Судове рішення #35192443

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



28 січня 2014 р. Справа № 804/938/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кучми К.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Таврія» до Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2014 року позивач звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що розпорядження Голови Нікопольської райдержадміністрації Дніпропетровської області від 11.06.2013 р. № 188-р-13 «Про визначення ставки орендної плати та внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, укладених з ПП «Таврія» прийняте з порушенням домовленостей викладених в договорах оренди земельних ділянок укладених між Нікопольською райдержадміністрацією та підприємством.

Розпорядження Голови Нікопольської райдержадміністрації від 11.06.2013 р. №188-р-13 порушує норми ст.288 Податкового кодексу України. Крім того, дане розпорядження прийнято з порушенням ст.21 Закону України «Про оренду землі», згідно з ч.2 якої розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Згоди на збільшення розміру орендної плати за земельні ділянки, відповідач у ПП «Таврія» не запитував. За таких обставин, позивач просив суд: скасувати розпорядження голови Нікопольської районної державної адміністрації від 11.06.2013 року № 188-р-13 «Про визначення ставки орендної плати та внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, укладених з ПП «Таврія» та стягнути з відповідача на його користь судові витрати по справі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити та зазначив, що надав суду всі докази в обґрунтування заявлених позовних вимог та не заперечував проти подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження. Представник позивача також не наполягав на розгляді клопотання про поновлення процесуальних строків на оскарження розпорядження від 11.06.2013 р. №188-р-13, але вказував у ньому, що до отримання 17 грудня 2013 року позовної заяви від 12.12.2013 року №(04-37)9542вих13 Нікопольської міжрайонної прокуратури Дніпропетровської області ПП «Таврія» вказаного вище розпорядження підприємство не отримувало та про його прийняття не було повідомлено.

Суд зазначає, що доказів зворотнього відповідачем не надано, а матеріали справи не містять, в запереченнях на позов відповідач даного факту не спростовує, отже позивач не порушив строку звернення до адміністративного суду, визначених статтею 99 КАС України.

Відповідач в судове засідання свого представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідач подав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що оскільки нормативно-грошова оцінка одиниці площі ріллі по Дніпропетровській області збільшилась, то збільшився і розмір орендної ставки земельного податку. Нікопольська районна державна адміністрація Дніпропетровської області, на підставі п.5.7.4 договорів оренди, звернулася до ПП «Таврія» про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок. Підприємство отримавши даний лист не звернулося до відповідача щодо підписання відповідних угод.

Законодавство України та відповідна судова практика визначає особливий порядок внесення змін до договорів оренди земельних ділянок державної та комунальної власності, а саме наявність відповідного рішення розпорядження про визначення/встановлення розміру орендної плати. Розпорядження Голови Нікопольської райдержадміністрації від 11.06.2013 р. №188-р-13 не порушує права ПП «Таврія» в розумінні статей 638, 525, 632 651, 654 Цивільного кодексу України, оскільки не зобов'язує підприємство сплачувати по визначеному розміру орендної плати, а лише (враховуючи судову практику) визначає суму та стає підставою для звернення до підприємства щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки та у випадку відмови вирішення зазначеного спору в суді. За таких підстав, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити, а справу розглядати в порядку письмового провадження за відсутності його представника.

Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, частина 6 статті 128 КАС України, надає суду можливості проводити подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 26.10.2012 року між Нікопольскою районною державною адміністрацією Дніпропетровської області та Приватним підприємством «Таврія» було укладено 10 договорів оренди земельних ділянок, загальною площею 30,9571 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення (вид угідь - під господарськими будівлями та дворами, відповідно до ст.22 Земельного кодексу - є несільськогосподарськими угіддями).

Розмір орендної плати по вищезазначених договорах складав 617,92 грн. за 1 га орендованої земельної ділянки.

Судом також встановлено, що 11.06.2013 року Головою Нікопольської районної державної адміністрації було винесене спірне розпорядження № 188-р-13 про призначення ставки орендної плати та внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, укладених з ПП «Таврія», а саме:

1. Визначити для ПП «Таврія», на 2013 рік, ставку орендної плати в розмірі, що встановлюється Податковим кодексом України для несільськогосподарських угідь сільськогосподарського призначення.

2. Внести відповідні зміни до договорів оренди земельних ділянок, які розташовані на території Новософіївської сільської ради Нікопольського району, укладених між Нікопольською райдержадміністрацією та ПП «Таврія».

3. Рекомендувати ПП «Таврія» у п'ятнадцятиденний термін після отримання відповідного повідомлення, укласти з Нікопольською райдержадміністрацією угоди про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок та надати їх на державну реєстрацію в установленому законодавством порядку.

Судом також встановлено, що на підставі вищезазначеного розпорядження та інформаційного листа Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області від 06.02.2012 року № 798/12-10, Нікопольська районна державна адміністрація 13.06.2013 року листом за № 1905 звернулася до ПП «Таврія» з вимогою внести зміни до п.5.2 умов договору в частині збільшення розміру орендної плати, шляхом укладання договорів про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок.

Правомірність та обґрунтованість розпорядження голови Нікопольської районної державної адміністрації від 11.06.2013 року № 188-р-13 «Про визначення ставки орендної плати та внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, укладених з ПП «Таврія» є предметом спору, який передано на вирішення суду.

Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.

Згідно п.277.1. статті 277 Податкового кодексу України - ставка податку за один гектар несільськогосподарських угідь, зайнятих господарськими будівлями (спорудами), встановлюється у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області. В силу п.277.2. даної статті - ставка податку за земельні ділянки, надані садівницьким товариствам, у тому числі зайняті садовими та/або дачними будинками фізичних осіб, встановлюється у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

У відповідності до статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (пункт 288.5.).

Відповідно до частини 2 статті 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Відповідно до статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 01 січня поточного року.

Згідно Указу Президента України від 08.04.2011 року № 445/2011 «Про Державне агентство земельних ресурсів України» центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин є Державне агентство земельних ресурсів України.

Відповідно до інформаційного листа Державного агентства земельних ресурсів України від 03.02.2012 року № 1370/22/4-12 - нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Дніпропетровської області складає 21 701,90 грн. (також, інформаційний лист Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області від 06.02.2012 року №798/12-10 та інформаційний лист відділу Держкомзему у Нікопольському районі від 14.12.2012 року № 4439/4). Відповідно інформаційного листа Державного агентства земельних ресурсів України від 10.01.2013 року № 328/22/7-13 - нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2013 року за 2012 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1,0. За таких обставин, не збільшилась і склала 21 701,90 грн.

Так, розмір земельного податку за один гектар несільськогосподарських угідь (під господарськими будівлями та дворами) відповідно до приписів статті 277 ПК України складає 1 085,10 грн. (21 701,90 х 5%), що в свою чергу є розміром орендної плати за 1 га орендованої земельної площі, відповідно до приписів ст.288 ПК України.

Разом із цим, як вбачається із укладених договорів оренди, сторонами була передбачена можливість збільшення орендної плати у випадку збільшення розмірів ставки земельного податку.

Таким чином, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є регульованою ціною, а отже законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

У відповідності до розділу X Перехідних положень п.12 Земельного Кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади (на момент укладання договорів).

Відповідно до ст.13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України належить вирішення питання, в тому числі використання землі. Згідно приписів ст.6 вказаного Закону, на використання землі голова районної державної адміністрації видає розпорядження.

Таким чином, розпорядження прийняте головою Нікопольської райдержадміністрації від 11.06.2013 №188-р-13, прийняте з метою недопущення порушення норм чинного законодавства в частині мінімального розміру орендної плати.

Разом із цим, суд критично відноситься до тверджень позивача з приводу того, що ПП «Таврія» не було відомо про зміну розміру орендної плати в частині її збільшення, оскільки лист від 13.06.2013 року за №1905 має штемпель вхідної кореспонденції де зазначена дата - 21.06.2013 року.

Позивач посилається на положення статей 274 та 276 Податкового кодексу України, але суд зазначає, що приписи цих статей застосовуються у випадках коли проведена нормативна-грошова оцінка конкретної земельної ділянки відповідно до норм Закону України «Про оцінку земель» із складанням відповідної технічної документації з нормативної грошової оцінки кожної земельної ділянки та затвердженням технічної документації районною радою, а під час відведення земельних ділянок в оренду - нормативно-грошова оцінка не проводилась, технічна документація не складалась, а рішення Нікопольської районної ради про затвердження технічної документації з визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок - відсутнє. Отже дані обставини не охоплюються нормами ст.274 ПК України.

За даних обставин діють норми п.277.1. ст.277 Податкового Кодексу України ставки податку за земельні ділянки несільськогосподарських угідь та садівницьких товариств, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Разом із цим посилання позивача на положення ст.276 ПК України податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу, є безпідставними оскільки договори оренди укладені на земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту.

В силу ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінюючи усі докази, які були дослідженні судом у їх сукупності, приймаючи до уваги, що, позивач не довів протиправності дій з боку відповідача при прийнятті ним розпорядження від 11.06.2013 року №188-р-13, суд вважає за необхідне у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати у справі покладаються на сторону, проти якої ухвалена постанова.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 128, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -


ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову Приватного підприємства «Таврія» до Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про скасування розпорядження - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.



Суддя Кучма К.С.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація