Справа № 2-1643 /2008
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2008 року Вінницький районний суд Вінницької області
в складі:
головуючого - судді Ганкіній І.А.,
при секретарі Шуляк Т.А.
з участю позивача ОСОБА_1
відповідачів ОСОБА_2., ОСОБА_3
адвоката ОСОБА_4
розглянувши у судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини ; визнання права власності на спадкове майно та розподіл спадкового майна ; встановлення факту , що має юридичне значення, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом ОСОБА_2. , ОСОБА_3про
визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини ; визнання права власності на спадкове майно та розподіл спадкового майна ; встановлення факту , що має юридичне значення, мотивуючи його тим, що 8.11. 2007 року в с. Степанівка Вінницького району помер його син ОСОБА_5, після смерті якого відкрилася спадщина на будинковолодіння АДРЕСА_1на інше майно.
Спадкоємцями першої черги за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_5 є його дружина ОСОБА_2. , донька ОСОБА_3- відповідачі по справі, а також він ОСОБА_1 - позивач по справі. Інші спадкоємці першої черги за законом відсутні, оскільки мати спадкодавця ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1року померла
Як зазначає позивач в своїй заяві, що він в установлений законом термін не звернувся з заявою до державної нотаріальної контори про прийняття спадщини, оскільки має захворювання легенів. Щорічно весною наступає захворювання дихальної системи. Так сталося і весною в період часу з квітня по травень місяць 2008 року. В період загострення хвороби він втрачає силу і енергію, що є небезпечним для його життя.
За вказаних вище обставин позивач позбавлений можливості реалізувати свої спадкові права, що спонукало до звернення в суд з відповідним позовом.
Крім того в судовому засіданні позивачем заявлено додаткові позовні вимоги , згідно яких просив встановити факт володіння, користування та розпорядження його сином ОСОБА_5 будинковолодінням АДРЕСА_1 та визнати на ним право власності в порядку спадкування за законом на дане спадкове будинковолодіння . Відповідачам ОСОБА_2. та ОСОБА_3виділити на праві особистої власності однокімнатну квартиру АДРЕСА_2
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 основний позов та додаткові позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просив їх задовольнити.
Відповідачі по справі ОСОБА_2., ОСОБА_3у судовому засіданні позовні вимоги та додаткові позовні вимоги заявлені позивачем визнали в повному обсязі, не заперечували проти їх задоволення.
Заслухавши пояснення позивача, відповідачів, адвоката, дослідивши та оцінивши матеріали справи , суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про смерть, серія І-АМ № 083877 від 10.11.2007 року помер ОСОБА_5 в с. Степанівка Вінницького району та області, про що був зроблений відповідний актовий записНОМЕР_1( а.с.5 ) , після смерті якого відкрилась спадщина яка складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованого в селі АДРЕСА_1
Факт володіння, користування та розпорядження будинковолодінням АДРЕСА_1 спадкодавцем підтверджується виписками з погосподарських книг по Степанівській сільській раді Вінницького району ( а.с.10-11 ) , довідками, виданими Степанівською сільською радою Вінницького району за № 379, 403 від 01.07.2008 року ( а.с.8-9).
Крім того він був ще власником 1/3 частини квартири АДРЕСА_2, що підтверджується довідкою - характеристикою , виданою Вінницьким ООБТІ за № 7398 від 24.06.2008 року ( а.с.33) .
Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_5 є його дружина ОСОБА_2. , донька ОСОБА_3- відповідачі по справі, а також ОСОБА_1 батько спадкодавця - позивач по справі.
Факт родинних відносин між спадкодавцем та спадкоємцем ОСОБА_1підтверджується копією свідоцтва про народження, серія І-УР № 602137 від 14.12.1959 року, де в графі батько вказаний ОСОБА_1 ( а.с.7)
Інші спадкоємці першої черги за законом відсутні, оскільки мати спадкодавця ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1року померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть , серія І-АМ № 074805 від 18.06.2007 року ( а.с.6 ) .
Одночасно судом встановлено, що ОСОБА_5. за життя володів, користувався та розпоряджався будинковолодінням АДРЕСА_1 , однак не отримав свідоцтво про право власності на дане будинковолодіння ; був власником 1/3 частини квартири АДРЕСА_2; спадкоємець першої черги за законом ОСОБА_1 в установлений законом шестимісячний термін через хворобливий стан здоров»я не звернувся з заявою про прийняття спадщини в державну нотаріальну контору , що підтверджується довідкою, виданою Степанівською лікарняною амбулаторією, яка вказує на те, що спадкоємець ОСОБА_1. знаходився на стаціонарному лікуванні з 05.05.2008 року по 08.05.2008 рік. (а.с.12 ) ; тому з вищевикладеними обставинами позивач не може реалізувати свої спадкові права в державній нотаріальній конторі, що і стало причиною звернення до суду з даним позовом.
У відповідності до ч. 1 ст. 256 ЦПК України , у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна, або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку встановлення цих фактів.
Встановленим фактам відповідають правовідносини, визначені національним законодавством та такі, що захищають порушені, невизнані або оспорюванні права, а саме майнові права позивача щодо спадкового майна підлягають судовому захисту шляхом визнання права на підставі ст.ст.1223, 1268 ЦК України (спадкування за законом).
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки;
Ч.3 ст. 1272 ЦК України, у відповідності до якої за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Оскільки судом доведено, що ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року володів, користувався та розпоряджався будинком та погосподарськими будівлями АДРЕСА_1 Вінницької області, також був власником 1/3 частини квартири АДРЕСА_2; спадкоємець першої черги за законом -його батько ОСОБА_1 пропустив встановлений законом шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини з причин, які судом визнані поважними, то з метою захисту його майнових прав, необхідно ОСОБА_1. визначити додатковий строк, терміном на один місяць, який буде достатній для подачі вказаної заяви до нотаріальної контори, крім того визнання відповідачами пред'явленого позову та додаткових позовних вимог, заявлених позивачем не суперечить закону, не порушують їх права, свободи чи інтереси інших осіб.
Керуючись ст.ст.1218, 1220- 1223, 1258, 1261, 1272, ЦК України, ст.ст.10, 11, 27, 31, 60, 209, 212 -215, 223, 256 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк на прийняття спадщини за померлим 08 листопада 2007 року ОСОБА_5 строк в один місяць з дня вступу рішення в законну силу .
Встановити факт володіння, користування та розпорядження за життя ОСОБА_5 , який помер 08 листопада 2007 року будинковолодінням АДРЕСА_1
Розділити спадкове майно за померлим 08 листопада 2007 року спадкодавцем ОСОБА_5 в порядку спадкування за законом виділивши у власність :
- ОСОБА_1будинковолодіння АДРЕСА_1;
- ОСОБА_2, ОСОБА_31/3 частину квартири АДРЕСА_2 в рівних частках.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя: