Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2014 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Рівненської області в складі:
Головуючого Василевича В.С.
Суддів: Шеремет А.М., Боймиструка С.В.
при секретарі Пиляй І.С.
з участю відповідача ОСОБА_1, представника
позивачки ОСОБА_2 адвоката ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Гощанського районного суд від 12 листопада 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и л а :
Рішенням Гощанського районного суду від 12 листопада 2013 року позов у даній справі задоволено.
Визначено позивачці додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
В апеляційній скарзі позивач про незаконність та необґрунтованість рішення через порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.
Вважає неправильним висновок суду про пропуск позивачкою строку звернення для прийняття спадщини з поважних причин.
Вказує, що позивачка після смерті їхньої матері у 2009 році приїжджала восени 2011 року із-за кордону (Італія), а отже мала можливість подати в нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини, але цього не зробила і цій обставині, про яку ствердив свідок ОСОБА_5, оцінки не дав.
Суд не витребував і не дослідив відомостей із Державної прикордонної служби України про перетинання позивачкою кордону в період після відкриття спадщини і звернення до суду з позовом.
По наведених підставах просить рішення скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.
В судовому засіданні відповідач апеляційну скаргу підтримав, привівши наведені у ній доводи.
Представник позивачки апеляційну скаргу заперечив.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення відповідача та представника позивачки, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про її задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
____________________________________________________________________
Провадження № 22-ц/787/26 /2014 Головуючий суддя 1 інстанції:Чорноус Л.І.
Суддя-доповідач : Василевич В.С.
За ч.2 ст.1220 цього ж Кодексу часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Матір сторін ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.-8).
Відповідач в установлений законом строк прийняв спадщину, позивачка ж його пропустила.
Ч.3 ст.1272 ЦК передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Абз.6 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" при вирішенні питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов"язані з об"єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Постановляючи рішення, суд виходив з того, що позивачка пропустила цей строк з поважних причин, оскільки з 2004 року по 2011 рік перебувала за кордоном- в Італії, де хворіла та перенесла оперативне втручання.
Проте з таким висновком не можна погодитись, оскільки його суд дійшов без урахування усіх обставин справи.
Так, зокрема, з матеріалів справи вбачається, що позивачка станом на 21 квітня 1988 року значилась зареєстрованою у АДРЕСА_2, а 2 лютого 2010 року знята з реєстраційного обліку з реєстрацією в цей же день АДРЕСА_1 (а.с.-4). Наведене свідчить про її перебування в м. Рівне після смерті у 2009 році матері, а отже, і можливість звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Окрім того, п.3.5 гл.10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції від 22 лютого 2012 року №296/5 передбачена можливість надіслання заяви про прийняття спадщини поштою.
Отже, з урахуванням наведеного, висновок суду про існування поважних причин пропуску строку на подання позивачкою заяви про прийняття спадщини в тому числі з урахуванням строку звернення до суду після відкриття спадщини ( 3 роки 10 міс.) не можна визнати правильним та обґрунтованим.
Враховуючи, що висновки суду не відповідають матеріалам справи та не грунтуються на законі рішення підлягає скасуванню.
Керуючись п.2 ч.1 ст.307, ст.309, ст.316 ЦПК України, колегія суддів,
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Гощанського районного суду від 12 листопада 2013 року скасувати.
В позові ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відмовити.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене сторонами у касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним чинності.
Головуючий Василевич В.С.
Суддів Шеремет А.М.
Боймиструк С.В.