Судове рішення #35526455

№ справи:115/7200/13-ц Головуючий суду першої інстанції:Смолій А.М.

№ провадження:22-ц/190/1340/14Доповідач суду апеляційної інстанції:Чистякова Т. І.

________________________________________________________________________________



УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



"17" лютого 2014 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді:Чистякової Т.І.

суддів:Курської А.Г. Синельщікової О.В.

при секретарі:Щегловій Н.Г.



розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі апеляційну скаргу заступника прокурора Автономної Республіки Крим на ухвалу Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 19 грудня 2013 року у цивільній справі за позовом Сімферопольського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері до Сакської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим, ОСОБА_6, третя особа - Реєстраційна служба Сакського міськрайонного управління юстиції Автономної Республіки Крим, про визнання недійсними розпоряджень та договорів оренди земельних ділянок, скасування записів про їх державну реєстрацію,

в с т а н о в и л а :



16 грудня 2013 року Сімферопольський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природо охоронній сфері звернувся до суду з позовом до Сакської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим, ОСОБА_6, третя особа - Реєстраційна служба Сакського міськрайонного управління юстиції Автономної Республіки Крим про:

- визнання недійсними розпоряджень Сакської райдержадміністрації в АР Крим: 1) № 1009 від 18 серпня 2011 року «Про надання дозволу громадянину України ОСОБА_6 на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки в довгострокову оренду для ведення фермерського господарства на території Столбовської сільської ради Сакського району»;

2) № 1207 від 05 жовтня 2011 року « Про внесення змін в розпорядження Сакської райдержадміністрації від 15.08.2011року №1009;

3) № 1216 від 29 жовтня 2012 року « Про затвердження проекту землеустрою по відводу в довгострокову оренду земельної ділянки громадянину України ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства на території Столбовської сільської ради Сакського району»

- визнання недійсними та скасування договорів оренди земельних ділянок №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6 укладених 18 груд ня 2012 року між Сакською райдержадміністрацією в АР Крим та ОСОБА_6, зареєстрованих 07 серпня 2013 року у Реєстраційній службі Сакського міськрайонного управління юстиції АР Крим.

Ухвалою Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 19 грудня 2013 року відмовлено у відкритті провадження у справі за зазначеним позовом у зв'язку із тим, що справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

В апеляційній скарзі заступник прокурора Автономної Республіки Крим просить скасувати ухвалу і передати питання на розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення прокурора та представника ОСОБА_6, обговоривши доводи, наведені в апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у відкритті провадження у справі, суд виходив із того, що між сторонами спірні правовідносини виникли у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а тому на них розповсюджується юрисдикція адміністративних судів.

З таким висновком суду погодитися не можна з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов'язків має право

на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом (ст. 8 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

За змістом ч. 1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо:

- захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин;

- інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

У зв'язку з наведеним суди мають виходити з того, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).

У п. 6 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 3 від 01 березня 2013 року "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ" роз'яснено, що земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (ст. 1 Цивільного кодексу України, статті 2, 5 Земельного кодексу України). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК України, ст. 152 ЗК України, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК України розглядаються у порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК України та інші), крім спорів, передбачених ч. 1 ст. 16 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності" № 1559 від 17 листопада 2009 року, про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК України), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (ст. 212 ЗК України).

З урахуванням вказаного, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання недійсними розпоряджень районної державної адміністрації щодо надання дозволу громадянину ОСОБА_6 на складення проекту землеустрою по відводу земельної ділянки в довгострокову оренду для ведення фермерського господарства та затвердження проекту землеустрою по відводу в довгострокову оренду земельної ділянки громадянину ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства; визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок між Сакською РДА та ОСОБА_6, не є вимогами публічно-правового характеру, а носять цивільно-правовий характер, оскільки зачіпають цивільні інтереси ОСОБА_6, які стосуються права користування земельною ділянкою на підставі договорів оренди, тобто у справі існує спір про право, який підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Згідно з п.3 ст.312 ЦПК України розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд скасовує ухвалу і передає питання на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо останній порушив порядок, встановлений для його вирішення.

Оскільки суд першої інстанції постановив ухвалу допустивши порушення процесуального права, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду - скасуванню з передачею питання на новий розгляд до суду першої інстанції.

Виходячи з наведеного та керуючись ст. 303, 312, 315, 317 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів,

у х в а л и л а :



Апеляційну скаргу заступника прокурора Автономної Республіки Крим задовольнити.

Ухвалу Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 19 грудня 2013 року скасувати, передати питання на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.


Судді:


Чистякова Т.І. Курська А.Г. Синельщікова О.В.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація