16.12.2013
ГАГАРІНСЬКИЙ РАЙОННЫЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
________________________________________________________________________________________________
763/7248/13-п
3/763/2298/13
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 грудня 2013 року місто Севастополь
Суддя Гагарінського районного суду міста Севастополя Щербаков В.В., при секретарі Новосьолової Ю.С., за участю прокурора прокуратури Гагарінського району міста Севастополя Кривов’яз Д.В., особи яка притягується до відповідальності ОСОБА_3, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_3, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Сільцо, Брянської області, громадянки України, із вищою освітою, неодруженої, директор Севастопольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №54 імені Ю.О. Гагаріна Севастопольської міської Ради, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1
за ст. 172-6 ч.1 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Прокурором прокуратури Гагарінського району міста Севастополя складено та направлено до суду протокол про скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.1 КУпАП відносно ОСОБА_3
Згідно даного протоколу ОСОБА_3 скоїла адміністративне правопорушення передбачене ст.172-6 ч.1 КУпАП при наступних обставинах.
Так ОСОБА_3 відповідно до наказу управління освіти № 40 §60 від 20.08.1997 прийнята директором школи №54 з 01.09.1997р. в порядку переводу з Інституту післядипломної освіти з окладом згідно тарифікації.
Відповідно до посадових обов'язків директор школи здійснює загальне керівництво всіма напрямками діяльності школи згідно з її Статутом та законодавством України; здійснює розробку, затвердження та впровадження програм розвитку установи, загальноосвітніх програм, навчальних планів, річних календарних навчальних графіків, Статуту та правил внутрішнього розпорядку школи та інших локальних нормативних актів та навчально - методичних документів; визначає структуру управління школою; вирішує навчально-методичні, адміністративні, фінансові, господарські та інші питання, що виникають у процесі діяльності школи; затверджує посадові інструкції керівників структурних підрозділів, працівників, тобто є посадовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями.
Засновником Севастопольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №54 імені Ю.О. Гагаріна Севастопольської міської Ради відповідно до п. 1.2 статуту є територіальна громада міста Севастополя в особі Севастопольської міської Ради, через що відповідно до вимог абз. 3 ч. 2 ст. 81 ЦК України вказаний заклад є юридичною особою публічного права. З урахуванням викладеного директор Севастопольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №54 імені Ю.О. Гагаріна Севастопольської міської Ради є посадовою особою юридичної особи публічного права.
Згідно з п.п. «а» п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» (у редакції яка діяла на час скоєння адміністративного правопорушення) суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є посадові особи юридичної особи публічного права, які одержують заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Таким чином, директор Севастопольської загальноосвітньої школи І-ІП ступенів №54 імені Ю.О. Гагаріна Севастопольської міської Ради ОСОБА_3 є посадовою особою юридичної особи публічного права, яка одержує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету та відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за вказане адміністративне правопорушення.
Згідно з ч.1 ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» особи, зазначені у п.п. «а» п.2 ч.1 ст.4 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього закону.
Відповідно до п.2 Порядку зберігання документів і використання відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, та відомостей щодо відкриття такими особами валютного рахунка в установі банку-нерезидента, затвердженого Постановою КМУ від 11.01.2012 №16, декларації зберігаються у кадрових підрозділах відповідних органів державної влади або органів місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права в особових справах осіб.
У ході перевірки встановлено, що директор Севастопольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №54 імені Ю.О. Гагаріна Севастопольської міської Ради ОСОБА_3 знала про вказані вимоги закону, тобто про необхідність подання до 01 квітня 2013 року декларації про майно, доходи, витрати та інші зобов'язання фінансового характеру за 2012 рік, оскільки у 2012 році до Севастопольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №54 імені Ю.О. Гагаріна Севастопольської міської Ради надходив лист Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 27.03.2012 № 1/9-227 в якому зазначалось, що згідно з статтями 4 та 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» керівники загальноосвітніх навчальних і закладів повинні до 1 квітня подати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік. Декларації повинні були бути за місцем знаходження їх особових справ, тобто до Управління освіти і науки Севастопольської міської державної адміністрації. Однак ОСОБА_3 не подала декларацію а ні за 2011 а ні за 2012 роки. __
Відповідно до листа відділу освіти Гагарінської районної державної адміністрації місті Севастополя від 10.09.2013 № 1326 працедавцем керівників закладів освіти є управління освіти і науки Севастопольської міської державної адміністрації. Отже усі особові дані знаходяться у відділі кадрів управління освіти і науки Севастопольської МДА.
Згідно з поясненнями старшого інспектора управління освіти і науки Севастопольської МДА Ударової Т.І. до відділу кадрів управління освіти і науки Севастопольської МДА декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2012 рік від керівників загальноосвітніх навчальних закладів міста Севастополя не поступали та в особових справах відсутні.
Таким чином, 10.09.2013 о 15.00 у приміщенні Севастопольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №54 імені Ю.О. Гагаріна Севастопольської міської Ради, яка розташована у місті Севастополі по вул. Героїв Бресту, №16, виявлено, що директор Севастопольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №54 імені Ю.О. Гагаріна Севастопольської міської Ради ОСОБА_3, будучи службовою особою юридичної особи публічного права, яка зобов'язана подавати до кадрового підрозділу декларацію про майно, доходи, витрати та інші зобов'язання фінансового характеру, діючи умисно, до 01 квітня 2013 року не подала стосовно себе декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2012 рік, яка передбачена Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» у кадровий підрозділ управління освіти і науки Севастопольської МДА, розташованого у місті Севастополі по вул. Щербака, №10.
Своїми умисними діями директор Севастопольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №54 імені Ю.О. Гагаріна Севастопольської міської Ради ОСОБА_3 скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП - порушення вимог фінансового контролю, тобто неподання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
В судовому засіданні ОСОБА_3 свою провину не визнала та пояснила, що раніше вони декларації не заповнювали. Про те, що необхідно заповнювати декларацію вона не знала. Вони підпорядковані управлінню освіти і науки Севастопольської міської державної адміністрації. Будь яких вказівок та роз'яснень про заповнення декларацій їм не надходило. 03.10.2013 року до школи надійшов лист з управління освіти і науки Севастопольської міської державної адміністрації згідно якого, на підставі листа МОН України «Щодо подання декларацій» від 21.03.2013 року №1/9-200 їх зобов'язали надати до відділу кадрів Управління декларації про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2012 рік в строк до 01.10.2013 року. Дана декларація була надана в встановлений термін. Будь якого умислу, як вказано в протоколі на не подачу декларації вона не мала, а як тільки про це узнала відразу надала декларацію.
Прокурор просив визнати ОСОБА_3 виною в вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст..172-6 ч.1 КУпАП в зв'язку з тим, що в наданих матеріалах достатньо доказів скоєння правопорушником корупційного діяння.
Заслухавши показання ОСОБА_3, думку прокурора, який наполягав на її притягненні до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, дослідивши та оцінивши у сукупності всі подані сторонами докази, у тому числі дані, які містить протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, вживши всі можливі заходи щодо всебічного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин справи на виконання вимог ст. ст. 245 та 280 КУпАП, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 172- 6 ч.1 КУпАП порушенням вимог фінансового контролю є неподання або несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, передбаченої Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції",що тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ст. 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» корупційне правопорушення - умисне діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.4 цього Закону, за яке законом установлено кримінальну, адміністративну, цивільно - правову та дисциплінарну відповідальність. У будь-якому випадку склад корупційного правопорушення передбачає наявність чотирьох взаємозумовлених взаємопов'язаних елементів: об'єкта та об'єктної сторони, суб'єкта і суб'єктивної сторони і відсутність хоча б однієї із вказаних ознак виключає наявність корупційного діяння.
Обов'язковою ознакою, за якою неправомірні діяння визнаються корупційними, є корисливий або інший особистий інтерес осіб, які є суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення, а тому при з'ясуванні суб'єктивної сторони будь-якого із передбачених законом корупційних правопорушень, належить перевіряти наявність у правопорушника такого інтересу.
Статтею 10 КУпАП передбачено, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
В протоколі вказано, що ОСОБА_3, діяла умисно, так як знала про необхідність подання до 01 квітня 2013 року декларації про майно, доходи, витрати та інші зобов'язання фінансового характеру за 2012 рік.
Судом встановлено, що 27.03.2012 року начальнику управління освіти та науки Севастопольської міської державної адміністрації направлено листа заступником міністра - керівником апарату міністерства освіти і науки, молоді та спорту України про необхідність до 01.04.2012 року подати декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2011 рік.
Суду не надано даних про те, що даний лист було направлено начальникам відділів освіти районних державних адміністрацій міста Севастополя а також директорам комунальних закладів, підпорядкованих Управлінню освіти и науки міста Севастополя для виконання. Крім цього встановлено, що службові особи юридичної особи публічного права (директора шкіл) до 2012 року будь яких декларацій не подавали. ОСОБА_3 суду було надано листа №2974 від 26.09.2013 року з управління освіти і науки Севастопольської міської державної адміністрації про необхідність на підставі листа МОН України «Що до подання декларації» від 21.03.2013 року№1/9-200, надати декларацію про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2012 рік в строк до 01.10.2013 року. Згідно копії декларації ОСОБА_3 дану декларацію подала в встановлений термін.
Корупція - використання особою, зазначеною в ч.1 ст.4 закону, наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки пропозиції такої вигоди для себе чи або відповідно обіцянка пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеної в ч.1 ст.4 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до противоправного використання наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей.
Обов'язковою ознакою, за якою неправомірні діяння визнаються корупційними, є корисливий або інший особистий інтерес осіб, які є суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення, а тому при з'ясуванні суб'єктивної сторони будь-якого із передбачених законом корупційних правопорушень, належить перевіряти наявність у правопорушника такого інтересу.
Із матеріалів справи не вбачається і прокурор під час розгляду справи у суді не довів належними та достовірними доказами, що ОСОБА_3 діяла з зазначеною метою. Даних, які б свідчили про наявність у директора Севастопольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №54 імені Ю.О. Гагаріна Севастопольської міської Ради умислу на вчинення корупційного правопорушення, у справі немає, а відтак, в її діях і немає невід'ємних ознак суб'єктивної складової корупції, передбачених у ст.1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».
За таких обставин суд вважає, що в діях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.172-6 ч.1 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення
Керуючись ст.172-6 ч.1, 283, 284 КУпАП, суддя -
ПОСТАНОВИВ
Справу щодо ОСОБА_3 звинуваченої у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст..172-6 ч.1 КУпАП, закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, тобто на підставі ст..247 ч.1 п.1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду міста Севастополя через Гагарінський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Гагарінського районного суду
міста Севастополя В.В.Щербаков