Справа № 108/2017/13-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2014 року Кіровський районний суд Автономної Республіки Крим
в складі: головуючого - судді Чулуп О.С.
при секретарі - Ісмаіловій З.З,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Кіровське цивільну справу за позовом
Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" до
ОСОБА_1
про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В
Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та Кредит" звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.Позовні вимоги обгрунтовує тим, що 01.10.2012 року між Акціонерним товариством "Банк"Фінанси та Кредит" та відповідачем укладений договір про відкриття відновлювальної лінії у формі овердрафту № 005-029249/12-00938-вкл-к, згідно якого банк відкрив відповідачу відновлювальну лінію з розміром ліміту овердрафту у сумі 16900,00грн. зі сплатою процентів по процентній ставці 60,0% річних. Позивач вказує, що відповідач свої зобов'язання по договору про відкриття відновлювальної лінії виконував неналежно, неодноразово допускав прострочення по внесенню щомісячних платежів та процентів, і згідно до п.3.4. договору про відкриття відновлювальної лінії банк має право вимагати дострокового повернення в повному обсязі кредитних коштів, виданих в рамках відновлювальної лінії, та виконання всіх зобов'язань за цим договором.Крім цього, 01.10.2012р. між сторонами укладений договір № 046-Z/011853 про відкриття карткового рахунку, надання та використання платіжної картки.Позивач вказує, що станом на 15.07.2013р. за кредитним договором № 005-029249/12-00938-вкл-к від 01.10.2012р. склалася заборгованість відповідача перед позивачем в розмірі 21888,52грн., яка складається із:13114,48грн.- заборгованість за кредитним договором; 2665,04грн. - прострочена (несанкціонованої) заборгованість за кредитним договором; 5083,12грн. - нараховані відсотки; 995,88грн. - пеня; яку позивач просить стягнути з відповідача, а також судові витрати. Представник позивача просив справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач позов визнав частково. В судовому засіданні відповідач вказував не невірне нарахування відсотків за кредитом та пені.
Вислухавши відповідача, дослідивши матеріали справи, давши оцінку доказам, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно з ч.1 ст.1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
В силу ст.ст.546,548 ЦК України виконання зобов'язання (основного зобов'язання) може забезпечуватися, зокрема, неустойкою (штрафом,пенею), порукою, якщо це встановлено договором або законом.
Статтею 549 ЦК України визначено, що пенею є неустойка, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
За загальними правилами, визначеними ст.ст.525,526,530 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.Одностороння відмова зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порушенням зобов'язання згідно зі ст. ст. 610, 611 ЦК України є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки. За ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Судом встановлено, що 01.10.2012р. між Акціонерним товариством "Банк "Фінанси та Кредит", правонаступником якого відповідно до статуту, затвердженого загальними зборами акціонерів від 02.09.2009р. є Публічне акціонерне товариство "Банк "Фінанси та Кредит" та відповідачем строком до 02.10.2013 року був укладений договір про відкриття відновлювальної лінії у формі овердрафту № 005-029249/12-00938-вкл-к, згідно п.2.1 якого банк відкрив картковий рахунок відповідачу відновлювальну кредитну лінію з розміром кредитного ліміту овердрафту в сумі 16900 гривень зі сплатою процентів за користування кредитними ресурсами в розмірі процентної ставки 60,0% річних, та договір №046-Z/011853 про відкриття карткового рахунку, надання та використання платіжної картки.
Відповідно до п.2.1.1 вказаного договору, протягом періоду кредитування, починаючи з 01.10.2012р. і закінчуючи кінцевою датою терміну дії відновлювальної кредитної лінії, тобто 02.10.2015р., кредитний ліміт, зазначений у п.2.1 даного договору, щомісяця, в День нарахування процентів, зменшується рівними частинами на суму кожного зменшення у розмірі 469,44 грн., при цьому перше зменшення кредитного ліміту здійснюється у день нарахування процентів у місяці, наступному за місяцем, у яком був встановлений кредитний ліміт.
Згідно з п.3.2 договору відповідач зобов'язався повністю повернути кредитні ресурси, отримані за цим договором, і сплатити проценти за користування кредитними ресурсами до 02.10.2015р. При відсутності позитивного залишку коштів на картрахунку в достатньому для сплати заборгованості розмірі на 02.10.2015р. позичальник зобов`язується в зазначений строк внести суму заборгованості по кредитним ресурсам і проценти за їхнє користування готівкою в касу банку або безготівковим перерахуванням на картрахунок позичальника.
Відповідно до п.3.4. договору про відкриття відновлювальної лінії банк, зокрема, має право вимагати дострокового повернення в повному обсязі кредитних коштів, виданих в рамках відновлювальної лінії, і виконання всіх зобов'язань за цим договором, у випадку якщо позичальник у період дії цього договору порушував будь-які умови договору, у тому числі несвоєчасно або не в повному обсязі здійснював зарахування грошових коштів на погашення заборгованості за кредитом або процентами, відповідно до п.п.3.2., 2.1.1.,4.3.,4.4. цього договору.
Відповідно до п.3.5 договору про відкриття відновлювальної лінії у випадку несвоєчасного повернення кредиту або несвоєчасної сплати процентів за користування кредитними коштами, як у випадку настання строку повернення кредиту (його частини) і/або строку сплати процентів, так і у випадку виникнення відповідно до умов цього Договору, зобов'язання позичальника достроково повернути кредит і сплатити проценти, банк має право на договірне списання коштів з будь-яких рахунків позичальника.
Відповідно до п.3.6 договору про відкриття відновлювальної лінії, у випадку несвоєчасного повернення кредиту або несвоєчасної сплати процентів за користування кредитними ресурсами, як у випадку настання строку повернення кредиту (його частини) і/або строку сплати процентів, так і у випадку виникнення відповідно до умов цього Договору, зобов'язання позичальника достроково повернути кредит і сплатити проценти, банк має право видати наказ про примусову оплату боргового зобов'язання.
За пунктами 4.1,4.2 договору про відкриття відновлювальної лінії позичальник сплачує банку проценти за користування кредитними ресурсами у валюті кредиту, по процентній ставці - 60 % процентів річних. Нарахування процентів здійснюється щомісячно, один раз на місяць, на залишок заборгованості позичальника за період з попереднього по поточний день нарахування процентів. Нарахування процентів проводиться за методом факт / 360.
Відповідно до п.4.3 договору про відкриття відновлювальної лінії, позичальник сплачує проценти щомісячно, у день нарахування процентів.У зазначений строк сплачуються проценти, нараховані за користування кредитними ресурсами в період з попереднього по поточний день нарахування процентів. Позичальник зобов'язується погасити заборгованість по несанкціонованому овердрафту шляхом внесення на картковий рахунок позичальника грошових коштів в безготівковий або готівковій формі в строк до 10 числа, місяця, наступного за звітним. При невиконанні зазначеного зобов'язання позичальником настають наслідки, передбачені п. 3.4, 3.5, 3.6, 6.1 цього договору.
Пунктом 6.1 договору про відкриття відновлювальної лінії передбачено, що за прострочення повернення кредитних ресурсів і/або сплати процентів, позичальник сплачує банку пеню в розмірі 60% річних від простроченої суми за кожний день прострочення. Зазначена пеня сплачується у випадку порушення позичальником строків платежів, передбачених п.3.2,2.1.1,4.3,4.4 цього договору, а також будь-яких інших строків платежів, передбачених цим договором.
Відповідно до розрахунку станом на 15.07.2013р. за договором про відкриття відновлювальної кредитної лінії у формі овердрафту №005-029249/12-00938-вкл-к від 01.10.2012р. у відповідача склалася заборгованість сумі 21888,52грн., яка складається із: 13114,48грн.- заборгованості за кредитним договором; 2665,04грн.- простроченої (несанкціонованої) заборгованості за кредитним договором; 5083,12 грн. - нарахованих відсотків по заборгованості; 995,88грн. - пені.
Суд не приймає доводи відповідача в частині невірного нарахування позивачем відсотків за користування та пені, оскільки вирішення даного питання та з`ясування правильності нарахування процентів та пені потребує спеціальних знань, відповідачу роз'яснено його право заявити клопотання про призначення судом відповідної експертизи. Відповідачем таке клопотання не заявлено, а тому суд бере до уваги розрахунки суми заборгованості, надані позивачем.
Отже, судом встановлено, що сторони уклали кредитний договір, позивач умови кредитного договору виконав належним чином, відповідач же умови договору належним чином не виконував, у зв'язку з чим утворилася заборгованість відповідача перед позивачем у розмірі 21888,52 грн., а тому позовні вимоги слід задоволити.
На підставі ст.88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 229,40грн.
Керуючись ст.ст.526, 1048, 1054 ЦК України, ст.ст.10,11,60, 88, 209,212 - 215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" (МФО 300131, ЄДРПОУ 09807856, рахунок № 290960000) заборгованість за договором про відкриття відновлювальної лінії у формі овердрафту № 005-029249/12-00938-вкл-к від 01.10.2012 року у розмірі 21 888 (Двадцять одна тисяча вісімсот вісімдесят вісім) гривні 52 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" (МФО 300131, ЄДРПОУ 09807856, рахунок № 290960000) судові витрати в сумі 229 гривні 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та у строки передбачені ст.223 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду АР Крим. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які не були присутні під час проголошення рішення протягом десяти днів з дня отримання копії рішення до Апеляційного суду Автономної Республіки через Кіровський районний суд.
Суддя