Судове рішення #3527510

Справа № 2-843/07

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2007 року м. Вінниця

Староміський районний суд м. Вінниці в складі головуючої судді Денишенко Т.О., при секретарі Пащенко К.І., з участю позивачки ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, роз­глянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці, в приміщенні суду, в залі судових засідань № 5 цивільну справу № 2-843/07 за позо­вом

ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення порядку корис­тування земельною ділянкою,

ВСТАНОВИВ:

05 липня 2007 року ОСОБА_13вернулася в Староміський ра­йонний суд м. Вінниці з позовом до ОСОБА_2 про встановлення порядку користування земельною ділянкою. Свої вимоги мотивувала тим, що вона та відповідач у справі є співвласниками будинковолодіння АДРЕСА_1, за яким рішенням виконкому Вінницької міської ради від 28.09.1992 року № 482 закріплено земельну ділянку площею 1005 кв.м. Частки співвласників у майні на підставі сві­доцтва про право приватної власності на будівлю від 18.09.1992 року № 1294, виданого виконкомом Староміської районної ради народних депу­татів, є рівними - по 1/2 кожного. На даний час у сторін мають місце спори та конфлікти з приводу порядку користування земельною ділян­кою, що на даний час є в їхньому спільному користуванні. Для уник­нення спорів в майбутньому, а також з метою узаконити свої права на частину належної земельної ділянки ОСОБА_1 просить суд вста­новити порядок користування земельною ділянкою будинковолодіння АДРЕСА_1.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала за обста­вин, викладених в позовній заяві. Просить визначити порядок користу­вання земельною ділянкою відповідно до одного з варіантів, що пропо­нуються у висновку судової будівельно-технічної експертизи від 12.12. 2007 року № 607, виготовленому експертом Подільського центру судо­вих експертиз. ОСОБА_1 просить суд встановити порядок кори-

стування земельною ділянкою згідно варіанту 3 додатку 3 вказаного висновку.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнав, не за­перечує проти встановлення порядку користування земельною ділян­кою спільного з позивачкою будинковолодіння АДРЕСА_1 в м. Вінниці. Але наполягає на встановленні такого порядку, який фактично склався у нього з сестрою ОСОБА_1, або ж згідно ва­ріанту 2 додатку 2 того ж таки висновку судової будівельно-технічної експертизи від 12.12.2007 року № 607, виготовленого експертом По­дільського центру судових експертиз.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали цивільної спра­ви № 2-843/07, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Встановленим судом фактичним обставинам справи відповідають правовідносини землекористування та власності, що регулюються Земе­льним кодексом України.

Судом встановлено, що позивачці та відповідачу ( рідним сестрі та братові) на праві спільної сумісної власності на підставі свідоцтва про право приватної власності від 18.09.1992 року № 1294, виданого на під­ставі рішення виконкому Староміської районної ради народних депута­тів від 09.09.1992 року №211, належить ціле будинковолодіння АДРЕСА_1 ( а. с. 5, 11, 43 ). Згідно цього правовста-новлюючого документа частки сторін у справі у спільній сумісній влас­ності є рівними - по 1/2 частині будинковолодіння належить кожному володільцеві. 06.11.1992 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ук­лали нотаріально посвідчений договір про порядок користування реаль­ними частками житлового будинку ( а. с. 12, 44-45 ). Рішенням виконко­му Вінницької міської ради народних депутатів від 28.09.1992 року № 482 за будинковолодінням ОСОБА_2 та ОСОБА_1 АДРЕСА_1 закріплено земельну ділянку площею 1005 кв.м. в постійне користування (а. с. 10. 42 ).

Відповідно до п. 7 Перехідних положень Земельного кодексу Украї­ни громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмі­рах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки. Тобто сторони правомірно користуються земель­ною ділянкою на підставі рішення виконкому Вінницької міської ради народних депутатів від 28.09.1992 року за № 482.

На виконання ухвали суду від 24.07.2007 року ( а. с. 11 ) експертом Подільського центру судових експертиз 12.12.2007 року виготовлено висновок судової будівельно-технічної експертизи № 607 ( а. с. 25-45 ) по встановленню порядку користування земельною ділянкою площею

1005 кв.м. будинковолодшня АДРЕСА_1. Суд прийшов до висновку, що позов належить задоволити частково і встановити порядок користування спірною земельною ділянкою між сторонами у справі згідно варіанту 2 додатку 2 цієї судової будівельно-технічної експертизи.

Суд не знаходить підстав для задоволення позову згідно вимоги по­зивачки ОСОБА_1 по варіанту 3 додатку 3 експертизи, оскільки цей варіант є менш сприятливим раціональному використанню приса­дибної земельної ділянки співвласниками будинковолодіння як суміж­них землекористувачів, а в подальшому суміжних власників земельних ділянок.

Не можуть бути задоволеним і вимоги ОСОБА_2 по встанов­ленню порядку користування земельною ділянкою будинковолодіння АДРЕСА_1 згідно плану фактичного користу­вання, оскільки такий порядок суперечить реальним долям ( ідеальним долям ) в загальній власності на будинковолодіння, якими володіють ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а значить є незаконним.

Встановленню порядку користування спірною земельною ділянкою підлягає площа цієї земельної ділянки 1005 кв.м. Судом не приймається до уваги земельна ділянка площею 91 кв.м. , що не закріплена за будин-коволодінням АДРЕСА_1 в установленому порядку. Дана земельна ділянка також не прийнята до уваги експертом при визначенні варіантів встановлення порядку користування земель­ною ділянкою між ОСОБА_1 і ОСОБА_2 Варіанти роз­роблені експертом виключно з врахуванням долей сторін у справі в за­гальній власності на будинковолодіння та вимог діючого земельного за­конодавства України в частині щодо користування угіддями, відсутнос­ті огорож ( суцільності земельної ділянки кожного користувача ) та не-завдання незручностей сусіднім землекористувачам. Експертом також виконано вимоги ДБН 360-92 містобудування, планування і забудови міських і сільських поселень, Земельного кодексу України та відомчих будівельних норм 61-89.

Відповідно до ст. 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, гро­мадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Статтею 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійно­го користування - це право володіння і користування земельною ділян­кою, що перебуває у державній або комунальній власності, без встанов­леного строку. Згідно ст. 95 Земельного кодексу України землекористу­вач має право самостійно господарювати на землі, просити встановити окреме користування частиною земельної ділянки, що відповідає розмі-

ру належної йому частки у спільній земельній ділянці. Відповідно до ч. 4 ст. 120 Земельного кодексу України при переході права власності на будівлю або споруду до кількох осіб право на земельну ділянку визна­чається пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди.

Отже, судом встановлено, що сторони правомірно користуються зе­мельною ділянкою площею 1005 кв.м. і в них має місце спір з приводу порядку користування нею. Будь-яких спірних питань з приводу земле­користування з сусідніми землекористувачами у співвласників будинко-володіння АДРЕСА_1 немає. Суд приходить до висновку про можливість часткового задоволення позову та встанов­лення порядку користування земельною ділянкою відповідно з варіан­том 2 додатку 2 висновку судової будівельно-технічної експертизи від 12.12.2007 року № 607, оскільки даний варіант є найбільш доцільним та справедливим, досконалим та сприятливим для подальшої життєдіяль­ності мешканців будинковолодіння № 28 по вул. Покришкіна в м. Він­ниці.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38, 92, 95, 96, 120 ч.4, 152, п.7 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. 8 ЦК Украї­ни, ст. ст. 208, 209, 212-215, 223, 294 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити частково.

Встановити порядок користування земельною ділянкою загальною площею 1005 кв.м. будинковолодіння АДРЕСА_1 відповідно до варіанту 2 додатку 2 висновку судової будівель­но-технічної експертизи від 12.12.2007 року № 607, виготовленого По­дільським центром судових експертиз.

Виділити ОСОБА_1 в користування земельну ділян­ку площею 502, 5 кв.м. , позначену жовтим кольором, ОСОБА_2 - земельну ділянку площею 502, 5 кв.м. , позначену зеле­ним кольором.

Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня подачі за­яви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до апеляційного суду Вінницької області через Староміський районний суд м. Вінниці.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація