Справа № 101/5781/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2013 року Алуштинський міський суд Автономної Республіки Крим, в складі:
головуючого - судді Хотянової В.В.
при секретарі - Дороніної Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Алушті АР Крим заяву ОСОБА_1, заінтересована особа: ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Алуштинського міського суду АР Крим із заявою, у якій просить встановити факт його постійного проживання з ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1, на час відкриття спадщини після смерті його матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Свою заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла його мати ОСОБА_3 Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із 11/18 часток АДРЕСА_1. Інші 7/18 часток зазначеної квартири належить заявнику. Ще за життя мати заявника склала заповіт, який було посвідчено державним нотаріусом 20.06.2002 року, згідно із яким вона все своє майно заповіла заявнику. По спливу шестимісячного строку після смерті матері він звернувся до нотаріусу з приводу оформлення документів на спадщину вважаючи, що спадщину він фактично прийняв оскільки він мешкав разом із спадкодавцем на момент її смерті, але нотаріус запитала у нього документи на доказ того, що він проживав разом із своєю матір'ю на момент її смерті. Оскільки заявник був зареєстрований за іншою адресою, нотаріус роз'яснила йому, що слід звернутися до суду із заявою, аби факт його постійного проживання з матір'ю на час відкриття спадщини було встановлено у судовому порядку.
Заявник в судовому засіданні підтримав доводи заяви та просив її задовольнити.
Заінтересована особа у справі ОСОБА_2 в судовому засіданні зазначила, що проти задоволення заяви не заперечує.
Вислухавши думку сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав:
Так, в судовому засіданні встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, ОСОБА_1 (без по батькові) народився ІНФОРМАЦІЯ_2 року. В графі «мати» зазначеного свідоцтва зроблено запис «ОСОБА_3».
Згідно нотаріально посвідченого заповіту від 20.06.2002 року ОСОБА_3 на випадок своєї смерті все своє майно, в тому числі і частку квартири АДРЕСА_1 вона заповідає ОСОБА_1
З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Відповідно до ст. 256 ч.2 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено інший порядок їх встановлення.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не заявив про відмову від неї.
У відповідності зі ст.1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Таким чином, встановлення факту спільного проживання, про який просить заявник, має для нього юридичне значення, оскільки надає право звернутися до нотаріальної контори для оформлення спадкових прав на майно ОСОБА_3
На підставі ст. 1268, 1264 ЦК України, та керуючись ст. 256, 213-215, 218 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 за адресою : АДРЕСА_1, на час відкриття спадщини після смерті його матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через Алуштинський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.В.Хотянова