Судове рішення #35491427

Справа № 492/2036/13-ц


У К Р А Ї Н А

АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

___________________________________________________________________________


ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України


13 лютого 2014 року м. Арциз


Арцизький районний суд Одеської області в складі головуючого судді Крикуна М.П. при секретарі Богдан А.І.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Арцизі Одеської області цивільну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Прайм Інвест Україна» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,


встановив:


29.10.2013 року представник ТОВ «Прайм Інвест Україна» Козуб О.Л. звернулась до суду з позовною заявою до ОСОБА_1, в якій просить стягнути з відповідача на користь ТОВ «Прайм Інвест Україна» заборгованість за кредитним договором № ПУ-01013000007 від 02.01.2013 року на загальну суму 9564,00 гривень, а також судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 229,41 гривень, посилаючись на те, що 02.01.2013 року між позивачем та відповідачем ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № ПУ-01013000007 (далі - договір) за яким відповідачу було надано кредит в сумі 1400,00 гривень, строком з 02.01.2013 року по 17.01.2013 року. Відсоткова ставка, відповідно до умов кредитного договору була встановлена в розмірі 2% відсотків від суми наданого кредиту за кожен день користування кредитом, що становить 732% річних. Згідно п.п. 1.5., 3.1. кредитного договору відповідач зобов'язався використовувати кредит на визначені у договорі цілі та повернути кредит і сплатити відсотки у встановлені кредитним договором терміни, в будь-якому випадку не пізніше 17.01.2013 року. Однак, відповідач не виконує обов'язки, покладені на нього за кредитним договором. Відповідно до п. 5.1. договору, за порушення термінів повернення кредиту, позичальник за користування кредитом сплачує кредитодавцю пеню в розмірі 2% від суми фактичної заборгованості за кожен день прострочення платежу до дня фактичної сплати вказаної суми, а також згідно п. 5.2. договору у випадку прострочення позичальником сплати відсотків, нарахованих на суму кредиту, більш ніж 14 днів, позичальник додатково до пені сплачує кредитодавцю штраф у розмірі 100 гривень. Станом на 17.10.2013 року заборгованість відповідача становить 9564,00 гривень, яка складається з: простроченої заборгованості за кредитом у розмірі 1400 гривень; відсотків за користування кредитом за 288 днів (з 02.01.2013р. по 17.10.2013р.) у розмірі 8064 гривні (1400 х 2% х 288 днів користування кредитом = 8064 грн.); штрафу у розмірі 100 гривень. Факт отримання позичальником грошей підтверджується видатковим касовим ордером від 02.01.2013 року.

Представник позивача за довіреністю Козуб О.Л. у судове засідання не з'явилась, в позовній заяві просила справу розглянути у відсутність представника позивача, позов підтримала в повному обсязі та не заперечувала проти заочного розгляду справи у випадку неявки відповідача в судове засідання.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з'явився (викликався на 19.12.2013р. та 13.02.2014р.). Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, згідно з конвертами з судовими повістками, що повернулися до суду з довідкою відділення «Укрпошти» «за закінченням терміну зберігання», ОСОБА_1 не з'явився до поштового відділення для отримання конверта з поміткою «судова повістка». Про причину своєї неявки відповідач суду не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності до суду не подавав. В зв'язку з повторною неявкою в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ч. 4 ст. 169, ч. 1 ст. 224 ЦПК України.

В зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає положенням ч. 2 ст. 197 ЦПК України.

Суд, перевірив матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

02.01.2013 року між позивачем та відповідачем ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № ПУ-01013000007 (далі - договір) (а.с. 3-4). Згідно п.п. 1.1., 1.2. кредитного договору кредитодавець передає позичальнику грошові кошти (кредит) в сумі 1400 гривень, а позичальник зобов'язується повернути зазначену суму кредиту та сплатити проценти за користування кредитом в розмірі та в порядку, визначеними цим договором. Позичальник зобов'язаний сплатити кредитодавцю проценти за користування кредитом. Проценти за користування кредитом встановлюються в розмірі 2 (два) відсотки від суми наданого кредиту за кожен день користування ним (732 відсотки річних) та підлягають сплаті позичальником кредитодавцю в день повернення суми кредиту. Відповідно до п. 3.1. договору, позичальник зобов'язується повернути кредитодавцю суму кредиту, зазначену в п. 1.1. цього договору, не пізніше 17 січня 2013 року. В день повернення суми кредиту позичальник повинен сплатити кредитодавцю передбачені цим договором проценти на суму кредиту, нараховані за весь час користування ним. Згідно п.п. 5.1., 5.2., 5.3. договору, у випадку, якщо позичальник у визначений в п. 3.1. цього договору термін не сплатить кредитодавцю суму, достатню для повернення суми кредиту та сплати нарахованих до вказаного терміну процентів (п. 4.2. цього договору), позичальник зобов'язаний з наступного дня після настання передбаченої п. 3.1. дати остаточного розрахунку за кредитом сплачувати кредитодавцю пеню в розмірі 2% від суми фактичної заборгованості за кожен день прострочення платежу до дня фактичної сплати вказаної суми. Нарахування пені за весь період прострочення відбувається в день фактичного повного повернення суми кредиту або при зверненні кредитодавця до суду з позовом до позичальника про стягнення заборгованості за цим договором (в останньому випадку пеня нараховується станом на день подання позовної заяви до суду). При цьому з початком періоду прострочення позичальником виконання своїх грошових зобов'язань проценти на суму кредиту згідно з п.п. 1.3., 1.4. цього договору не нараховуються. У випадку прострочення позичальником сплати процентів, нарахованих на суму кредиту, більше ніж на 14 календарних днів, позичальник додатково до пені, передбаченої в п. 5.1. цього договору, сплачує кредитодавцю штраф в розмірі 100 гривень. Сплата позичальником неустойки (пені, штрафу), передбаченої в п.п. 5.1., 5.2. цього договору, не звільняє його від обов'язку повернути кредитодавцю суму кредиту та сплатити проценти, нараховані за користування ним.

Факт отримання позичальником ОСОБА_1 грошових коштів (кредиту) за умовами вищевказаного кредитного договору підтверджується видатковим касовим ордером від 02.01.2013 року (а.с. 8).

Частиною 2 ст. 1054 ЦК України передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовується положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно ч. 1 ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Однак, всупереч умовам договору та вимог чинного законодавства відповідач ОСОБА_1 належним чином свої зобов'язання по поверненню кредиту не виконав та не здійснив повернення кредиту у встановлені договором строки у повному обсязі.

Згідно розрахунку, наданого позивачем, загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем станом на 17.10.2013 року становить 9564,00 гривень, яка складається з: простроченої заборгованості за кредитом у розмірі 1400 гривень; відсотків за користування кредитом за 288 днів (з 02.01.2013р. по 17.10.2013р.) у розмірі 8064 гривні (1400 х 2% х 288 днів користування кредитом = 8064 грн.); штрафу у розмірі 100 гривень.

Однак, з наданого представником позивача розрахунку вбачається, що при проведенні розрахунку заборгованості за кредитним договором, позивачем невірно визначені підстави виниклої заборгованості.

Так, відповідно до умов кредитного договору (п.п. 1.2., 5.1.), укладеного між позивачем та відповідачем, проценти за користування кредитом встановлюються в розмірі 2 (два) відсотки від суми наданого кредиту за кожен день користування ним. У випадку, якщо позичальник у визначений термін не сплатить кредитодавцю суму, достатню для повернення суми кредиту та сплати нарахованих до вказаного терміну процентів, позичальник зобов'язаний з наступного дня після настання передбаченої дати остаточного розрахунку за кредитом сплачувати кредитодавцю пеню в розмірі 2% від суми фактичної заборгованості за кожен день прострочення платежу до дня фактичної сплати вказаної суми. Нарахування пені за весь період прострочення відбувається в день фактичного повного повернення суми кредиту або при зверненні кредитодавця до суду з позовом до позичальника про стягнення заборгованості за цим договором (в останньому випадку пеня нараховується станом на день подання позовної заяви до суду). При цьому з початком періоду прострочення позичальником виконання своїх грошових зобов'язань проценти на суму кредиту не нараховуються.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, з 02.01.2013 року (тобто з дати надання кредиту) і по 17.01.2013 року (дата остаточного розрахунку за кредитом), позичальник зобов'язаний сплатити кредитодавцю за умовами кредитного договору проценти, а з 18.01.2013 року (з наступного дня після настання передбаченої дати остаточного розрахунку за кредитом) і по 17.10.2013 року (день звернення позивача з позовом до суду), позичальник зобов'язаний сплатити кредитодавцю пеню, при цьому проценти на суму кредиту не нараховуються. Розрахунок заборгованості повинен бути проведений наступним чином: з 02.01.2013р. - 17.01.2013р. (16 днів) - проценти (1400 грн. х 0,02 х 16 днів = 448 грн.); з 18.01.2013р. - 17.10.2013р. (273 дні) - пеня (1400 грн. х 0,02 х 273 дні = 7644 грн.). За умовами п. 5.2 договору додатково до пені позичальник сплачує штраф у розмірі 100 грн. Отже, заборгованість відповідно до умов кредитного договору складає: 8092 грн. + 100 грн. + 1400 грн. = 9592 грн. - заборгованість відповідача за кредитним договором станом на дату пред'явлення позову.

Частина 1 ст. 550 ЦК України передбачає, що право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання.

Судом не встановлено, що боржник ОСОБА_1 не виконав зобов'язання в повному обсязі по поверненню кредиту внаслідок випадку або непереборної сили, тому відповідач має сплатити штрафні санкції по кредиту.

Згідно ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України вимоги позивача щодо відшкодування судових витрат підлягають задоволенню, оскільки його позов задоволено та понесені витрати підтверджені платіжним дорученням.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову, і, зважаючи на позовні вимоги позивача, який просив стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором у розмірі 9564 гривні 00 копійок, з відповідача ОСОБА_1 підлягають стягненню на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Прайм Інвест Україна» заборгованість за кредитним договором № ПУ-01013000007 від 02.01.2013 року на загальну суму 9564 гривні 00 копійок, а також судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 229 гривень 41 копійки.

Керуючись ст. ст. 525, 526, 625, 1046, 1048 - 1050, 1054 ЦК України,

ст. ст. 10, 11, 60, 61, ч. 2 ст. 197, ст. ст. 209, 212 - 215, 224 ЦПК України, суд -


вирішив:


позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Прайм Інвест Україна» задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Прайм Інвест Україна» (відділення № 10, п/р 26508054300052 в Южному ГРУ ПАТ КБ «ПриватБанк», код ЄДРПОУ 38091293, МФО 328704) заборгованість за кредитним договором №ПУ-01013000007 від 02.01.2013 року на загальну суму 9564 (дев'ять тисяч п'ятсот шістдесят чотири) гривні 00 копійок, а також судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 229 (двісті двадцять дев'ять) гривень 41 копійку, а всього стягнути 9793 (дев'ять тисяч сімсот дев'яносто три) гривні 41 копійку.


Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через Арцизький районний суд Одеської області шляхом подання протягом десяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.





Суддя

Арцизького районного суду М.П. Крикун


  • Номер: 6/492/39/15
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 492/2036/13-ц
  • Суд: Арцизький районний суд Одеської області
  • Суддя: Крикун М.П.
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.09.2015
  • Дата етапу: 02.09.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація