Справа № 119/10086/13-ц
2/119/541/14
РІШЕННЯ
Іменем України
13 лютого 2014 року Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Бистрякової Д.С.,
при секретарі - Аніщенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Феодосії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом, третя особа - Реєстраційна служба Феодосійського міського управління юстиції,
встановив:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 про визнання за нею право власності на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_3, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4, що помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
Позовні вимоги мотивовано тим, що квартира АДРЕСА_1 належала на праві спільної часткової власності ОСОБА_4 - 1/3 частки, ОСОБА_2 - 1/3 частки, ОСОБА_3 - 1/3 частки. ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2, після її смерті із заявами про прийняття спадщини звернулися її син - ОСОБА_4 та її дочка ОСОБА_2. Спадкоємець ОСОБА_4, який був чоловіком позивачки, не встиг отримати свідоцтво про право на спадщину, оскільки помер ІНФОРМАЦІЯ_3. Після смерті ОСОБА_4 позивачка, як спадкоємець першої черги, звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Спадкову справу щодо майна померлого ОСОБА_4 було заведено, але у видачі свідоцтва про право на спадщину позивачці було відмовлено, про що було винесено постанову від 04.05.2012 року. Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії мотивовано тим, що документи, що підтверджують право власності ОСОБА_4 відсутні, оскільки він прийняв, але не встиг оформити спадщину, оскільки помер. Отримання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину є неможливим, а тому позивачка вимушена звернутися до суду.
Позивачка до суду не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги повністю підтримує.
Відповідачка до суду не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги визнає.
Представник третьої особи до суду не з'явився, про час і місце розгляду справи сповіщений належним чином.
Суд, вивчивши матеріали справи, всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються яка на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає установленими такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст.ст.1216, 1217, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ч. 1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Судом встановлено, що на підставі Свідоцтва про право власності від 04.05.1995 року квартира АДРЕСА_1 належала на праві спільної часткової власності ОСОБА_4 - 1/3 частки, ОСОБА_2 - 1/3 частки, ОСОБА_3 - 1/3 частки (а.с.70, 71).
З матеріалів справи вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді 1/3 частки квартири АДРЕСА_1 (а.с. 45, 105).
Спадкоємець першої черги ОСОБА_2, яка була дочкою померлої, 11.01.2011 року звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 (а.с. 44, 51).
11 січня 2011 року спадкоємець першої черги ОСОБА_4, який був сином померлої ОСОБА_3, звернувся до нотаріуса із заявою про відмову від прийняття спадщини на користь ОСОБА_2 (а.с. 53, 56). 20 січня 2011 року ОСОБА_4 звернувся до нотаріуса із заявою про те, що заяву про відмову від прийняття спадщини він відкликає та спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_3, він приймає (а.с. 61).
ОСОБА_2 24.06.2011 року отримала Свідоцтво про права на спадщину за законом на 1/6 частку квартири АДРЕСА_1, яка залишилася після смерті ОСОБА_3 (а.с. 75).
Відповідно до Інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 21.12.2013 року, право власності на квартиру АДРЕСА_1 зареєстровано наступним чином: за ОСОБА_4 - 1/3 частки, за ОСОБА_3 - 1/6 частки, за ОСОБА_2 - ? частки (а.с. 82).
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3, про що свідчить свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 від 09.06.2011 року (а.с. 91).
Після смерті ОСОБА_4 було заведено спадкову справу №10/2011 (а.с. 85-147). Позивачка ОСОБА_1, яка була дружиною померлого, 06 грудня 2011 року звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, яка залишилася після померлого чоловіка (а.с. 86, 87, 90). Позивачка також 24.12.2011 року подала нотаріусу заяву про те, що її чоловік ОСОБА_4 прийняв спадщину після смерті своєї матері - ОСОБА_3, але не встиг оформити її, оскільки помер (а.с. 96).
Відповідно до ч.1, 6 ст. 1273 ЦК України, спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Зава про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу за місцем відкриття спадщини. Відмова від прийняття спадщини може бути відкликана протягом строку, встановленого для її прийняття.
Отже, ОСОБА_4 спадщину після смерті своєї матері - ОСОБА_3 у порядку ст.ст. 1269, 1270 ЦК України, у встановлені законом строки прийняв, але оформити не встиг, оскільки помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, до складу якої входить 1/6 частки квартири АДРЕСА_1, яка залишилася після смерті ОСОБА_3. Також до складу спадщини входить належна ОСОБА_4 1/3 частки зазначеної квартири, право власності на яку зареєстровано належним чином.
Постановою приватного нотаріуса Судацького міського нотаріального округу АР Крим ОСОБА_5 від 04.05.2012 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на ? частку квартири АДРЕСА_1, що залишилася після смерті її чоловіка - ОСОБА_4. Постанову мотивовано тим, що за заявою спадкоємиці, на день смерті спадкодавця залишилося спадкове майно 1/2 частка квартири АДРЕСА_1. Документи, що підтверджують право власності ОСОБА_4 на спадкове майно, нотаріусу подано не було (а.с. 21).
В силу ст.ст.1261, 1268, 1269 ЦК України ОСОБА_1 відноситься до спадкоємця за законом першої черги, яка належним чином у встановлені строки прийняла спадщину після смерті свого чоловіка - ОСОБА_4.
Спадкування нерухомого майна відповідно до вимог ст. 1297 ЦК України оформлюється свідоцтвом про право на спадщин на нерухоме майно, яке видається нотаріальною конторою. Проте ОСОБА_4, належним чином прийнявши спадщину на нерухоме майно після смерті матері - ОСОБА_3, з поважних причин не встиг отримати свідоцтво та оформити правовстановлюючи документи на свої ім'я, а саме на 1/6 частку спірної квартири.
Тобто, відсутність зазначеного правовстановлюючого документу на нерухоме майно, заважає ОСОБА_1 отримати свідоцтво про право на спадщину. Таким чином, перешкодою для реалізації спадкових прав позивачки є не відсутність самого права власності у спадкодавця на 1/6 частку спірної квартири, а відсутність документу на його підтвердження. Отримання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину за відсутності цього правовстановлюючого документу не є можливим, тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На час розгляду справи у суді інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3, крім її дочки - ОСОБА_2, не встановлено. Відповідно до матеріалів спадкової справи, яку заведено після смерті ОСОБА_4, інші особи із заявами про прийняття спадщини після його смерті до нотаріуса не з'являлися.
Відповідно до частин 2, 3 пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 „Про судову практику у справах про спадкування" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальної конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Враховуюче наведене, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для визнання в порядку спадкування за законом права власності за ОСОБА_1 на ? частку квартири АДРЕСА_1, що залишилася після смерті її чоловіка - ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
Відповідно до ст.1276 ЦК України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкового частки у спадщини. Переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився, якщо строк, що залишився, менший як три місці, він подовжується до трьох місяців.
З аналізу змісту зазначеної статті слідує, що спадкову трансмісію слід відрізняти й від таких випадків, коли закликаний до спадкування спадкоємець подав до нотаріуса заву про прийняття спадщини згідно зі ст. 1269 ЦК України, але не одержав свідоцтво про право на спадщину, тобто встиг прийняти спадщину, але не встиг її оформити. Оскільки в подібних ситуаціях спадкоємець вважається таким, що набув прав на спадкове майно, після смерті останнього до його власних спадкоємців переходить не право на прийняття спадщини, а сама спадкова маса.
Враховуюче наведене, те, що прийнята ОСОБА_4, після смерті матері, спадщина належить йому, відсутні підстави для визнання за позивачкою права власності у порядку спадкування на спірне майно, після смерті ОСОБА_3, а тому позовні вимоги в цієї частині не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до вимог ст. 88 ЦПК України.
У судовому засіданні 13.02.2014 року проголошено вступну та резолютивну частину рішення, повний текст рішення виготовлений 18.02.2014 року.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 212, 213, 215 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на ? частку квартири АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
У задоволені інших позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь ОСОБА_1 судові витрати у суми 416 грн. 68 коп..
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду через Феодосійський міський суд АР Крим шляхом подачі протягом десяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: /підпис/ Бистрякова Д.С.
З оригіналом згідно -
Суддя: Секретар: