Справа № 2-а-230/2008
ПОСТАНОВА
Іменем України
5 грудня 2008 року Яготинський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Литвин Л.І.
при секретарі Ковряк О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготин справу за позовом ОСОБА_1 до Яготинського бюро технічної інвентаризації про зобов'язання вчинити певні дії
Встановив:
Позивачка звернулася до Яготинського районного суду з позовною заявою до Яготинського бюро технічної інвентаризації про зобов'язання вчинити певні дії, в котрій зазначено, що 23 травня 1995 року вона отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на Ѕ частину житлового будинку АДРЕСА_1 Інша Ѕ частина вищевказаного будинку належить згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 23.05.1995 року її брату- ОСОБА_2. Проте при оформленні її свідоцтва про право на спадщину за заповітом в примітці «На Ѕ частину жилого будинку з відповідними частинами надвірних будівель видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом ОСОБА_2 була зроблена помилка, а саме: прізвище її брата замість «ОСОБА_2» було написано як «ОСОБА_2». Крім того, в її свідоцтві про право на спадщину за заповітом зробив не уповноважений проводити дані виправлення орган, а саме: Кулябівська сільська рада.
При зверненні позивачки до Яготинського БТІ з заявою про реєстрацію даного свідоцтва про право на спадщину за законом їй було відмовлено, так як Кулябівська сільська рада не уповноважений орган для виправлення нотаріально посвідчених договорів. Вважає дії Яготинського БТІ неправомірними, так як відмовою в реєстрації свідоцтва про право на спадщину за заповітом на Ѕ частину житлового будинку, порушується її право власника будинку, в зв'язку з чим просила зобов'язати Яготинське бюро технічної інвентаризації зареєструвати за нею свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане Яготинською державною нотаріальною конторою 23 травня 1995 року та зареєстрованого в реєстрі за № 864, на Ѕ частину житлового будинку з відповідними частинами надвірних будівель, які розташовані АДРЕСА_1
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та пояснила, що виправлення в свідоцтві про право на спадщину від 23 травня 1995 року внесені у відношенні іншого власника, що не заважає зареєструвати майно на праві власності за останньою. Крім цього, за її братом ОСОБА_1 вже зареєстровано право власності на Ѕ частину будинку.
Представник відповідача заперечив проти позову, мотивуючи тим, що згідно п.2.9 «Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно» не підлягають прийманню на реєстрацію прав власності ті документи, які мають підчищення або приписки, закреслені слова та інші не обумовлені в них виправлення, документи, заповнені олівцем, а також документи з такими виправленнями та пошкодженнями, що не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази, суд вважає, що вимоги позивачки підлягають до задоволення.
Згідно ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації… державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановлену законом.
В силу п.1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень від 1 липня 2004 року, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав…
Відповідно до вимог ч.3 ст. 182 ЦК України відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.
Так, в судовому засіданні з пояснень сторін, з копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 23 травня 1995 року (а.с.5), з копії паспорта позивачки (а.с.6), з копії свідоцтва про шлюб (а.с.7), з довідки виконавчого комітету Кулябівської сільської ради (а.с.8) встановлено, що згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 23 травня 1995 року позивачка є спадкоємицею Ѕ частини житлового будинку з АДРЕСА_1 Інша Ѕ частина вищевказаного будинку належить її брату-ОСОБА_2. Проте при оформленні її свідоцтва про право на спадщину за заповітом в примітці «На Ѕ частину жилого будинку з відповідними частинами надвірних будівель видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом ОСОБА_2 була зроблена помилка, а саме: прізвище її брата замість «ОСОБА_2» було написано як «ОСОБА_2». При зверненні позивачки до Яготинського БТІ з заявою про реєстрацію даного свідоцтва про право на спадщину за законом їй було відмовлено, так як Кулябівська сільська рада не уповноважений орган для виправлення нотаріально посвідчених договорів.
Оскільки в свідоцтві позивачки про право на спадщину за заповітом від 23 травня 1995 року відносно даних щодо неї та майна, право власності на котре необхідно зареєструвати будь-яких виправлень немає, та зазначено, що вона є власницею Ѕ частини житлового будинку за АДРЕСА_1 суд знаходить, що дії відповідача суперечать законним правам позивачки на реєстрацію за нею нерухомого майна на праві власності, а тому є всі підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.6,7,19,104-106,136 Кодексу Адміністративного судочинства України, ст. 182 ЦК України, ст. 59 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 1 липня 2004 року, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Яготинського бюро технічної інвентаризації про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов'язати Яготинське бюро технічної інвентаризації зареєструвати за ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за заповітом, видане Яготинською державною нотаріальною конторою 23 травня 1995 року та зареєстрованого в реєстрі за № 864 на Ѕ частину житлового будинку з відповідними частинами надвірних будівель, які розташовані по АДРЕСА_1
Постанова може бути оскаржена до Київського Апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Яготинський районний суд Київської області заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови в повному обсязі, та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Литвин Л.І.