Судове рішення #354127
9/127


ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


21.12.2006                                                                                   Справа № 9/127  



  Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді:   Крутовських В.І.

суддів: Дмитренко А.К. ( доповідач), Прокопенко А.Є.


Представники сторін:       

від позивача:  Лутошкін І.О. юрисконсульт, довіреність №506  від 10.11.05;

від відповідача:  Іванова О.Ю. представник, довіреність №49  від 07.04.06;

розглянувши апеляційну скаргу Дніпропетровських міських електричних мереж м.Дніпропетровськ на рішення господарського суду Дніпропетровської області від  28.04.06р.  у справі № 9/127

за позовом відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" м. Дніпропетровськ в особі Дніпропетровських міських електричних мереж

до товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Юма", м.Дніпропетровськ

про  стягнення 29 141 грн. 76 коп.  



В засіданні оголошувалася перерва з 28.11.06 по 14.12.06 (ст.. 77 Господарського процесуального кодексу України).

          Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 28.04.06 р. суддя Подобєд І.М. відмовив відкритому акціонерному товариству "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" у стягненні 29 141 грн. 76 коп., вартості недоврахованої електроенергії.

          Не погоджуючись з рішенням суду, Дніпропетровські міські електричні мережі просять його скасувати, посилаючись на невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Юма" відзив на  апеляційну скаргу не представило.

Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд


В С Т А Н О В И В :


06.07.00 між сторонами був укладений договір № 1565 на постачання електроенергії строком дії до 31.12.01.

Відповідно до п. 10.1 цього договору він вважається автоматично продовженим, якщо за місяць до закінчення строку жодна зі сторін не заявить про його зміну чи розірвання.

Під час перевірки стану електричних приладів обліку та електроустановки у відповідача, яка проводилась 03.06.05, згідно з п. 11.1 Правил користування електричною енергією за адресою вул. Тольятті, 2, представниками енергопостачальної організації було виявлено порушення п.п. 4.11, 7.32, 8.4 Правил користування електричною енергією, а саме:

1) пошкодження пломби енергопостачальної організації на клемній кришці приладу обліку;

2) використання електронагрівальних приладів без дозволу енергопостачальної організації.

У відповідності з п. 7.31 Правил користування електричною енергією 03.06.05 був складений акт № 00097438 про порушення Правил користування електричною енергією та розрахована кількість і вартість недоврахованої електроенергії згідно з Методикою обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої внаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією (далі Методика), затвердженою постановою НКРЕ від 05.12.01 № 1197, яка склала 29 141 грн. 76 коп.

Відповідно до п. 2.2. згаданої Методики остання застосовується, зокрема, у випадках виявлення таких порушень як пошкодження чи зрив пломб електропостачальної організації на кришках клемників розрахункових приладів обліку.

Обсяг електричної енергії, що недоврахована унаслідок порушення Правил користування електричною енергією, розраховується на підставі акта порушень (п. 4 Методики).

Відмовляючи у задоволенні позову суд  виходив з того, що позивачем фактично не доведена вина споживача у пошкодженні пломби енергопостачальної організації і використанні електронагрівальних приладів в опалювальний сезон без оплати за відповідним тарифом.

Однак з таким висновком не можна погодитись з наступних підстав.

Актом криміналістичної експертизи від 07.07.05 підтверджений факт пошкодження пломби, яка мала 4 види пошкоджень:

1. відокремлення частини храпового механізму;

2. подряпини циліндричної форми на внутрішній поверхні циліндру корпуса;

3. подряпини продольної форми на внутрішній поверхні циліндру корпуса;

4. збільшений зазор між циліндром корпусу і барабаном.

На підставі акту криміналістичної експертизи від 07.07.05 судом зроблений  висновок, що пошкодження храпового механізму могло відбутися як під час навішування пломби, внаслідок необережних дій представника енергопостачальної організації, так і внаслідок необережних або навмисних дій споживача, які не призвели до втручання у роботу приладу обліку. Щодо необережних дій представника енергопостачальної організації, то згідно завдання-розпорядження № 2092 від 10.01.04, яке міститься у матеріалах справи (а.с. 56), представником споживача А.В. Троцюком було підтверджено виконання опломбування представником енергопостачальної організації. Будь-яких зауважень при цьому зроблено не було. Щодо необережних або навмисних дій споживача, які не призвели до втручання у роботу приладу обліку слід зазначити, що згідно з п. 4.10 Правил користування електричною енергією відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб несе організація, на балансі якої вони перебувають, і тому на підставі п. 7.30 Правил користування електричною енергією і п. 2.2 Методики енергопостачальник у разі виявлення пошкодження пломби, має здійснити перерахунок за користування електричною енергією. Тобто сам факт пошкодження пломби є підставою для визначення обсягу та вартості недоврахованої електроенергії.

З метою більш повного та об"єктивного дослідження обставин справи апеляційним господарським судом за клопотанням позивача було призначено повторну експертизу спірної пломби, проведення якої було доручено Дніпропетровському науково-дослідному інституту судових експертиз.

Згідно з висновком судової експертизи від 05.09.06 № 1506 "на теле пломбы имеются следы, свидетельствующие о вскрытии пломбы, а именно:

- след тонкого предмета с тупым концом, с помощью которого был извлечен подвижный барабан из рабочего цилиндра пломбы;

- продольные следы, оставленные пломбировочной проволокой на внутренней поверхности рабочего цилиндра, при выталкивании подвижного барабана за пределы рабочего цилиндра;

-  механический износ стенки рабочего цилиндра у выходного отверстия.

Следы механических воздействий на целостность пломбировочной проволоки отсутствуют".

Таким чином факт пошкодження пломби енергопостачальника слід вважати доведеним.

Відповідно до п. 4.11 Правил користування електричною енергією  розрахунковий засіб обліку електроенергії має бути опломбований пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, пломбою з тавром електропередавальної організації.

Пунктом 7.30 Правил користування електричною енергією передбачено, що у випадку виявлення у споживача  змін у схемі ввімкнення розрахункового засобу обліку та електричного керуючого годинника в схемах багатотарифного розрахункового обліку або зміни керуючої програми, пошкоджень, зриву пломб, штучного гальмування диска, зупинки електрогодинника та інших порушень, спричинених діями споживача, які призводять або можуть призвести до зниження показів споживання електричної енергії, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а постачальник електричної енергії здійснює перерахунок за користування електричною енергією за період від дня останнього контрольного зняття представником постачальника електричної енергії показів розрахункового засобу обліку чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.

Відповідно до розрахунку позивача за пошкодження пломби енергопостачальника на клемній кришці приладу обліку вартість обсягу недоврахованої електроенергії дорівнює 24 856 грн. 43 коп.

Також неможна погодитись з висновком суду про обов"язковість переліку струмоприймачів електроустановки споживача в акті про порушення Правил користування електричною енергією.

Згідно з п. 7 Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої внаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією (далі Методика) для визначення обсягу електроенергії, яка використовувалася електронагрівальним приладом обліку, застосовується формула:

W = Р * t, при цьому Р (потужність струмоприймачів) може визначатися декількома способами:

1. відповідно до величини потужності електроустановок, зазначених

- в договорі про користування електроенергією (в конкретному договорі від 06.07.00 № 1565 такі прилади і дозвіл та їх використання відсутні).

- в технічних умовах на електропостачання або технічній документації (паспортних даних) на електрообладнання.

2. розрахунковим шляхом: Р = І * U ф. * 0, 95, де І - сила струму на момент перевірки, виміряна струмовимірювальними кліщами при робочому навантаженні.

В даному випадку при складанні акту про порушення Правил користування електричною енергією спеціалістами енергопостачальної організації було проведено вимірювання сили струму: І а - 10 А, І в - 10 А, І с - 10 А і на підставі цих даних була розрахована потужність.

Таким чином при визначенні потужності таким шляхом в акт про порушення  Правил користування електричною енергією у позивача не було необхідності вносити перелік струмоприймачів.

Відповідно до п. 4.2 Правил користування електричною енергією приєднання та підключення до мереж електропередавальної організації (основного споживача) електроустановок споживачів, що не забезпечені розрахунковими засобами обліку електроенергії, забороняється, за винятком випадків, передбачених розділом 7 цих Правил. Кожна тарифна група споживачів (струмоприймачів) має бути забезпечена окремими розрахунковими засобами обліку.

Пунтом 2.1 Порядку застосування тарифів на електричну енергію, що використовується на потреби опалення та гарячого водопостачання, затвердженого постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 11.01.02 № 40 (яка була чинна на момент перевірки), встановлено, що цей Порядок регламентує застосування тарифів на електроенергію, що постачається ліцензіатами з постачання електричної енергії за регульованим тарифом на потреби опалення та гарячого водопостачання, незалежно від потужності електронагрівальних приладів споживача. Тобто для опалення електронагрівальними приладами повинні бути окремі прилади обліку і до них застосовуються відповідні тарифи.

В силу п. 7.1 Правил користування електричною енергією розрахунки споживачів з постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом здійснюються за чинними тарифами, які встановлюються відповідно до положень нормативно-правових документів НКРЕ, згідно з договором про постачання електричної енергії. Обсяги електричної енергії, які підлягають оплаті, мають визначатися у відповідності до даних розрахункового обліку електричної енергії про її фактичне споживання за винятком випадків, передбачених цими Правилами.

Оскільки спеціального приладу обліку для врахування спожитої електричної енергії електронагрівальними приладами у відповідачача не було, позивачем зроблено розрахунок за потужністю електронагрівальних приладів і тривалості їх використання, що зафіксовано в акті про порушення від 03.06.05 № 00097438, і вартість обсягу недоврахованої електроенергії в цьому випадку становить 4 285 грн. 33 коп.

          Твердження відповідача стосовно того, що у разі порушення у споживача пломб, встановлених на лічильнику, енергопостачальник має право для додаткових нарахувань згідно Методики лише за умови доведення не тільки факту пошкодження пломб, але і факту втручання споживача у роботу приладу обліку з метою заниження його показників, не відповідає Правилам користування електричною енергією та Методиці.

          Такої умови в Методиці обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої внаслідок порушення споживачем -  юридичною особою Правил користування електричною енергією, яка затверждена постановою НКРЕ №1197 від 05.12.01 року, не міститься.

          Види порушень Правил наведені у п. 7.30 Правил користування електричної енергії, а саме: у випадках виявлення у споживача змін у схемі ввімкнення розрахункового засобу обліку та електричного керуючого годинника в схемах багатотарифного розрахункового обліку або зміни керуючої програми, пошкоджень, зриву пломб, штучного гальмування диска, зупинки електрогодинника та інших порушень, спричинених діями споживача, які призводять або можуть призвести до зниження показів споживання електричної енергії, покази розрахункового засобу обліку не враховуються, а постачальник електричної енергії здійснює перерахунок за користування електричною енергією за період від дня останнього контрольного зняття представником постачальника електричної енергії показів розрахункового засобу обліку чи фактично проведеної і підтвердженої актом технічної перевірки роботи схеми комерційного обліку, що мала передувати виявленню порушень, але цей період має не перебільшувати шести місяців.

          При цьому п 7.30 Правил користування електричною енергією покладає на споживача відповідальність у вигляді перерахунку кількості спожитої енергії не тільки в разі встановлення фактичного заниження показів приладу обліку, а навіть в разі наявності такої можливості та не ставить такий перерахунок в залежність від подальшого встановлення відповідності лічильника встановленим вимогам та відсутності слідів втручання в його роботу.

          Як вказувалося вище при перевірці стану електроустановки у відповідача, було виявлено порушення (пошкодження) пломби №0893315 енергопостачальника на клемній кришці приладу обліку №007628.

          Пошкодження даної пломби дає доступ споживачу до струмовидучим ланцюгам приладу обліку, міняючи містами чи змінюючи які, є можливість до зупинки диску приладу обліку, з метою заниження показів приладу обліку.

          Також у споживача був доступ до схеми включення електролічильника, що в свою чергу надає можливість регулювати обсяг електроенергії, яка враховується лічильником, наступним шляхом:

          - викрутити гвинт, який з'єднує катушку напруги;

- змінити полярність струмових ланцюгів;

          - встановити перемичку, яка шунтує струмові ланцюги лічильнику;

          - послабити клемні гвинти лічильника.

          Після складання акту про порушення прилад обліку №007628 був опломбований пломбою з тавром енергопередавальної організації, згідно наряду №6089, про що 12.08.05 складено акт № 5076.

Виходячи з вимог п. 4.11 Правил користування електричною енергією, без пломби енергопередавальної організації прилад обліку використовувати заборонено.

Крім того, після складання акту про порушення обсяг спожитої відповідачем електроенергії значно збільшився: за попередні шість місяців до складання акту ( з січня по червень 2005 р.) середнє споживання по показам приладу обліку складало 6 190,3 кВт/год, а після складання акту про порушення Правил користування електричною енергією споживання електроенергії за такий же період ( 6 місяців: з жовтня по березень 2006 р.) по показам приладів обліку електроенергії складав 37 218,5 кВт/год, тобто споживання електроенергії зросло у 5,5 раза. При цьому слід зазначити, що дані приладів обліку вказувались відповідачем у щомісячних звітах про обсяги спожитої електроенергії, які надавалися енергопостачальнику.

З огляду на викладене рішення підлягає скасуванню.

          Керуючись ст.ст. 99, 101, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд



П О С Т А Н О В И В :



Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.04.06 у даній справі скасувати.

          Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма "Юма", м.Дніпропетровськ на користь відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" м.Дніпропетровськ 29 141 грн. 76 коп. вартість недоврахованої електроенергії 437 грн. 12 коп. витрат по справі, у тому числі по апеляційній скарзі, і 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видавши наказ.

          Виконання цієї постанови доручити господарському суду Дніпропетровської області.



Головуючий                                                      В.І. Крутовських


Суддя                                                                 А.К.Дмитренко


Суддя                                                                 А.Є.Прокопенко


З оригіналом згідно

Помічник судді               О.В.  Поштаренко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація