Судове рішення #35590848


Справа № 413/7565/13-ц

Провадження № 2/413/2602/13

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

26 грудня 2013 року

Краснолуцький міський суд Луганської області в складі:

головуючого судді Бєляєвої Л.О.,

при секретарі Дворових Т.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Красний Луч Луганської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до територіальної громади в особі виконкому Краснолуцької міської ради Луганської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності,-


в с т а н о в и в :


Представник позивача ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в інтересах ОСОБА_2 до територіальної громади в особі виконкому Краснолуцької міської ради про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на житловий будинок. В обґрунтування заявленого позову зазначила, що її чоловік ОСОБА_2 з 1997 року є інвалідом ІІ групи загального захворювання. Батьку її чоловіка ОСОБА_3 та його рідному брату на праві приватної власності належав житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, в рівних частках на підставі договору, посвідченого Краснолуцькою нотаріальною конторою 26.11.1959 року. Після смерті дяді чоловіка його дружина ОСОБА_4 прийняла спадщину у вигляді ? частки житлового будинку, та у 1975 році отримала свідоцтво про право власності. Вона заповіла все своє майно племінникам ОСОБА_2 та ОСОБА_5 Після смерті ОСОБА_4 - племінник ОСОБА_2 прийняв спадщину за заповітом у вигляді ? частки зазначеного вище житлового будинку. ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько ОСОБА_2 - ОСОБА_3 Після його смерті спадщину прийняла його дружина - ОСОБА_6, отримав свідоцтво про право власності по закону на ? частку та свідоцтво про право власності на 1/2 частку. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 померла. На момент смерті матері ОСОБА_2 мешкав з матір*ю, вони вели спільне господарство та мали загальний бюджет. Він фактично прийняв спадщину, тому що користувався житловим будинком та майном. На теперішній час ОСОБА_2 бажає встановити факт прийняття спадщини після смерті матері. Однак, у зв*язку з тим, що були втрачені документи, які підтверджують право власності матері на ? частку вказаного житлового будинку, отримані з нотаріального архіву Луганської області дублікати на право власності по закону та право власності на ім*я матері ОСОБА_2 Але зареєструвати дублікати в реєстраційній службі не можливо. У зв*язку з чим ОСОБА_2 змушений звернутися до суду з позовом.

Представник позивача ОСОБА_1, яка діє в інтересах свого чоловіка ОСОБА_2, на підставі довіреності, у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі і просила за визнати за ОСОБА_2 право власності на ? частку житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

Представник відповідача у судове засідання не з*явився, надав суду заяву з проханням розгляну справу за його відсутністю. Позовні вимоги визнає.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача та оцінивши його доводи, на які він посилається, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав і основних свобод людини "Кожна людина має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.»

Відповідно до ст.41 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно ст.328 ЦК України (2004р.) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або не законність набуття право власності не встановлено судом.

Стаття 15 ЦК України передбачає, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разу його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст.10 ЦПК України цивільне законодавство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб 21.03.2012 року.

У зв*язку з тим, що ОСОБА_6 є інвалідом ІІ групи загального захворювання, відповідно до медичних документів, суду надана довіреність від його ім*я, якою він довіряє своєй дружині ОСОБА_1 оформити та одержати свідоцтво про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 матері ОСОБА_6.

Відповідно до свідоцтва про народження, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є сином ОСОБА_3 та ОСОБА_6.

Батьку позивача ОСОБА_3 та брату батька ОСОБА_7 належав на праві приватної власності житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, в рівних частках, на підставі договору, посвідченого Краснолуцькою державною нотаріальною конторою 26.11.1959 року, реєстровий № 11719, зареєстрованого в БТІ м. Красний Луч 05.05.1982 року під № 6161.

Дядя позивача помер, та спадкоємцем стала його дружина ОСОБА_4, яка заповіла все своє майно племінникам ОСОБА_2 та ОСОБА_5

Після смерті ОСОБА_4 позивач прийняв спадщину у вигляді ? частки вказаного житлового будинку та отримав 08.10.1982 року свідоцтво про право власності за заповітом, посвідченого державним нотаріусом Краснолуцької державної нотаріальної контори, реєстровий № 1-4752. Свідоцтво позивачем було утрачено, та 22.06.2012 року в нотаріальному архіві Луганської області йому було видано дублікат свідоцтва, який посвідчений нотаріусом Луганського обласного державного нотаріального архіву, та зареєстровані у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності 25.06.2012 року.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача ОСОБА_3, та його дружина ОСОБА_6 прийняла спадщину, та 15.07.1982 року отримала свідоцтва про право власності по закону на ? частку житлового будинку та свідоцтво про право власності на ? частку житлового будинку.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 померла. Після її смерті позивач фактично прийняв спадщину у вигляді частки житлового будинку.

Відповідно довідки квартального комітету № 51 від 29.05.2013 року ОСОБА_2 на момент смерті матері ОСОБА_6 проживав за адресою: АДРЕСА_1. Вони проживала однією родиною, вели загальне господарство та мали спільний бюджет.

Згідно ст.549 ЦК України 1963р. признається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадкоємним майном. Дії, які свідчать про прийняття спадщини, є єдиними як для спадкоємців по закону, так і по заповіту. Вважається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадкоємним майном протягом 6-ти місяців з дня прийняття спадщини.

11.04.1996 року позивач звертався до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті матері.

Позивачем були втрачені правовстановлюючі документи, які підтверджують право власності на житловий будинок його матері ОСОБА_6

Тому, нотаріальним архівом Луганської області були видані дублікати:

-по-перше - свідоцтво про право власності ОСОБА_6 на ? частку житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, виданого 15.07.1982 року державним нотаріусом Краснолуцької державної нотаріальної контори, та дублікати посвідчені державним нотаріусом Луганського обласного державного нотаріального архіву 21.06.2012 року, реєстровий № 2-234;

-по-друге - свідоцтво про право власності по закону ОСОБА_6 на 1/4 частки житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, виданого 15.07.1982 року державним нотаріусом Краснолуцької державної нотаріальної контори, та дублікати посвідчені державним нотаріусом Луганського обласного державного нотаріального архіву 21.06.2012 року, реєстровий № 2-236.

У зв*язку з тим, що спадкодавець помер, зареєструвати зазначені дублікати в реєстраційній службі речових прав на нерухоме майно не можливо. На підставі цього позивач змушений звернутися до суду.

Згідно ст.328 ЦК України 2004р. право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або не законність набуття право власності не встановлено судом. Тому, суд, вважає можливим визнати факт прийняття спадщини, тому що позивач фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, та визнати за позивачем право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1.

На підставі вищевикладеного, керуючись Конвенцією Про захист прав і основних свобод, Конституцією України, ст. ст. 10,11,60,80,81,212-215 ЦПК України; ст. 549 ЦК Української РСР (1963 рік), ст. 1268 ЦК України, -


В И Р І Ш И В :


Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до територіальної громади в особі виконкому Краснолуцької міської ради Луганської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності задовольнити.


Встановити факт прийняття ОСОБА_2 спадщини у вигляді ? частки житлового будинку АДРЕСА_1 з відповідною часткою господарсько-побутових будівель та споруд, яка залишилась після смерті ОСОБА_6.


Визнати за ОСОБА_2 право власності на ? частку житлового будинку літера А-1, житловою площею 26,4 кв.м., загальною площею 66,9 кв.м., з відповідною часткою належних до нього господарсько-побутових будівель та споруд: сіни літера а, тамбур літера а1, сарай літера Б, водопровід на земельній ділянці розміром 450 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_1


Свідоцтво про право власності на ? частку житлового будинку, посвідченого державним нотаріусом Краснолуцької державної нотаріальної контори 15.07.1982 року, реєстровий № 1-3359, - вважати таким, що втратив чинність та анулювати.


Свідоцтво про право власності за законом на 1/4 частку житлового будинку, посвідченого державним нотаріусом Краснолуцької державної нотаріальної контори 15.07.1982 року, реєстровий № 1-3361, - вважати таким, що втратив чинність та анулювати.


Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення, до Апеляційного суду Луганської області через Краснолуцький міський суд.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.




Головуючий:




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація