Судове рішення #35213366

№ справи:106/6371/13-ц Головуючий суду першої інстанції:Куликовська О.М.

№ провадження:22-ц/190/628/14Доповідач суду апеляційної інстанції:Пономаренко А. В.

________________________________________________________________________________



УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



"29" січня 2014 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді:Пономаренко А.В.

суддів:Болотова Є.В., Сокола В.С.

при секретарі:Урденко Г.В.



розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 про зміну розміру аліментів,

за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 17 вересня 2013 року,


в с т а н о в и л а :


У вересні 2013 року ОСОБА_6 звернулася до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що рішенням Євпаторійського міського суду АР Крим від 14 жовтня 2004 року ОСОБА_7 зобов'язаний до сплати аліментів на користь позивачки на утримання доньки ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі ? частки заробітку щомісячно, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян до досягнення дитиною повноліття. Однак з 2008 року відповідач фактично припинив виплату аліментів та відмовляється допомагати позивачці утримувати дитину у добровільному порядку , не має постійного доходу та офіційній роботи , але за матеріальним станом в змозі забезпечувати доньку належним чином .

Вказуючи на ці обставини ОСОБА_6 просила змінити розмір аліментів, що підлягають стягненню з ОСОБА_7 на її користь, шляхом стягнення аліментів у твердий грошовій сумі 800 грн. щомісячно, а також стягнути з відповідача аліменти на утримання дитини за попередній період відповідно до частини2 статті 191 Сімейного Кодексу України , починаючи з 01 вересня 2010 року з розрахунку 800 грн. щомісячно, що загалом складає 28800 грн.

Рішенням Євпаторійського міського суду АР Крим від 17 вересня 2013 року позовні вимог ОСОБА_6 задоволено частково: змінено розмір аліментів, визначений за рішенням Євпаторійського міського суду АР Крим від 14 жовтня 2004 року на утримання неповнолітньої дитини - ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1. Стягнуто з ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця с.Брянське Чорноморського району АР Крим, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженки м.Червоноград Львівської області, яка проживає: АДРЕСА_2, аліменти на утримання доньки - ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 600,00 грн. щомісячно до досягнення дитиною повноліття, з проведенням індексації відповідно Закону, починаючи з дня набрання чинності рішенням суду. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Судом також вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

На вказане рішення позивачка ОСОБА_6, посилаючись на неповне з'ясування судом фактичних обставин справи, звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить рішення змінити в частині визначення розміру аліментів, стягнувши з відповідача аліменти в сумі 800 грн. щомісячно, а також аліменти за попередній період з 01 вересня 2010 року по 01 вересня 2013 року по 800 грн. щомісячно у загальній сумі 23700 грн.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд не врахував належним чином фактичні обставини справи, майновий стан сторін і особливості дитини, яка потребує постійних додаткових витрат, внаслідок чого дійшов помилкового висновку про стягнення з відповідача аліментів у розмірі лише 600 грн. Крім того, суд першої інстанції безпідставно відмовив у стягненні аліментів за попередній період , незважаючи на визнання відповідачем факту неналежної сплати аліментів протягом 2010-2013 років . Зазначені обставини у своїй сукупності, на думку ОСОБА_6 призвели до ухвалення судом незаконного рішення.

Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав .

Згідно з вимогами частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу (далі - ЦПК) України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з наявності правових підстав для зміни розміру аліментів, що підлягають стягненню з відповідача, на тверду грошову суму у визначеному судом розмірі.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позову , суд першої інстанції керувався вимогами статей 180, 184 і 192 Сімейного кодексу (далі-СК) України і виходив з необхідності змінення розміру аліментів на утримання неповнолітньої дитини шляхом їх визначення у твердій грошовій сумі в розмірі 600 грн. , з чим погоджується колегія суддів, оскільки такий висновок суду відповідає нормам чинного законодавства та узгоджується з матеріалами справи.

Положеннями зазначених правових норм встановлено обов'язок батьків утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття, а також критерії змінення розміру аліментів шляхом зменшення або збільшення та визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі.

Зокрема , при встановленні розміру аліментів має враховуватися стан здоров'я, матеріальне і сімейне становище платника або одержувача аліментів , а також характер доходу платника аліментів та інші істотні обставини .

Так, частиною 1 статті 184 СК України передбачено визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі , якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення.

За змістом статті 192 цього Кодексу зміна матеріального або сімейного становища одного або обох батьків дитини відповідного віку , а також стану їхнього здоров'я є підставою для змінення розміру аліментів за рішенням суду.

З матеріалів справи вбачається , що відповідач ОСОБА_7 є батьком малолітньої ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає разом із матір'ю ОСОБА_6 , та рішенням Євпаторійського міського суду АР Крим від 14 жовтня 2004 року зобов'язаний до сплати на користь позивачки ОСОБА_6 аліментів на утримання дитини у розмірі ? частки заробітку щомісячно, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян до досягнення дитиною повноліття.

З урахуванням викладеного, відсутності у відповідача офіційної роботи і постійного стабільного доходу , на підставі наведених норм закону суд першої інстанції дійшов правильного висновку про змінення порядку стягнення аліментів та їх збільшення шляхом покладення на ОСОБА_6 обов'язку утримувати свою дитину до повноліття , сплачуючи аліменти у твердій грошовій сумі.

При визначенні розміру аліментів у 600 грн. місцевий суд врахував вимоги статей 180-184 СК України , якою встановлені обставини, що мають значення при вирішенні питання про стягнення аліментів, розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, доводи кожної із сторін , належним чином дослідів письмові докази у матеріалах справи і навів у рішенні відповідні мотиви свого висновку .

Судова колегія також погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для застосування положень частини 2 статті 191 СК України , яка спірні правовідносини не регулює , оскільки за змістом вказаної правової норми присудження аліментів за минулий час (не більш трьох років) можливе за умовою доведення позивачем ухилення платника аліментів у добровільному порядку від їх сплати . У даному випадку позивачка отримує аліменти на підставі судового рішення від 14 жовтня 2004 року .

З наведеного слідує, що судом під час ухвалення рішення виконані положення процесуального закону щодо повноти та всебічності з'ясування обставин справи, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не містять підстав для скасування оскаржуваного рішення .

Таким чином колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив надані докази, оцінив обставини у справі, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, та ухвалив рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 308 ЦПК України є підставою для відхилення апеляційної скарги та залишення рішення Євпаторійського міського суду АР Крим від 17 вересня 2013 року без змін

На підставі викладеного і керуючись статтею 303, пунктом 1 частини 1 статті 307, частиною 1 статті 308, статтями 314, 315, 319 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати по цивільних справах,


у х в а л и л а :


Апеляційну скаргу ОСОБА_6 відхилити.

Рішення Євпаторійського міського суду Автономної Республіки Крим від 17 вересня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили у день проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.


Судді:


Болотов Є.В. Пономаренко А.В. Сокол В.С.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація