Справа № 108/2520/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
13 лютого 2014 року Кіровський районний суд АР Крим
у складі: головуючого - судді Данилової О. В.,
при секретарі - Веісовій З. Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Кіровське цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа - Кіровська державна нотаріальна контора АР Крим про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа - Кіровська державна нотаріальна контора АР Крим про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_6 померла його дружина ОСОБА_5. 06.08.1983 р. він зареєстрував шлюб з ОСОБА_5 і з того часу я проживав за адресою: АДРЕСА_1. Хоча зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2. Від шлюбу мають двох синів. Після смерті дружини він звернувся в нотаріальну контору для прийняття спадщини, проте йому відмовили з посиланням на те, що він пропустив шестимісячний строк для звернення до нотаріусу і в нього немає доказів фактичного проживання зі спадкодавцем на час її смерті, тому просить суд встановити факт проживання спільно з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Встановлення зазначеного факту необхідно йому для отримання спадщини.
В судовому засіданні позивач та його представник уточнили позовні вимоги, просили встановити факт спільного проживання зі спадкодавцем ОСОБА_5 по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_1. ОСОБА_1 пояснив, що після одруження з ОСОБА_5 вони проживали в одному будинку, факт його проживання з дружиною на час її смерті підтверджується письмовими доказами.
Відповідач ОСОБА_2 та його представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, ОСОБА_2 пояснив, що позивач є його батьком, він проживав разом з його матір'ю ОСОБА_5 на час її смерті за адресою АДРЕСА_1, вели спільне господарство.
Відповідач ОСОБА_4 в судове зсідання не з'явилась натомість надіслала телефонограму в якій просить розглянути судове засідання без її участі, зазнаючи, що позовні вимоги не визнає.
Відповідач ОСОБА_2 про день, час і місце судового засідання повідомлявся за адресою місця його реєстрації, тому відповідно до вимог ст. 74, 77 ЦПК України відповідач вважається належним чином повідомленим про час та місце судового розгляду справи, причини неявки відповідача суду не відомі, клопотань про відкладення розгляду справи чи розгляд справи у його відсутності до суду не надходило.
Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні показав, що є жителем с. Садове, знає сім`ю ОСОБА_1, який разом зі своєю дружиною по день її смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1, також в будинку проживали ОСОБА_4 теща позивача та його син ОСОБА_2. Вони вели спільне господарство.
Вислухавши пояснення сторін, показання свідка, дослідивши матеріали справи, суд знаходить, що заява підлягає задоволенню, за наступних підстав:
Згідно до ч. 2 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до пункту 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємиць має право звернутися в суд із заявою про встановлення
факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_6, на час смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 8, 12);
Судом встановлено, між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 06.08.1962 р. було укладено шлюб (а. с. 7);
Згідно акту обстеження житлово-побутових умов від 07.10.2013 року ОСОБА_1 проживав з 1983 року разом з дружиною, ОСОБА_5 до часу її смерті, що послідувала 26.06.2009 року, в будинку АДРЕСА_1, вони вели спільне господарство (а. с. 11).
Згідно листа Завідувача Першої Феодосійської державної нотаріальної контори АР Крим виконуючого обов'язки завідувача Кіровської державної нотаріальної контори АР Крим, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв'язку з тим, що він пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, який починається з часу відкриття спадщини та становить шість місяців, та відповідно до ст.1268ЦК України спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він мешкав разом із померлим на момент його смерті, а у випадку ОСОБА_1 він на момент смерті спадкодавця сумісно з ним не проживав, тому йому запропоноване звернутися до суду (а.с.9).
Згідно спадкової справи № 473, яка заведена після смерті ОСОБА_5 спадкоємцями після її смерті є позивач, ОСОБА_3, ОСОБА_4 (а.с.32-35).
Згідно положень статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно п. 3,5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від нього. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п.1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріусу для видачі йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Враховуючи, що досліджені у справі докази, показання свідка підтверджують факт того, що ОСОБА_1 постійно проживав з ОСОБА_5 на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 останньої, цей факт не заперечувався відповідачем, суд вважає зазначений факт доведеним, а вимоги заявника обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212 - 215, 218, 256 ЦПК України суд, -
в и р і ш и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа - Кіровська державна нотаріальна контора АР Крим про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем, - задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5 постійно проживав зі спадкодавцем - ОСОБА_5 на час відкриття спадщини після її смерті, що послідувала ІНФОРМАЦІЯ_6, за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду АР Крим. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення може бути переглянуте Кіровським районним судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя О. В. Данилова