Справа № 119/9057/13-ц
2/119/281/14
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 лютого 2014 року Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого - судді Микитюк О.А., при секретарі - Касянюк Т.М., Гайдук К.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Феодосії справу за позовом ОСОБА_1 до Приморської селищної ради про визнання прав та обов,язків забудовника в порядку спадкування,-
встановив:
Позивач звернулася до суду із вище вказаним позовом і просить суд визнати за нею права та обов'язки забудовника на 12 частку домоволодіння АДРЕСА_1 у порядку спадкування. Свої вимоги позивачі мотивувала тим, що в 1968 році вона зареєструвала шлюб з ОСОБА_2 01 серпня 1980 року вони придбали вище вказану частину домоволодіння і за ними було закріплено земельну ділянку для обслуговування частини будинку. Пізніше з,ясувалося, що будинок є аварійним і вони звернулися до Приморської селищної ради м. Феодосія із заявою про надання дозволу на будівництво нового будинку замість аварійного. Дозвіл було отримано, будинок збудували, однак, оскільки чоловік захворів, усі грошові кошти витрачалися на його лікування, а будинок в експлуатацію не зданий до тепер. Чоловік помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року. після його смерті вона звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак йї було відмовлено, у зв.язку з чим вона змушена звернутися до суду за захистом свого права на спадщину.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позові, додавши що батьком було дотримано усіх вимог закону, що діяв на той час, отримано дозвіл на будівництво, отримано проект будинку, проведені будівельні роботи, однак будинок не зданий в експлуатацію і це є перешкодою для отримана свідоцтва про право на спадщину. В останнє судове засідання представник позивача та позивач не з,явилися, надали суду заяви, в який просили позов розглянути в їх відсутність, позовні вимоги підтримали.
Представник Приморської селищної ради м. Феодосія проти задоволення позову не заперечував, пояснивши, що дійсно ними надавався дозвіл на будівництво нового будинку замість аварійного, що належав померлому ОСОБА_2 Земельна ділянка також виділялася для будівництва житлового будинку. В останнє судове засідання надав заяву, просив розглянути справу в його відсутність і на розсуд суду.
ОСОБА_3, залучена до участі у справі в якості третьої особи, в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву в якій просила справу розглянути в її відсутність, проти задоволення позову не заперечувала.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи й оцінивши зібрані докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 19 червня 1968 року перебувала у зареєстрованому шлюбу з ОСОБА_2, що підтверджується даними свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с.9)
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 помер, про що Центральним відділом РАЦС Сімферопольського ІНФОРМАЦІЯ_1 року зроблено актовий запис № 980 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2
Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді 12 частини домоволодіння АДРЕСА_1 що належало спадкодавцю на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі - продажу від 01 серпня 1980 року ( реєстр № 1-1938) та зареєстрованого в Феодосійському МБРТІ. Співвласником домоволодіння є ОСОБА_3 що підтверджується даними Інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 11 липня 2013 року.
При житті 20 серпня 1982 року ОСОБА_2 склав заповіт, у відповідності до якого усе своє майно заповів ОСОБА_1.
У встановлений законом строк позивач звернулася з заявою у нотаріальну контору про прийняття спадщини у вигляді частини будинку, але 28 серпня 2013 року їй було відмовлено в одержані свідоцтва про право на спадщину у вигляді частини домоволодіння, оскільки нею не надано правовстановлюючих документів на останній, а будинок є самовільно збудованим, що підтверджується постановою державного нотаріуса Другої Сімферопольської державної нотаріальної контори.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 на підставі рішення виконавчого комітету Приморської селищної ради від 28 серпня 1991 року № 132 було дозволено на земельній ділянці будинку АДРЕСА_1 взамін старого будинку збудувати новий житловий будинок. В місячний строк отримати паспорт на земельну ділянку та дозвіл на проведення будівельних робіт( а.с.18).
12 вересня 1991 року головним архітектором смт. Приморський був погоджений проект домоволодіння по АДРЕСА_1 на забудовника ОСОБА_2 ( а.с.7) А також, згідно схематичного платну на спірний будинок ОСОБА_2 було отримано згоду сусідів на будівництво житлового будинку за вище вказаною адресою ( а.с. 23).
У відповідності до вимог ст. 1218 ГК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до вимог стаття 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України N 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини.
Пунктом 8.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України 7 лютого 2002 року за N 7/5 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування - фізичним особам та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектної документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Відповідно із п. 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністра юстиції України 3 березня 2004 року N 20/5, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям при пред'явлені ними правовстановлюючих документів на спадковий житловий будинок (витягу з реєстру прав власності на об'єкти нерухомого майна та відповідного технічного паспорту).
Можливість оформлення права власності ОСОБА_2 на об'єкт нерухомого майна з видачею місцевими органами виконавчої влади (органами місцевого самоврядування) свідоцтва про право власності на ім'я ОСОБА_2 втрачена у зв'язку з його смертю.
Будівництво вважається правомірним, якщо власник ділянки чи землекористувач або інша особа одержали у встановленому містобудівельним законодавством порядку дозволи на забудову об'єкта містобудування та виконання будівельних робіт відповідно до норм діючого на момент виникнення правовідносин, законодавства.
Відповідно до п. 5 ст. 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
За таких обставин спадкоємці не позбавлені права звернутися до суду із позовом про визнання за ними права на спадкування прав і обов'язків забудовника та на підставі рішення суду, ухваленого за такими вимогами, звернутися за оформленням права власності на об'єкти нерухомого майна з видачею їм свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади.
Померлий ОСОБА_2 залишив нотаріально посвідчений заповіт на ім.,я ОСОБА_1, а також, отримав дозвіл виконавчого комітету Приморської селищної ради на будівництво домоволодіння, а також погоджений головним архітектором проект, але не здав будинок в експлуатацію.
Таким чином, суд вважає, що позивач довів свої позовні вимоги, шляхом надання суду доказів на підтвердження позову, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись вимогами ст.ст. 88, 212-215, 218, 222, 223,294-296 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом майнові права та обов.язки забудовника, на 12 частину домоволодіння АДРЕСА_1
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Феодосійський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання останньої рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий (підпис) О.А. Микитюк
копія вірна: суддя- секретар-