Судове рішення #35184603

справа № 109/5913/2013-ц

провадження № 2/109/69/2014



Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2014 року смт Красногвардійське

Красногвардійський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого - судді Проскурні С.М.,

секретаря - Грабовенко К.А.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Філонова О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Красногвардійське цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю «Більшовик Агро» про стягнення вартості частки майнового паю кооперативу,


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1, представляючи інтереси ОСОБА_3, у грудні 2013 року звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Більшовик Агро» (далі - ТОВ «Більшовик Агро»), як правонаступника всього майна, прав та обов'язків реорганізованого сільськогосподарського виробничого кооперативу «Більшовик» (далі - СВК «Більшовик»), частку з майна кооперативу в розмірі 171437 грн.

Вимоги мотивовані правом фізичної особи при виході з кооперативу на одержання своєї загальної частки у майні кооперативу.

Під час судового розгляду справи були уточнені позовні вимоги та зменшено їх розмір. Представник позивача просив стягнути з відповідача на користь ОСОБА_3 частку майнового паю кооперативу грішми в сумі 137150 грн.

У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги та доводи в їх обґрунтування, викладені в позовній заяві. Представник позивача зазначив, що рішенням загальних зборів СВК «Більшовик» від 05 серпня 2011 року ОСОБА_3 було виключено з членів кооперативу. В разі виходу з кооперативу його член має право на одержання майнового паю натурою, грішми або (за бажанням) цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу. Вартість частки майна визначається на момент виходу члена з кооперативу на підставі даних балансу. Виплата проводиться після затвердження звіту за рік, в якому особа вийшла з членів кооперативу, та в строк до 12 місяців з дня виходу щомісячно рівними частками. Відповідно до звіту про фінансові результати СВК «Більшовик» за 2011 рік (форма № 2) кооператив мав чистий прибуток в сумі 1929000 грн. (код рядка 220). СВК «Більшовик» повинен був виплатити ОСОБА_3 протягом 2012 року 96450 грн. (1929000 грн. : 20 = 96450 грн., де 20 - кількість членів кооперативу). За даними балансу на 31 грудня 2011 року (форма № 1) вартість активів СВК «Більшовик» за 2011 рік зросла на 814000 грн., внаслідок чого на користь ОСОБА_3 слід було виплатити 40700 грн. (814000 грн. : 20 = 40700 грн., де 20 - кількість членів кооперативу). Загальна сума, яка підлягає виплаті ОСОБА_3 після виключення його з членів кооперативу, складає 137150 грн. Просив позов задовольнити, посилаючись на пункт 5.11 статуту СВК «Більшовик».

У судовому засіданні Філонов О.О., який представляв інтереси відповідача ТОВ «Більшовик Агро», позов не визнав, вважаючи його безпідставним. В обґрунтування заперечень представник відповідача зазначив, що ОСОБА_3 було виключено з членів СВК «Більшовик» на підставі рішення загальних зборів кооперативу від 05 серпня 2011 року у зв'язку з припиненням його трудової участі в діяльності виробничого кооперативу, відтак, права на одержання кооперативних виплат та виплат на паї він не мав. Своє право на одержання майнового паю в натурі позивачем було реалізовано ще у 2002 році шляхом отримання майна на загальну суму 109525 грн. У задоволенні позову, в межах заявлених позовних вимог, про стягнення на користь позивача частки майнового паю кооперативу просив відмовити як необґрунтованому.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статей 10, 11 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Сторони мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.

Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи і розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з частиною третьою статті 10, частинами першою-третьою статті 60 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Статтею 1 Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» від 17.07.1997 № 469/97-ВР з наступними змінами і доповненнями, визначено поняття сільськогосподарського виробничого кооперативу, яким є сільськогосподарський кооператив, що утворюється шляхом об'єднання фізичних осіб, які є виробниками сільськогосподарської продукції, для провадження спільної виробничої або іншої господарської діяльності на засадах їх обов'язкової трудової участі з метою одержання прибутку.

Згідно зі статтею 19 Закону України «Про кооперацію» від 10.07.2003 № 1087-IV для досягнення мети своєї діяльності кооператив набуває та використовує майно, фінансові та інші ресурси.

Джерелами формування майна кооперативу є, зокрема, вступні, членські та цільові внески його членів, паї та додаткові паї, майно, добровільно передане кооперативу його членами, кошти, що надходять від провадження господарської діяльності, інші надходження, не заборонені законодавством.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про кооперацію» дохід кооперативу формується з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних і прирівняних до них витрат та витрат на оплату праці найманих працівників.

Дохід розподіляється на: сплату податків і зборів (обов'язкових платежів) до відповідних бюджетів; погашення кредитів; покриття збитків; проведення відрахувань до фондів кооперативу; кооперативні виплати; виплати на паї.

Статтею 26 зазначеного Закону визначено, що кооперативні виплати - частина доходу, що розподіляється за результатами фінансового року між членами кооперативу пропорційно їх участі в господарській діяльності кооперативу у порядку, визначеному рішенням вищого органу управління кооперативу.

Виплати на паї - виплати частини доходу кооперативу на паї члена та асоційованого члена кооперативу.

Розмір виплат на паї встановлюється рішенням загальних зборів членів кооперативу після відрахувань обов'язкових коштів на формування і поповнення його фондів. Загальна сума виплат на паї не може перевищувати 20 відсотків доходу, визначеного до розподілу.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про кооперацію» від 10.07.2003 № 1087-IV членство в кооперативі припиняється у разі: добровільного виходу з нього; припинення трудової участі в діяльності виробничого кооперативу; несплати внесків у порядку, визначеному статутом кооперативу; смерті члена кооперативу-фізичної особи; ліквідації члена кооперативу-юридичної особи; припинення діяльності кооперативу.

Судом встановлено, що на підставі рішення загальних зборів СВК «Більшовик» від 05 серпня 2011 року ОСОБА_3 було виключено з членів виробничого кооперативу у зв'язку з припиненням трудової участі в його діяльності (протокол № 1 від 05.08.2011 р.).

Відповідно до статті 21 Закону України «Про кооперацію» у разі виходу або виключення з кооперативу фізична особа має право на одержання своєї загальної частки у майні кооперативу натурою, грішми або (за бажанням) цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу. Строк та інші умови одержання членом кооперативу своєї загальної частки встановлюються статутом кооперативу, при цьому строк одержання зазначеної частки не може перевищувати двох років, а відлік його розпочинається з 1 січня року, що настає з моменту виходу або виключення з кооперативу.

Згідно з пунктом 5.11 статуту СВК «Більшовик» виплата такої частки здійснюється після затвердження звіту за рік, в якому особа вийшла з членів кооперативу, та в строк до 12 місяців з дня виходу щомісячно рівними частками.

Своє право на одержання загальної частки у майні кооперативу натурою, після припинення трудової участі в діяльності виробничого кооперативу, ОСОБА_3 було реалізовано ще у 2002 році шляхом отримання майна на загальну суму 109525 грн. згідно з актом приймання-передачі майна від 23 жовтня 2002 року.

Посилаючись на право позивача одержати належну йому частку майнового паю грішми, представник позивача не надав належних та допустимих доказів на спростування доводів відповідача про те, що ОСОБА_3 своє право на одержання майнового паю реалізував натурою, як і про те, що права на одержання кооперативних виплат та виплат на паї позивач не мав у зв'язку з припиненням у 2008 році трудової участі в діяльності виробничого кооперативу. Не заявлялось клопотань і про витребування таких доказів в порядку, встановленому статтею 134 ЦПК України.

Між тим, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог та на підставі доказів, наданих особами, які беруть участь у справі. Саме позивач повинен довести ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмету спору на власний розсуд.

Оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також і взаємний зв'язок поданих доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відхилення позову ОСОБА_3 в межах заявлених позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214, 215 ЦПК України, суд


ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_3 до товариства з обмеженою відповідальністю «Більшовик Агро» про стягнення вартості частки майнового паю кооперативу, - відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через Красногвардійський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення.


Суддя С.М. Проскурня


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація