Судове рішення #35179537

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 123/604/14-ц Номер провадження 2/123/837/2014


04.02.2014 року м. Сімферополь


Київський районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим в складі:

головуючого судді Долгополова А.М.

секретаря Лідовської Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою

ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу 82, треті особи КРП «Сімферопольське міжміське бюро технічної інвентаризації», Відділ державної реєстрації речових прав реєстраційної служби Сімферопольського міського управління юстиції, про визнання права власності на квартиру

в с т а н о в и в :


позивачка звернулася до суду з позовними вимогами до Житлово-будівельного кооперативу 82 про визнання права власності на квартиру, мотивуючи свої вимоги тим, що 21.08.1991 року їй було видано реєстраційне посвідчення на квартиру АДРЕСА_1, що підтверджує її право власності на квартиру, однак воно було нею втрачено у листопаді 2013 року. 27.11.2013 року вона звернулася до КРП СБРТІ з проханням видати дублікат посвідчення, але їй було відмовлено на підставі того, що реєстраційне посвідчення видається у єдиному екземплярі, тому видати дублікат не видається можливим. Позивачка зареєстрована у АДРЕСА_1 з 24.08.1990 року, та є власницею даної квартири. На підставі викладеного просила суд визнати за нею право власності на квартиру АДРЕСА_1 у зв'язку з втратою документу, що посвідчує право власності.

В ході судового засідання позивачка позовні вимоги підтримала в повному обсязі, наполягала на їх задоволені по мотивах викладених в позовній заяві і описаним вище.

Представник відповідача Кальмінський С.М. в суді не заперечував проти задоволення позовних вимог, та зазначив, що позивачка тривалий час мешкає у квартирі АДРЕСА_1.

Свідок ОСОБА_3 в суді пояснив, що він є сином позивачки, та у квартирі АДРЕСА_1 йогом матір мешкає з 19.07.1990 року, при цьому зазначена квартира належить їй на праві власності на підставі реєстраційного посвідчення БТІ, але вона його загубила.

Свідок ОСОБА_4, яка є знайомою позивачки, надала в суді пояснення, аналогічні поясненням свідка ОСОБА_3

Представники третіх осіб, будучі належним чином сповіщеними про дату розгляду справи, до судового засідання не з'явилися, від КРП СМБРТІ надійшла заява про розгляд справи за відсутністю. Відповідно до ст.169 ЦПК України справа розглянута за відсутність третіх осіб у справі, сповіщених належним чином.

Вислухавши позивачку, представника відповідача, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що між сторонами склалися правовідносини витікаючи із набуття права власності на майно, що регулюються ЦК України.

Згідно листа КРП СМБРТІ від 12.12.2013 року право власності на квартиру АДРЕСА_1 зареєстроване в цілому за ОСОБА_1 на підставі реєстраційного посвідчення, виданого за розпорядженням Ради Міністрів КрАССР від 21.08.1991 року №353р. оскільки реєстраційне посвідчення видавалося у єдиному екземплярі, видати його дублікат не є можливим. (а.с.6).

Згідно довідки з ЖБК 82 ОСОБА_1 мешкає у квартирі АДРЕСА_1, є власницею даної квартирі, мешкає в ній з 19.07.1990 року, з 24.08.1990 року зареєстрована в ній, пай за квартиру сплачений у повному обсязі, заборгованості немає. (а.с.8).

Факт постійного мешкання та володіння позивачкою квартирою АДРЕСА_1 підтверджений зборами членів кооперативу від 14.12.2013 року. (а.с.9-10).

З відповіді заступника голови Ради Міністрів АРК вбачається, що реєстраційне посвідчення на квартиру видавалося в одному екземплярі. (а.с.11).

Відповідно до ст. 41 Конституції України - кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Згідно ст.392 ЦК України - власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

В ході судового розгляду справи встановлено, що позивачкою втрачене реєстраційне посвідчення на квартиру АДРЕСА_1, який безпосередньо є правовстановлюючим документом та видати його дублікат не видається можливим.

Згідно до вимог ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці данні встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, висновків експертів.

Позивачкою в судовому засіданні були представлені документи, які суд приймає як доказ того, що при втраті реєстраційного посвідчення права власності отримати його дублікат є не можливим. Даний факт підтверджується відповіддю з КРП «СМБРТІ», відповідно до якої реєстраційне посвідчення видається в єдиному екземплярі.

Суд вважає, що відмова КРП СМБРТІ у видачі дублікату реєстраційного посвідчення є правомірною, виходячи з наступного.

Реєстраційне посвідчення - це правовстановлюючий документ, що певний період часу видавався безпосередньо підприємствами БТІ членам житлово-будівельних кооперативів згідно довідок про розрахунки, наданих ЖБК. Рішення про оформлення права власності на кооперативні квартири органами місцевого самоврядування при цьому не приймалося. Бланк реєстраційного посвідчення був затверджений Розпорядженням Ради міністрів Кримської АССР від 21.08.1991 року.

На сьогоднішній день нормативні акти, яким регулювалися відносини в сфері реєстрації прав власності, видачі реєстраційних посвідчень втратили чинність. Однак, право власності, що було зареєстроване на підставі реєстраційного посвідчення відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення, та, безпосередньо саме реєстраційне посвідчення, відповідно до ч.4 ст.3 Закону №1878, визнаються дійсними. При цьому в разі втрати або зіпсування реєстраційного посвідчення, законодавством України не передбачений порядок видачі його дублікату.

Із запровадженням з 01 січня 2013 року в Україні системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень проводиться, зокрема органами державної реєстрації прав - структурними підрозділами територіальних органів Міністерства юстиції.

Відповідно до даного Закону реєстраційне посвідчення в переліку документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення прав власності та інших речових прав на нерухоме майно відсутнє.

Отже видача дублікату реєстраційного посвідчення законодавством не передбачена, у зв'язку із чим органи БТІ правомірно відмовили позивачці у видачі дублікату.

Таким чином, єдиною підставою для відновлення прав позивачки щодо її права власності на спірну квартиру є визнання її права власності на неї у зв'язку з втратою документу, що посвідчує право власності.

Частина 4 статті 174 ЦПК України встановлює, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з того, що право позивачки на належну їй квартиру неможливо відновити іншим шляхом, так як у позасудовому порядку ним у встановленому порядку отримана відмова КРП СМБРТІ і рекомендовано звернутися до суду, що свідчить про обрання нею такого способу захисту свого порушеного права, який не суперечить вимогам закону, і заявлені нею вимоги про визнання права власності є правомірними та обґрунтованими.

Відповідно до ст.ст. 57-60 ЦПК України позивачкою було приведено достатньо доказів правомірності набуття права власності на квартиру АДРЕСА_1, у зв'язку із чим позовні вимоги задовольняються судом у повному обсязі.

Позивачка не наполягала на відшкодуванні їй судових витрат, у зв'язку із чим дане питання відповідно до ст. 88 ЦПК України не вирішується.

На підставі ст.41 Конституції України, ст.391 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст.10,11,57-60, 212,213,214,215 ЦПК України, суд


в и р і ш и в :


позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1.

На рішення може бути подана апеляційна скарга в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим протягом десяти днів з дня його проголошення через Київський районний суд м. Сімферополя.



Суддя Долгополов А. М.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація