Судове рішення #35449204

Справа 107/8048/13-ц

Провадження 2/107/42/14


ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


22 січня 2014 року

Керченський міський суд Автономної Республіки Крим

у складі головуючої

судді Кіт М.В.

при секретарі Лєсковій С.А.

за участю адвоката ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Керч цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Керченської міської ради, треті особи без самостійних вимог Перша Керченська державна нотаріальна контора, Реєстраційна служба Керченського міського управління юстиції, Республіканський комітет по земельним ресурсам АР Крим Державного агентства України земельних ресурсів в особі Міськрайонного управління Держземагенства в м. Керчі і Ленінському районі АР Крим, про визнання права власності по праву спадкування за законом на земельну ділянку,


встановив:


У серпні 2013 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до суду з|із| позовом до Керченської міської ради, треті особи без самостійних вимог Перша Керченська державна нотаріальна контора, Реєстраційна служба Керченського міського управління юстиції, Республіканський комітет по земельним ресурсам АР Крим Державного агентства України земельних ресурсів в особі Міськрайонного управління Держземагенства в м. Керчі і Ленінському районі АР Крим, про визнання права власності по праву спадкування за законом на земельну ділянку. Позовні вимоги мотивували тим, що вони та їх мати ОСОБА_5 є власниками житлового будинку та прилеглих до нього господарсько-побутових будівель та споруд, що розташований за адресою АДРЕСА_1, у рівних частках. У 2004 році вони приватизували земельну ділянку також у рівних частках. Позивачі отримали Державні акти на земельну ділянку, а їх мати не встигла отримати та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Вони прийняли спадщину у встановленому законом порядку шляхом звернення з заявою до нотаріуса, але їм було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на земельну ділянку у зв'язку з відсутністю у спадкодавця правовстановлюючого документу. На підставі ст.ст. 1216,1218,1223,1225,1261 ЦК України просили суд визнати за ними право власності по праву спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року, за кожною на 1/6 частки земельної ділянки загальною площею 0,0745 га кадастровій номер 0111200000:01:016:0385, що призначена для обслуговування житлового будинку та господарських будівель, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, зобов'язати Реєстраційну службу Керченського міського управління юстиції та Республіканський комітет по земельним ресурсам АР Крим Державного агентства України земельних ресурсів в особі Міськрайонного управління Держземагенства в м. Керчі і Ленінському районі АР Крим зареєструвати та видати свідоцтво про право власності за позивачами по 1/6 частки за кожною..

У судовому засіданні позивач ОСОБА_3 та представник позивачів адвокат ОСОБА_1 позов підтримали та просили суд його задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача Керченської міської ради не з'явився, про слухання справи сповіщався.

Представник третьої особи Першої Керченської державної нотаріальної контори не з'явився, про слухання справи сповіщався, від нього надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, заперечень проти позову він не має.

Представники третіх осіб Реєстраційна служба Керченського міського управління юстиції, Республіканський комітет по земельним ресурсам АР Крим Державного агентства України земельних ресурсів в особі Міськрайонного управління Держземагенства в м. Керчі і Ленінському районі АР Крим в судове засідання не з'явилися, про слухання справи сповіщалися.

Вислухавши пояснення позивача ОСОБА_3 та представника позивачів адвоката ОСОБА_1В.|позовниці,позивачки|, дослідивши матеріали справи|речі|, суд вважає|лічить|, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено|установлений|, що ОСОБА_3, ОСОБА_2 та їх мати ОСОБА_5 на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 18 січня 2000 року є власниками житлового будинку з прилеглими до нього господарсько-побутовими будівлями та спорудами, що розташований за адресою АДРЕСА_1 (а.с.7). За кожною з них зареєстровано право власності на на 1/3 частку вказаного житлового будинку (а.с.8). Рішенням 23 сесії 4 скликання Керченської міської ради від 22.12.2004 р. ним була надана у власність у рівних частках земельна ділянка для обслуговування житлового будинку та господарських будівель площею 0,0745 га.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_5 померла (а.с.9).

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Частиною 1 статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Із заявою по прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 у встановлений законом строк до Першої Керченської державної нотаріальної контори звернулися дочки померлої ОСОБА_3 та ОСОБА_2, якою була заведена спадкова справа № 9 за 2007 р. (а.с.25-27).

Постановою державного нотаріуса Першої Керченської державної нотаріальної контори АР Крим від 16.12.2013 року було відмовлено позивачам у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/3 частки земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_1, з тих підстав, що відсутній правовстановлюючий документ на ім'я спадкодавця на земельну ділянку (а.с.41).

В пункті 23 постанови № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» Пленум Верховного Суду України роз'яснив, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Виник спір|спір|, позивачі|позовниця,позивачка| не можуть отримати|одержувати| свідоцтва|свідчення,посвідку| про право на спадщину|спадщину| за законом на частку земельної ділянки.

Згідно повідомлення Міськрайонного управління Держземагенства в м. Керчі та Ленінському районі АР Крим Державного агентства України земельних ресурсів від 13.12.2013 року земельній ділянці площею 0,0745 га для обслуговування житлового будинку та господарських будівель за адресою АДРЕСА_1, був присвоєно кадастровий номер 0111200000:01:016:0385 та право на земельну ділянку посвідчене державним актом на право приватної власності на землю КМ № 031338 від 28.02.2006 року за № 010500800998, виданим на ім'я ОСОБА_3 та державним актом на право приватної власності на землю КМ № 031340 від 03.10.2011 р. за № 011120001000255, виданим на ім'я ОСОБА_2 На ім'я ОСОБА_5 державний акт не видавався (а.с.42).

За правилами ст. ст. 1216, 1217, 1218 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Статтею 1297 ЦК України встановлено обов'язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно. Проте нормами цієї статті, так само як й іншими нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов'язку у вигляді втрати на спадщину.

Як вказувалося вище, земельна ділянка для обслуговування житлового будинку та господарських будівель площею 0,0745 га, що розташована за адресою АДРЕСА_1, рішенням 23 сесії 4 скликання Керченської міської ради від 22.12.2004 р. була передана у власність ОСОБА_3, ОСОБА_2 та ОСОБА_5

ОСОБА_3 та ОСОБА_2 отримали державні акти на право власності на земельну ділянку. В державних актах в списку співвласників земельної ділянки крім них також вказана і ОСОБА_5, якій належить 1/3 частка земельної ділянки (а.с. 10, 11). Але свій державний акт ОСОБА_5 не встигла отримати у зв'язку з раптовою смертю.

Право на спадкове майно як на 1/3 частку житлового будинку, так і на 1/3 частку земельної ділянки, яка призначена для обслуговування вказаного житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, виникло у спадкоємців, які прийняли спадщину відповідно до вимог закону.

Слід зауважити, що Європейський суд розширено тлумачить поняття «майна». Так в постанові по справі Бейлер проти Італії (5 січня 2000 року) зазначено, що «…поняття «майно» в ст. 1 має автономне значення, яке не обмежується власністю на фізичні речі. Воно є незалежним від формальної класифікації в національному праві: деякі інші права та інтереси, що становлять активи, можуть розглядатися як право власності і, таким чином, як «майно» в контексті цього положення.

До майнових прав належить, зокрема, право вимоги, що виникає з приводу володіння, користування та розпорядження майном (наприклад: спадкові права та інші), право вчиняти дії щодо оформлення права власності на майно.

У постанові Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 30 січня 2013 року у справі № 6-168цс12 зроблено висновок, що майнове право, яке можна визначити як «право очікування», є складовою частиною майна як об'єкта цивільних прав. Майнове право - це обмежене речове право, за яким власник цього права наділений певним, але не всіма правами власника майна, та яке засвідчує правомочність його власника отримати право власності на нерухоме майно чи інше речове право на відповідне майно в майбутньому.

Статтею 81 Земельного кодексу України передбачені підстави набуття|надбання| права власності на земельні ділянки|грунт| громадянами України. Однією з таких підстав є|з'являється,являється| прийняття спадщини|спадщини|.

Частини 1, 4 статті 120 ЗК України в редакції, що діяла на час відкриття спадщини, передбачали, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. При переході права власності на будівлю та споруду до кількох осіб право на земельну ділянку визначається пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчуження будівлі і споруди.

Суд вважає, що за позивачами слід визнати право власності на 1/3 частку спірної земельної ділянки у рівних частках по праву спадкування за законом.

Суд вважає, що у задоволенні вимог позивачів про зобов'язання Реєстраційної служби Керченського міського управління юстиції та Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим Державного агентства України земельних ресурсів в особі Міськрайонного управління Держземагенства в м. Керчі і Ленінському районі АР Крим зареєструвати та видати свідоцтво про право власності за позивачами по 1/6 частки за кожною слід відмовити, так як ці вимоги заявлені до третіх осіб.

На підставі висловленого та керуючись ст.ст. 10,11,60,88,212,213,215 ЦПК України, суд


ВИРІШИВ:


Позовну заяву ОСОБА_2, ОСОБА_3, - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_2 право власності по праву спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року, на 1/6 частки земельної ділянки загальною площею 0,0745 га кадастровій номер 0111200000:01:016:0385, що призначена для обслуговування житлового будинку та господарських будівель, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, та належала ОСОБА_5.

Визнати за ОСОБА_3 право власності по праву спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_5, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року, на 1/6 частки земельної ділянки загальною площею 0,0745 га кадастровій номер 0111200000:01:016:0385, що призначена для обслуговування житлового будинку та господарських будівель, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, та належала ОСОБА_5.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_3, - відмовити.

Заочне рішення|розв'язання,вирішення,розв'язування| може бути переглянуте Керченським міським судом за письмовою заявою відповідача, поданою до суду протягом 10 днів з дня отримання|здобуття| копії рішення|розв'язання,вирішення,розв'язування|.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга позивачем та іншими особами, які брали участь у справі, в Апеляційний суд АР Крим через Керченський міський суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання відповідачем заяви по перегляд заочного рішення, після закінчення строку для подання позивачем та іншими особами, які брали участь у справі, апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.


Суддя Кіт М.В.




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація