Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
Справа № 102/1656/13-а
05.02.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лядової Т.Р.,
суддів Ілюхіної Г.П. ,
Яковенко С.Ю.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Армянськ Автономної Республіки Крим на постанову Армянського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Ісроілова В.У.) від 09.12.13 у справі № 102/1656/13-а
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Управління Пенсійного фонду України в місті Армянськ Автономної Республіки Крим (вул. Шкільна, 55-а, місто Армянськ, Красноперекопський район, Автономна Республіка Крим,96012)
про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до Армянського міського суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Армянськ Автономної Республіки Крим в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо обмеження під час перерахунків розміру пенсії ОСОБА_2, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Армянськ Автономної Республіки Крим провести позивачу перерахунок пенсії за вислугу років на підстві довідки про заробітну плату Прокуратури Автономної Республіки Крим від 30.08.2011 №18-ф-356 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» виходячи з розрахунку 86% від середнього заробітку.
Постановою Армянського міського суду Автономної Республіки Крим від 09.12.2013 адміністративний позов задоволено: визнано дії Управління Пенсійного фонду України в місті Армянськ Автономної Республіки Крим щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_2 протиправними, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Армянськ Автономної Республіки Крим здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії на підставі довідки Прокуратури Автономної Республіки Крим від 30.08.2011 №18-ф-356 відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру" виходячи з 86% розміру місячного заробітку.
Не погодившись з даним рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Армянського міського суду Автономної Республіки Крим від 09.12.2013 скасувати та прийняти нове рішення по справі, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Сторони та їх представники у судове засідання не з'явилися, про місце та час розгляду справи сповіщені у встановленому законом порядку.
Колегія суддів, відповідно до приписів ч.4 ст.196 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе апеляційний розгляд справи без участі нез'явившихся осіб, по наявним у матеріалах справи письмовим доказам, оскільки суд апеляційної інстанції не визнавав обов'язковою участь у судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Судова колегія, керуючись положеннями п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.159 Кодексу адміністративного судочинства судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, крім того зміст та обсяг досягнутих працівниками прокуратури соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а тому наявні всі правові підстави для задоволення адміністративного позову.
Із такими висновками суду першої інстанції судова колегія погоджується з огляду на їх відповідність нормам матеріального права, що регулює спірні правовідносини.
Судом першої інстанції безперечно встановлено, що ОСОБА_2 з 06.12.2010 призначено пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 84 відсотків від заробітної плати, що склало 5221,72 грн. з урахуванням загального страхового стажу 21 рік 11 місяців 5 днів, у тому числі періоди роботи на прокурорських посадах 12 років 7 місяців 23 дні.
Згідно відповіді Управління Пенсійного фонду України в місті Армянськ Автономної Республіки Крим на звернення позивача від 29.04.2013, викладеній у листі від 10.05.2013 №47/щ-1, вбачається, що з 29.08.2011 у зв'язку із звільненням з органів прокуратури ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії в розмірі 86 відсотків від заробітної плати на підставі особистої заяви (р.№3/152 від 29.08.2011), де загальний страховий стаж на день звільнення 26.08.2011 склав 22 роки 7 місяців 25 днів, у тому числі, на прокурорських посадах 13 років 4 місяці 13 днів, заробітна плата на день звільнення позивача відповідно до довідки від 30.08.2011, видана прокуратурою Автономної Республіки Крим склала 7298,60 грн., розмір пенсії становить 6276,80 грн.
Також, зазначеним листом позивача було повідомлено про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 80% від суми заробітної плати, зазначеної в довідці Прокуратури Автономної Республіки Крим від 03.12.2012 №18ф-209, на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час набрання законної сили постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 № 505 та з урахуванням пункту 2 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав законної сили 01.10.2011 (арк.с.5).
Нормами Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 № 505 визначено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, згідно до яких було підвищено заробітну плату відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що відповідач, здійснивши перерахунок пенсії у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, діяв не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законам України, та вбачає за доцільне зазначити про таке.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_3, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, а саме: пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії змін не зазнали
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Ураховуючи наведене, судова колегія зазначає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" , які змін у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не зазнали.
Крім того, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Неспроможними визнаються судовою колегія твердження заявника апеляційної скарги про те, що перерахунок пенсії у розмірі 80% від суми заробітної плати, зазначеної в довідці Прокуратури Автономної Республіки Крим від 03.12.2012 №18ф-209, на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час набрання законної сили постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" від 31.05.2012 № 505 та з урахуванням пункту 2 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» було зроблено за особистою заявою позивача, та те, що зменшення відсоткової частини не призвело до зменшення осново розміру пенсії, оскільки відповідач повинен був самостійно здійснити перерахунок пенсії позивача виходячи з розміру 86% від суми заробітної плати та не допускати звуження обсягу прав позивача шляхом обмеження розміру пенсії.
Аналогічна правова позиція міститься у рішенні Вищого адміністративного суду України від 23.01.2014 №К/800/23679/13.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1.Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Армянськ Автономної Республіки Крим - залишити без задоволення.
2.Постанову Армянського міського суду Автономної Республіки Крим (суддя Ісроілова В.У.) від 09.12.13 у справі № 102/1656/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Армянськ Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя підпис Т.Р.Лядова
Судді підпис Г.П.Ілюхіна
підпис С.Ю. Яковенко
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Т.Р.Лядова