Номер провадження 2-а/228/18/2014
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2014 року Докучаєвський міський суд Донецької області у складі судді Клименка В.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у місті Докучаєвську про про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
УСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача та просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Докучаєвську щодо відмови у перерахунку пенсії по заробітній платі з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, скасувати рішення від 24.12.2013 року № 50 про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Докучаєвську провести з 01.07.2013 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань иа індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахування фактично отриманих сум, відповідно до ЗУ "Про державну службу". В обґрунтування свої позовних вимог позивач вказала, що 15.02.2011 року вона отримала право на призначення пенсії за віком, відповідно до ЗУ "Про державну службу", останнє місце роботи - управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську, стаж державного службовця 18 років 5 місяців. 18.12.2013р вона звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі з урахуванням матеріальної допомогу на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати у сумі 15785,76 грн. за період роботи з 2009 по 2011 років, оскільки при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії. Рішенням від 24.12.2013 року № 50 в перерахунку пенсії їй було відмовлено, оскільки зазначені виплати були разовими та не входили до складу заробітної плати в розумінні ч. 2 ст. 33 ЗУ "Про державну службу".
Позовичка та представник відповідача Альбрехт Н.В., яка діє на підставі довіреності, у своїх письмових заявах просять розгляд справи провести без їх участі, остання надала суду письмові заперечення проти позову.
Враховуючи наведене суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав. Позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, згідно до ЗУ "Про державну службу" з 15.02.2011р.
18.12.2013р позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі з урахуванням матеріальної допомогу на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати. Рішенням відповідача від 24.12.2013р в перерахунку пенсії позивачці відмовлено, оскільки індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні частини 2 ст.33 Закону України "Про державну службу". За змістом статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (далі Закон України № 3723) (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України в№ 3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі Закон № 108/95) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною другою статті 33 Закону України № 3723 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавки.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону № 1058 визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
При цьому судом враховані висновки Верховного Суду України, викладені в рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, які відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов"язковвими для застосуванню в судовій практиці: справа № 21-97а13 від 28 травня 2013 року, справа № 21-125а13 від 14 травня 2013 року ,справа № 430а11 від 20 лютого 2012 року.
Отже суд дійшов висновку, що матеріальна допомога та суми індексації, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, мають враховуватись при обчисленні пенсії державного службовця. В цій частині позов підлягає повному задоволенню.
Вирішуючи питання про період з якого слід провести перерахування пенсії позивачці, суд виходить із наступного.
Позивачка просить зобов"язати відповідача перерахувати пенсію з 01.07.2013р. Вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню з тахих підства.
Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо аяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 18.12.2013р, тому перерахунок пенсії позивачці слід зробити з 01.01.2014р
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9-11, 122, 159, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у місті Докучаєвську про визнання дій неправомірними про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Докучаєвську щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у місті Докучаєвську № 50 від 24.12.2013 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у місті Докучаєвську здійснити з 01.01.2014 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 по заробітній платі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії з яких сплачено страхові внески, з урахування фактично отриманих сум.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Докучаєвський міський суд Донецької області.
Суддя
30.01.2014