Судове рішення #35294893

10.02.2014


Апеляційний суд міста Севастополя

Справа № 22ц-797/242/2014 р. Головуючий

у 1 інстанції Семенуха Т.Б.

Категорія 41 Доповідач апеляційної

інстанції Колбіна Т.П.


У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2014 року колегія судової палати в цивільних справах Апеляційного суду міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Колбіної Т.П.,

суддів - Моцного М.В., Клочка В.П.,

при секретарі - Пасічник Г.В.,

за участю - представника апелянта Жиліної М.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Севастополі апеляційну скаргу Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м.Севастополі на окрему ухвалу Нахімовського районного суду м.Севастополя від 28 жовтня 2013 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про стягнення боргу,

В С Т А Н О В И Л А:

Нахімовським районним судом м.Севастополя від 28 жовтня 2013 року постановлено окрему ухвалу, яку направлено начальну Головного управління юстиції в м.Севастополі для вжиття заходів стосовно Реєстраційної служби ГУ у м.Севастополі у зв'язку з невиконанням ухвали суду про забезпечення позову.

Не погодившись з окремою ухвалою, Реєстраційна служба Головного управління юстиції у м.Севастополі подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати.

Судова колегія, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представника апелянта, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в апеляційній скарзі доводи вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Постановляючи окрему ухвалу стосовно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м.Севастополі від 28 жовтня 2013 року, суд першої інстанції виходив того, що заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень відповідала вимогам закону.

Проте, з такими висновками суду першої інстанції не може погодитись колегія суддів виходячи з наступного.

Відповідно до ст.211 ЦПК України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону і встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню порушення, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним особам чи органам для вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження окремої ухвали повинно бути повідомлено суд, який постановив окрему ухвалу. Окрему ухвалу може бути оскаржено особами, інтересів яких вона стосується, у загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 39 Постанови №2 Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року „Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" роз'яснено, що розглядаючи справи, суд відповідно до статті 211 ЦПК має виявляти причини та умови, що сприяли вчиненню порушення закону, і постановляти щодо них окремі ухвали та направляти їх відповідним органам та особам, які повинні протягом місяця з дня одержання окремої ухвали повідомити суд, який її направив, про вжиті заходи. Окремі ухвали можуть бути постановлені і при закінченні розгляду справи без ухвалення рішення (закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду), а також за наявності певних умов й до закінчення її розгляду.

Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначений порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Згідно з ч.13 ст.15 цього Закону (із змінами, внесеними згідно із ЗУ від 04.07.2012 року №5037-VI), порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також порядок надання інформації з Державного реєстру прав встановлює Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ст.19 цього Закону, державна реєстрація обтяжень здійснюється на підставі: встановленої законом заборони користування та/або розпорядження нерухомим майном; рішень судів, що набрали законної сили; ухвали слідчого судді, суду, постанови державного виконавця про накладення арешту на нерухоме майно; накладення заборони на відчуження нерухомого майна нотаріусом; рішення органу місцевого самоврядування про віднесення об'єктів нерухомого майна до застарілого житлового фонду; інших актів відповідних державних органів та посадових осіб згідно із законом; договорів, укладених у порядку, встановленому законом.

Частинами 1, 8 ст.16 цього Закону визначено, що заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом.

Державна реєстрація обтяжень проводиться на підставі заяви органу або посадової особи, якими встановлено обтяження, особи, в інтересах якої встановлено обтяження, уповноваженої ними особи.

Згідно пункту 9 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року №703 (із змінами), заявник під час подання заяви про державну реєстрацію пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу. Документом, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є службове посвідчення.

Форма заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень про надання інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно (щодо обтяження речового права) затверджено наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2012 року № 595/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 14.12.2012 №1841/5).

Відповідно до п.24 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою КМУ від 26 жотня 2011 року №1141, у разі проведення державної реєстрації виникнення обтяжень речових прав на нерухоме майно державний реєстратор вносить до запису про обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта цих прав для органів державної влади такі відомості: найменування органу державної влади; посадова особа органу державної влади (у разі, коли обтяжувачем є посадова особа); податковий номер органу державної влади.

З матеріалів справи вбачається, що ухвала Нахімовського районного суду м.Севастополя від 03 вересня 2013 року про накладення заборони на здійснення угод відносно квартири була отримана реєстраційною службою Головного управління юстиції у м.Севастополі 20.09.2013 року (а.с.20).

Листом від 15.10.2013 року на адресу Нахімовського районного суду м.Севастополя Реєстраційною службою Головного управління юстиції у м.Севастополі було надіслано письмове повідомлення, що заява не відповідає вимогам щодо її заповнення, а саме: в графі «відомості про заявника (уповноважену особу)» відсутні відомості про уповноважену особу та документ, що підтверджує її повноваження, а також, в заяві відсутня дата її заповнення, у зв'язку з чим у відсутності заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень реєстраційна служба Головного управління юстиції у м.Севастополі не може прийняти до виконання ухвалу суду від 03.09.2013 року (а.с.30).

Згідно супровідного листа від 05.11.2013 року №30970/13 Нахімовським районним судом м м.Севастополя повторно направлено копію ухвали від 03.09.2013 року з заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень до реєстраційної служби Головного управління юстиції у м.Севастополі для виконання.

Відповідно до ст.211 ЦПК України, окрема ухвала є процесуальним засобом судового впливу на виявлені під час судового розгляду порушення законності, а також причини та умови, що цьому сприяли.

Відомості порушення законодавства, які б призвели до порушення прав сторін у справі в матеріалах справи не міститься.

На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що висновки суду, викладені в окремій ухвалі Нахімовського районного суду м.Севастополя від 03 вересня 2013 року щодо невиконання ухвали Реєстраційною службою Головного управління юстиції у м.Севастополі, не можуть бути підставою для відповідальності останньою, оскільки такі висновки не відповідають фактичним обставинам, у тому числі факту допущення реєстраційною службою порушення законності, при відмові у прийнятті до виконання ухвали суду та без з'ясування причин і умов, що сприяли невиконанню ухвали суду про накладення заборони на здійснення угод відносно квартири АДРЕСА_1.

За таких обставин колегія суддів вважає, що окрема ухвала суду постановлена з порушенням вимог процесуального закону, а тому підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст.303, 307, ст.ст.311, 313, 315, ст.317, ст.319 ЦПК України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м.Севастополі задовольнити.

Окрему ухвалу Нахімовського районного суду м.Севастополя від 03 вересня 2013 року скасувати.

Ухвала апеляційного суду суду набирає законної сили з моменту її проголошення і касаційному оскарженню не підлягає.


Головуючий суддя: /підпис/ Т.П. Колбіна

Судді: /підпис/ М.В. Моцний

/підпис/ В.П. Клочко


З оригіналом згідно:

Суддя Апеляційного суду

міста Севастополя Т.П. Колбіна



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація