Справа № 146/82/14-ц
РІШЕННЯ
Іменем України
"18" лютого 2014 р. Томашпільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого - судді Скаковської І.В.,
при секретарі Гриб Ю.А,
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у смт. Томашпіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Раківської сільської ради Томашпільського району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
У січня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом, до Вилянської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно.
Позивач мотивував свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4, яка проживала в с. Ракова Томашпільського району Вінницької області, та доводилася позивачу бабою.
Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, а саме житловий будинок з господарськими будівлями, розташований в АДРЕСА_1.
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем майна ОСОБА_4 за законом, інших спадкоємців після смерті ОСОБА_4 немає.
Позивач фактично спадщину прийняла, а саме, на протязі встановленого законом шестимісячного строку відповідно до ст. 549 ЦК України (1963р.) вступила у фактичне володіння майном, що підтверджується наявними у неї документами на спадкове майно та довідкою із сільської ради.
На даний час виникла необхідність оформлення належним чином прав позивача на спадкове майно, однак через юридичну необізнаність та відсутність коштів у позивача, вона не подала заяву про прийняття спадщини і нею було пропущено встановлений законом строк для подання заяви, в зв'язку з чим вона вимушена звернутись до суду.
Оскільки ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті баби, тобто відбувся перехід спадщини від спадкодавця до спадкоємця, просить суд визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, розташований в АДРЕСА_1.
3 лютого 2013 року ОСОБА_1 подала до суду заяву, в якій просить замінити помилково вказаного відповідача Вилянську сільську раду на належного відповідача Раківську сільську раду.
Ухвалою суду від 3 лютого 2014 року первісного відповідача Вилянську сільську раду замінено на належного відповідача Раківську сільську раду.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, однак надіслала на адресу суду заяву в якій просить справу розглядати у її відсутність, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Представник відповідача Раківської сільської ради Томашпільського району Вінницької області в судове засідання не з'явився, однак голова сільської ради надіслав до суду заяву, згідно якої позов визнає, просить справу розглянути за відсутності їх представника.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку про задоволення позову з таких підстав.
До відносин спадкування необхідно застосовувати законодавство чинне на час відкриття спадщини. Спадщина після смерті спадкодавця ОСОБА_4 відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в день її смерті. В цей час діяв ЦК УРСР (1963 року). Згідно цього, зазначений нормативно-правовий акт потрібно застосувати для вирішення цих спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР (1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Момент відкриття спадщини міститься в правилі ст. 525 цього Кодексу, а саме моментом відкриття спадщини є день смерті спадкодавця.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 549 ЦК УРСР (1963 р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
За змістом розділу VІІ вказаного Кодексу, прийняття спадщини - це акт, який поширюється на всі об'єкти спадкування водночас і свідчить про бажання скористатися правом на спадщину. До спадкоємця в момент виникнення правонаступництва переходять і ті права, які в цей час ще не були відомі.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ракова Томашпільського району Вінницької області померла ОСОБА_4 (а.с.5).
Згідно довідки, виданої 25.11.2013 року виконкомом Раківської сільської ради після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, а саме житловий будинок з погосподарськими будівлями, розташований в АДРЕСА_1. Також згідно вищевказаної довідки спадкоємцем майна ОСОБА_4 за законом є позивач ОСОБА_1, інших спадкоємців немає (а.с.6).
Як вбачається з копії свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок (а.с.8) та довідки про показники об'єкта нерухомого майна, виданої 26.12.2013 року за №204 Могилів-Подільським міжрайонним бюро технічної інвентаризації (а.с.13) власником будинку, що знаходиться в АДРЕСА_1 є ОСОБА_4
Згідно рішення Томашпільського районного суду Вінницької області від 13 грудня 2013 року ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_4 (а.с.7).
Як вбачається з довідки, виданої Томашпільською державною нотаріальною конторою, заява про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 не може бути прийнята, оскільки позивачем пропущено шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 550 ЦК УРСР (1963 року), якщо спадкоємець в установлений ст. 549 цього Кодексу строк вступив в управління або володіння спадковим майном чи його частиною, суд з цих підстав вирішує питання не про продовження пропущеного строку, а про визнання права на спадкове майно.
Таким чином, беручи до уваги те, що ОСОБА_1 єдиний спадкоємець, яка спадщину після смерті спадкодавця прийняла, тобто набула прав та обов'язків спадкодавця, суд вважає визнати за нею право власності на спадкове майно та таким чином задовольнити позовні вимоги повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 524-527, 548, 549 ЦК УРСР (1963 року), ст. ст. 10, 15, 57-61, 64, 208, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на житловий будинок з господарськими будівлями, розташований в АДРЕСА_1, що належав ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Ракова Томашпільського району Вінницької області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Вінницької області через Томашпільський районний суд Вінницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: І. В. Скаковська