Судове рішення #35434403

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ


ПОСТАНОВА

Іменем України


20 лютого 2014 року (14:04) Справа №801/1393/14


Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., за участю секретаря судового засідання Токарєвої Є.В., представників позивача - Єрмакова С.М., довіреність №01-989/09-05 від 20.02.2014 року, Голубєва Л.В., довіреність №01-785/09-05 від 11.02.2014 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в АР Крим

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Муснафто"

про вжиття реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Муснафто" про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, а саме застосування до автозаправної станції по вул. Леніна, 50б, с. Віліне, ТОВ «Муснафто» заходу реагування у вигляді повного зупинення роботи об'єкту, а також зобов'язання ТОВ «Муснафто» припинити здійснення господарської діяльності на автозаправної станції по вул. Леніна, 50 б, с. Віліне до усунення порушень вказаних в акті перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної безпеки, цивільного захисту від 24.01.2014 року №25.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведеної перевірки позивачем були встановленні порушення додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту на території та у приміщеннях АЗС ТОВ «Муснафто», розташованої по вул. Леніна, 50б, с. Віліне.

Представники позивача у судовому засіданні надали пояснення по суті спору, просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, причин неявки не повідомив.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представника відповідача.

Враховуючи вищезазначені обставини, дослідивши надані докази у справі та оцінивши їх у сукупності, судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій (далі - Положення №20/2013), затвердженого Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України.

ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно до п.3 Положення №20/2013 основними завданнями ДСНС України є: - реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності;

- здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб;

- внесення на розгляд Міністрові пропозицій щодо формування державної політики у відповідній сфері;

- реалізація в межах своєї компетенції державної політики у сфері волонтерської діяльності

Підпунктами 1, 22, 67, 87 п.4 вказаного Положення №20/2013 передбачено, що ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань здійснює безпосереднє керівництво діяльністю єдиної державної системи цивільного захисту; організовує та забезпечує охорону від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів; складає акти перевірок, видає приписи, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, виносить постанови про застосування спеціальних запобіжних заходів; перевіряє стан готовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної, пожежної техніки, обладнання та засобів пожежогасіння, призначених для забезпечення безпеки об'єкта, локалізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій і пожеж;

У п.6 Положення №20/2013 зазначено, що ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Відповідно до п.1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в АР Крим, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 року №3, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в АР Крим є територіальним органом Державної служби Україні з надзвичайних ситуацій в АР Крим, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, рятувальні справи, гасіння пожеж, пожежної і техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру.

Згідно Положення про Бахчисарайський районний відділ ГУ ДСНС України в АР Крим, затвердженого 15.05.2013 року начальником Головного управління ДНСН України в АР Крим, даний відділ є структурним підрозділом апарату ГУ ДСНС України в АР Крим і в межах наданих повноважень забезпечує реалізацію на рівні відповідної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, виконує функції державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, реагування на надзвичайні ситуації та події.

Судом встановлено, що Бахчисарайським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в АР Крим проведено перевірку додержання (виконання) позивачем вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, а саме територію та приміщення АЗС ТОВ «Муснафто» розташованої: АР Крим, Бахчисарайський район, с. Вільне, вул. Леніна, 50б. За результатами перевірки було складено акт №25 від 24.01.2014 року із зазначенням встановлених порушень вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки.

Підпунктом 1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду, щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, є недотримання вимог пожежної безпеки визначених цим кодексом, іншими нормативно правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Зазначене стало підставою для звернення ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій в АР Крим з позовом щодо застосування заходів реагування.

Згідно з п.1 ст.4 Закону України "Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007р. № 877-V (далі - Закон) державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Відповідно до ч.7 ст.7 Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій №126 від 19.10.2004 року «Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні» (НАПБ А.01.001-2004), затверджені Правила пожежної безпеки в Україні (далі - Правила), які встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки, чинність яких поширюється на підприємства, установи, організації та інші об'єкти (будівлі, споруди, технологічні лінії тощо), а також житлові будинки, що експлуатуються, будуються, реконструюються, технічно переоснащуються і розширюються, за винятком підземних споруд та транспортних засобів, вимоги до яких визначаються у спеціальних нормативних документах.

Відповідно до п.2.1 Правил пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних, технічних та інших заходів, спрямованих на попередження пожеж, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для швидкого виклику пожежних підрозділів та успішного гасіння пожеж.

За порушення вимог Правил, невиконання приписів та постанов посадових осіб органів державного пожежного нагляду або створення перешкод для їх діяльності посадові та фізичні особи притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством України (п.2.11 Правил).

В акті перевірки №25 від 24.01.2014 року Бахчисарайським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в АР Крим було встановлено наступні порушення Правил, на які посилається позивач в обґрунтування своїх вимог, а саме:

- п.6.3.1.1 Правил, а саме не забезпечено територію об'єкту необхідним запасом води для цілей зовнішнього пожежогасіння;

- п.5.1.7. Правил, а саме з'єднання електропроводів в приміщеннях операторської автозаправної станції не виконані за допомогою опресовування, зварювання, пайки або стискань;

- п.5.1.34 Правил, а саме не проведено виміри опіру ізоляції ділянок електромережі та контурів електрообладнання в приміщеннях та на території складу;

- п.6.1.2. Правил, а саме приміщення автозаправної станції не обладнані установкою автоматичної пожежної сигналізації;

- п.5.1.36. Правил, а саме не проведена ревізія пристрою від блискавок, яка проводиться раз на рік зі складанням акту;

- п.6.4.8. Правил, а саме не забезпечено приміщення та територія автозаправної станції первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності;

- п.6.4.9 Правил, а саме пожежний щит на території автозаправної станції не укомплектований необхідною кількістю інвентарю згідно норм належності.

Дослідивши докази, що обґрунтовують достовірність заявлених порушень, суд дійшов висновку, що вищевказані порушення становлять небезпеку та загрозу життю та здоров'ю людей.

Отже, позивачем надані всі документи, які підтверджують обґрунтованість заявленого позову. Відповідач належних доказів відносно виконання вимог державного органу щодо виявлених порушень законодавства за наслідками перевірки суду не надав.

Враховуючи викладене, суд вважає необхідним задовольнити позов в частині застосування до позивача заходу реагування у вигляді повного зупинення роботи автозаправної станції за адресою: вул. Леніна, 50б, с. Віліне, Бахчисарайський район, АР Крим, яка належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Муснафто".

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ТОВ «Муснафто» припинити здійснення господарської діяльності на автозаправної станції по вул. Леніна, 50 б, с. Віліне до усунення порушень вказаних в акті перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної безпеки, суд зазначає, що приписами ст. 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено застосування заходів реагування лише у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, тому захід реагування у вигляді повного зупинення роботи автозаправної станції є належним та достатнім заходом реагування.

Враховуючи наведене, адміністративний позов належить задовольнити частково.

Відповідно до п. 10) ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, враховуючи що автозаправна станціє є об'єктом підвищеної небезпеки та з урахуванням характеру виявлених позивачем порушень відповідачем вимог Правил пожежної безпеки, суд дійшов висновку про те, що подальша експлуатація об'єкту загрожує життю та/або здоров'ю людей, що є підставою для допушення постанови суду до негайного виконання.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати у справі з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.94,158-163,183-2 КАС України, суд -


ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Вжити заходи реагування у сфері господарської діяльності, а саме зупинити повністю роботу автозаправної станції, яка знаходиться за адресою: вул. Леніна, 50б, с. Віліне, Бахчисарайський район, АР Крим та належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Муснафто».

3. У задоволенні інших вимог відмовити.


Постанова суду підлягає негайному виконанню.


Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.



Суддя Москаленко С.А.









Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація