Судове рішення #35519633

Копія



СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


УХВАЛА

Іменем України


Справа № 103/5485/13-а


11.02.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Щепанської О.А.,

суддів Горошко Н.П. ,

Кондрак Н.Й.

секретар судового засідання Беребесова П.В.

за участю сторін:

представник позивача, Бахчисарайського комунального унітарного підприємства "Міськтепломережа" Бахчисарайської міської ради - Дюльберова Зулейха Ахмедівна, довіреність № 06-15/3 від 20.08.13,

представник відповідача, Постійно діючої міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання Бахчисарайської міської ради АР Крим - не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

представник відповідача, Виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради АР Крим - не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

третя особа, ОСОБА_3 - не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

розглянувши апеляційну скаргу Виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради АР Крим на постанову Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим (суддя Атаманюк Г.С.) від 18.12.13 у справі №103/5485/13-а,

за позовом Бахчисарайського комунального унітарного підприємства "Міськтепломережа" Бахчисарайської міської ради (вул. Грузінова, 65, м.Бахчисарай, Автономна Республіка Крим, 98400)

до Виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради АР Крим (вул. Сімферопольська, 14, м.Бахчисарай, Автономна Республіка Крим, 98403)

Постійно діючої міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання Бахчисарайської міської ради АР Крим (вул. Сімферопольська, буд.14, м.Бахчисарай, Автономна Республіка Крим, 98403)

третя особа ОСОБА_3 (АДРЕСА_2)

про визнання незаконними та скасування рішень,


ВСТАНОВИВ:

Постановою Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим від 18.12.2013 року позовні вимоги Бахчисарайського комунального унітарного підприємства "Міськтепломережа" Бахчисарайської міської ради до Виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради АР Крим, постійно діючої міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання Бахчисарайської міської ради АР Крим, третя особа ОСОБА_3 про визнання незаконними та скасування рішень - задоволено.

Визнано незаконним та скасовано рішення постійно діючою міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання Бахчисарайської міської ради АР Крим від 24 липня 2013 року в частині надання ОСОБА_3 дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання квартири за адресою: АДРЕСА_2.

Визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради АР Крим № 182-6 від 29 серпня 2013 року про затвердження списку громадян на відключення абонентів від системи централізованого опалення та гарячого постачання, затвердженого на засіданні постійно діючою міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання Бахчисарайської міської ради АР Крим від 24 липня 2013 року в частині надання ОСОБА_3 дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання квартири за адресою: АДРЕСА_2.

Стягнуто з виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради АР Крим на користь позивача судовий збір в сумі 68 гривні 82 копійка.

Не погодившись з даним рішенням суду, Виконавчий комітет Бахчисарайської міської ради АР Крим звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим від 18.12.2013 року скасувати та прийняте нове рішення.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 21.01.2014 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради АР Крим, проведено необхідні підготовчі дії, передбачені статтею 190 Кодексу адміністративного судочинства України, які достатні для закінчення підготовки та призначення справи до апеляційного розгляду.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2014 закінчено підготовку та призначено справу до апеляційного розгляду.

У судовому засіданні, призначеному до розгляду на 11.02.2014, представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив її залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції залишити без змін. Відповідачі та третя особа явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином та своєчасно.

Згідно з ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

Судова колегія, розглянувши справу в порядку статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, вислухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Бахчисарайське комунальне унітарне підприємство «Міськтепломережа» звернулося до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання Бахчисарайської міської ради АР Крим від 24 липня 2013 року в частині надання ОСОБА_3 дозволу на відключення її квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, а також рішення виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради АР Крим № 182-6 від 29 серпня 2013 року в частині затвердження ОСОБА_3 у списках громадян на відключення абонентів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання на підставі рішення комісії від 24 липня 2013 року.

Свої позовні вимоги позивач мотивував тим, що дані рішення прийняті всупереч вимогам Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про теплопостачання», «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведенню», «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживача від централізованого теплопостачання», оскільки зазначеними законами та нормативними актами не передбачена можливість відключення окремого абонента від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання у багатоквартирному будинку.

Судова колегія апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням постійно діючої міжвідомчої комісії з питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання Бахчисарайської міської ради АР Крим від 24 липня 2013 року ОСОБА_3 надано дозвіл на відключення її квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2, від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Так, на підставі зазначеного рішення виконавчим комітетом Бахчисарайської міської ради АР Крим 29 серпня 2013 року прийнято рішення № 182-6, згідно якого виконавчий комітет затвердив у списках громадян на відключення від мережі централізованого опалення та гарячого постачання квартиру, належну ОСОБА_3

Нормативне регулювання у сфері житлово-комунальних послуг передбачено Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

В статті 1 зазначеного Закону встановлено, що житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямований на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

В пункті 2 статті 8 Закону встановлено, що стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері стандартизації, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавче; влади та органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень та відповідно до законодавства.

Надання дозволу на переобладнання інженерних систем у житловому будинку, зокрема, на переобладнання централізованої системи опалення в багатоквартирних житлових будинках на індивідуальну, є компетенцією органів місцевого самоврядування, оскільки за Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», повноваження щодо управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, що надаються населенню, організації реконструкції та ремонту житлових будинків, а такої контроль за технічним станом, використанням та утриманням об'єктів нерухомого майна усіх форм власності покладено на органи місцевого самоврядування .

Згідно з ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», контроль дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг здійснюють центральні органи виконавчої влади та інші спеціально уповноважені цього органи виконавчої влади, а також органи місцевого самоврядування в межах повноважень.

Так, пунктом 25 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодно: гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України 21.07.2005 № 630 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2 № 1268) (далі Правила) зазначено, що «відключення споживачів мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства».

Відповідно до ст. 26 Правил «відключення споживачів мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання», схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Процедура надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення житлового будинку при відмові споживачів від централізованого опалення регулюється «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» та «Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» (Порядок).

Для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення виконавчим комітетом Бахчисарайської міської ради АР Крим створена постійно діюча комісія з розгляду питань що стосуються відключення від мереж централізованого опалення та водопостачання, затверджено її склад та голова.

При розгляді заяв споживачів про відключення від централізованої системи опалення, постійно діюча міжвідомча комісія, відповідно до ст. 19 Конституції України, зобов'язана керуватися діючим законодавством.

Порядком визначено перелік дій, які повинен виконати споживач та орган місцевого самоврядування для вирішення питання влаштування індивідуального (автономного) опалення на заміну централізованого.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної рішенням органу місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади, з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. У заяві про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання власник (власники ) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з влаштуванням індивідуального або автономного опалення повинно бути підтримане всіма власниками {уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Згідно з пунктом 2.2 Порядку, комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органами місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності з нею. Після вивчення наданих власниками документів, у місячний термін комісія приймає рішення про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, облаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону, житлового будинку по забезпеченню запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання.

Більше того, саме такі правові позиції викладені у постанові Верховного Суду України від 16 травня 2011 року (справа № 6-9цс11), які відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, є обов'язковими для всіх судів України.

Надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання можливо лише після установки індивідуального прибору обліку газу, що повністю відповідає приписам пункту 3.17 Положення про роботу постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради Автономної Республіки Крим №66 від 11.05 2006.

Отже, обґрунтованим є висновок суду першої інстанції, що оскільки споживачем не дотримано процедуру відключення її квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, тому рішення постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання від 24.07.2013 в частині надання дозволу ОСОБА_3 на відключення її квартири, являється незаконним та підлягає скасуванню.

З огляду на вищезазначене, також підлягає скасуванню рішення Виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради Автономної Республіки Крим №182-6 від 29.08.2013 в частині затвердження ОСОБА_3 у списку осіб на відключення її квартири від мережі центрального опалення та гарячого водопостачання.

На підставі наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 №169 "Про затвердження Змін до наказу Мінбуд України від 22.11.2007 №4, затверджено "Зміни до Порядку відключення до окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, при відмові споживачів від централізованого теплопостачання".

Комісією розглядаються заяви на відключення від мереж ЦО та ГВП від власників житлових будинків з додатком копії протоколу загальних зборів мешканців будинку та відмовою всіх мешканців будинку (в тому числі і власників вбудованих та прибудованих приміщень будинку) від централізованого опалення та гарячого водопостачання (пункт 2.1 Порядку).

Згідно пункту 2.2.3 Порядку, якщо заявником є власник, наймач (орендатор) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову в розгляді заяви Комісія повідомляє заявнику в десятиденний строк.

Згідно постанов Кабінету Міністрів України від 21.09.2009 № 933 та від 31.10.2009 №1268, якими внесені "Зміни в "Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630", відмовитися від послуг з ЦО і ГВП можуть споживачі, а не окремий споживач послуг. Відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП виконується в порядку, затвердженого центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Пункт 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачанню холодної та гарячої води та водовідведенню передбачає, що самовільне відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання забороняється.

Внесення змін до оскаржуваних постанови №630 та наказу №4 було необхідне для забезпечення виконання Закону України "Про теплопостачання" (у частині наявності схем перспективного розвитку систем теплопостачання населених пунктів), Цивільного кодексу України (у частині використання спільної сумісної власності у багатоквартирному житловому будинку, до якої належить внутрішньобудинкова система опалення), та врегулювання питань з частині механізму надання дозволів на відключення від систем централізованого опалення та гарячого водопостачання для зупинення практики хаотичних відключень окремих приміщень житлових будинків.

Частиною другою статті 383 Цивільного кодексу України передбачено, що власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

Колегія суддів звертає увагу, що здійснення власником квартири - ОСОБА_3 - своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогам.

Оскільки комісією прийнято рішення про надання ОСОБА_3 дозволу на відключення її квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання з порушенням чинного законодавства, то оскаржуване рішення Виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради Автономної Республіки Крим від 29.08.2013 №182-6, яким затверджені висновки комісії, також слід визнати незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч вимог ч.2 ст.71 КАС України відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятого ним рішення з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.

Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Все вищенаведене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Бахчисарайської міської ради АР Крим - залишити без задоволення.

2.Постанову Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим (суддя Атаманюк Г.С.) від 18.12.13 у справі №103/5485/13-а - залишити без змін.


Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.


Повний текст судового рішення виготовлений 17 лютого 2014 р.


Головуючий суддя підпис О.А.Щепанська

Судді підпис Н.П.Горошко

підпис Н.Й. Кондрак


З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.А.Щепанська


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація