ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 січня 2014 р. (14:40) Справа №801/10252/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Калініченко Г.Б., за участю секретаря Колосової Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Відділу Держземагентства у Чорноморському районі АР Крим третя особа - Чорноморська селищна рада АРК
про визнання протиправним та скасування рішення, спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Відділу Держземагентства у Чорноморському районі АР Крим (далі відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення №РВ-0100078172013 від 11.06.2013 про відмову щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру;
- зобов'язати Відділ Держземагентства у Чорноморському районі АР Крим зареєструвати земельну ділянку площею 0,0011 га по АДРЕСА_1 та внести відповідні відомості до Державного земельного кадастру.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на незаконність прийнятого оскаржуваного рішення. Позивач вважає, що відповідач перевищив свої повноваження при прийнятті оскаржуваного рішення.
Держземагенство у Чорноморському районі АР Крим просить суд у задоволенні позову відмовити, за мотивами викладеними у запереченнях. Так відповідач вважає, що земельна ділянка повинна передаватись у користування на підставі земельного аукціону.
У судове засідання, що відбулось 13.01.2014 року позивач та відповідач явку представників не забезпечили, про час, дату та місце його проведення повідомлені належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пунктів 107-111 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051.
107. Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.
108. Під час державної реєстрації земельної ділянки здійснюється:
1) державна реєстрація обмежень у використанні земельної ділянки, що існують на момент державної реєстрації земельної ділянки;
2) внесення до Державного земельного кадастру відомостей про обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
109. Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою:
1) особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;
2) власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;
3) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
110. Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
1) заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22;
2) оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації);
3) електронний документ;
4) документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки (крім випадку, передбаченого в абзаці четвертому пункту 86 цього Порядку, коли зазначається реєстраційний номер попередньої заяви або подається її копія).
111. Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє:
1) відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку;
2) електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.
За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій:
здійснює державну реєстрацію земельної ділянки:
- за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці;
- відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки);
- робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку;
- надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування;
приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі:
- невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам законодавства;
- розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини;
- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
- подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.
Згідно частини 1 статті 1 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.
Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Згідно статті 55 Закону України «Про землеустрій» Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів.
Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Документація із землеустрою щодо встановлення меж житлової та громадської забудови розробляється у складі генерального плану населеного пункту, проектів розподілу територій і є основою для встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.
У разі, якщо межі земельних ділянок в натурі (на місцевості) збігаються з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, шляхами, шляховими спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами і рубежами тощо), межові знаки можуть не встановлюватися.
Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов'язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка.
Межові знаки здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі та землекористувачам, у тому числі орендарям.
Відповідно до підпункту 1 частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однак, як вбачається з рішення РВ0-0100078172013 від 11.06.2013 про відмову у внесенні відомостей Державного земельного кадастру, яке не є детально мотивованим, а також заперечень з боку відповідача на адміністративний позов, у Відділу Держземагентства у Чорноморському районі АР Крим відсутні будь-які зауваження до змісту та оформлення технічної документації, якості її виконання.
В той же час, Відділ Держземагентства у Чорноморському районі АР Крим, перевищивши надані йому повноваження, вдався до юридичної оцінки законності дій органу місцевого самоврядування щодо надання в оренду позивачу земельної ділянки площею 0,0011 га по АДРЕСА_1, а також на свій розсуд вирішив питання про відповідність законодавству договору оренди від 11.02.2013.
В той же час, згідно статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Однак відповідач не віднесений до судових органів не має права вирішувати питання щодо дійсності цивільно-правового договору.
Більш того, суд звертає увагу на те, що функція державного кадастрового реєстратора обмежується реєстрацією земельної ділянки як об'єкта цивільних прав та носить технічний характер, в той час як реєстрацію цивільних прав на земельну ділянку здійснюють територіальні органи Державної реєстраційної служби України і саме вони здійснюються перевірку документів, на підставі яких заявлені до реєстрації права на земельну ділянку на предмет їх відповідності чинному законодавству.
За вказаних умов рішення Відділу Держземагентства у Чорноморському районі АР Крим РВ0-0100078172013 від 11.06.2013 слід визнати протиправним та скасувати, а також зобов'язати Відділ Держземагентства у Чорноморському районі АР Крим зареєструвати земельну ділянку площею 0,0011 га по АДРЕСА_1 та внести відповідні відомості до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Приймаючи до уваги, що суд задовольнив позовні вимоги, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 68,82 грн.
Керуючись ст.ст. 160-163, 267 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати Рішення Відділу Держземагентства у Чорноморському районі АР Крим №РВ-0100078172013 від 11.06.2013 про відмову щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
3.Зобов'язати Відділ Держземагентства у Чорноморському районі АР Крим зареєструвати земельну ділянку площею 0,0011 га по АДРЕСА_1 та внести відповідні відомості до Державного земельного кадастру.
4.Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2,) судовий збір в розмірі 68,82 грн. з Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Калініченко Г.Б.