ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
03 лютого 2014 р. 12:07 Справа №801/427/14
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., суддів - Суворової С.В. та Кащеєвої Г.Ю., при секретарі Музика О.С.,
за участю позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Верчанського О.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України Міністерства інфраструктури України
про визнання бездіяльності та стягнення
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся у суд з позовом до Міністерства оборони України та Міністерства інфраструктури України з вимогами про визнання протиправною бездіяльність щодо не виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 161840 грн. та стягнення з МО України грошової допомоги.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при звільненні його з військової служби, в порушення вимог ч.2 ст.15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року № 2011-XII, відповідачами допущено бездіяльність - не виплачено одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Зазначена сума підлягає стягненню у судовому порядку з МО України.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.
Представник Міністерства інфраструктури України у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав відсутності повноважень виплачувати одноразову грошову допомогу при звільненні особи з військової служби, оскільки є унітарним державним комерційним підприємством та не отримує кошти на зазначені цілі. Тому такі витрати має нести саме Міністерство оборони України.
Представник Міністерства оборони України у судове засідання не з'явився, про розгляд справи сповіщений належним чином.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника МО України, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, що діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Так, наказом № 687/0 від 13.12.13 Державним підприємством обслуговування повітряного руху України на підставі Наказу Міністерства оборони України від 02.12.13 №383 та телеграми директора РСП «Кримаерорух» від 11.12.13 № 111150, звільнено ОСОБА_1 з військової служби у запас.
Як вбачається з витягу з наказу 02.12.13, копія якого наявна в матеріалах справи, вислуга років позивача у Збройних силах України становить 32 років 03 місяці.
24.12.13 позивачем подано заяви до відповідачів про виплату йому одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, на які відповіді не отримано,що стало підставою для звернення до суду.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до частин першої та другої ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів; до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно із частиною другою ст. 15 Закону №2011-ХІІ, військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Відповідно до п. 1.10 розділу І "Загальні положення" Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 р. N 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 р. за N 638/15329, виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років із дня виникнення права на їх отримання.
Як вбачається з довідки форми №21 від 16.12.13, копія якої наявна в матеріалах справи, місячне грошове забезпечення позивача становить 10115 грн., у зв'язку з чим, одноразова грошова допомога підлягає виплаті у сумі 161840 грн. (32 років* 10115 грн./2).
Згідно із частинами 4,5 ст. 9 Закону №2011-ХІІ, виплата допомоги за рахунок коштів органів, у яких працювали особи начальницького складу органів внутрішніх справ, можлива лише за умови їх звільнення із залишенням на службі в органах внутрішніх справ; виплата одноразової грошової допомоги здійснюється Міністерством внутрішніх справ України, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання,
За військовослужбовцями, відрядженими до державних органів, установ, організацій, а також Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, зберігаються всі види забезпечення, передбачені статтями 9 і 91 цього Закону, гарантії та пільги, що надаються за рахунок коштів, призначених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, Державної спеціальної служби транспорту.
У зв'язку з тим, що позивач працював у Міністерстві оборони України та наказом якого його було звільнено з військової служби, а як вбачається з послужного списку позивача, до ДП обслуговування повітряного руху України його було відряджено, суд дійшов висновку, що нарахування та виплата одноразової грошової допомоги позивачу при звільненні його з військової служби має здійснюватися саме за рахунок коштів Міністерства оборони України.
Дана обставина також підтверджується положеннями контракту про проходження військової служби від 01.10.13 укладеного між МО України та ОСОБА_1, у п.2 якого МО України прийняло на себе зобов'язання виплатити позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби.
Суд враховує, що МО України не надано завчасно відповідь на звернення позивача від 24.12.13 про виплату грошової допомоги, що вказує на допущену бездіяльність відповідача, як суб'єкта владних повноважень, який повинен діяти у спосіб та порядок визначені законодавчо та доводить як обґрунтовані заявлений позов у цій частині.
Щодо вимог відносно бездіяльності Міністерства інфраструктури України по невиплаті ОСОБА_1 грошової допомоги, суд не знаходить підстав для задоволення позову у цій частині, у зв'язку з тим, що у останнього не було повноважень для проведення цих виплат.
Отже, заявлений позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
МО України допустило бездіяльність відносно прав позивача на виплату одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 161840,00 грн., яка підлягає стягненню за рахунок МО України.
Оскільки адміністративний позов задоволено частково, за правилами частини третьої статті 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а тому судові витрати, понесені позивачем зі сплати судового збору, підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України розміром 114 грн.
Відповідно до ст. 167 КАС України постанову складено повністю і підписано 07.02.14.
Керуючись статтями 94,158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 161840,00 грн.
3.Стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби у розмірі 161840,00 грн. (сто шістдесят одну тисячу вісімсот сорок грн. 00 коп.).
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 114 грн.
5. В задоволенні іншої частини позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий суддя Латинін Ю.А.
Суддя Суворова С.В.
Суддя Кащеєва Г.Ю.