Справа № 105/6611/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" січня 2014 р. Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого - судді Басової О.А.
при секретарі - Кузь Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Джанкой цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 у листопаді 2013 року звернулась до суду з позовом, вимоги якого підтримала в суді, і просить розірвати шлюб, укладений 24.07.1993 року між нею та ОСОБА_2, мотивуючи свої вимоги тим, що вони не підтримають подружніх та сімейних стосунків вже 5 років, основна причина розпаду сім'ї - зловживання відповідачем спиртними напоями та агресивна поведінка з його боку, у зв'язку з чим відбуваються сварки та скандали. Вважає неможливим подальше збереження шлюбу. Після розірвання шлюбу просила залишити їй шлюбне прізвище «ОСОБА_1».
Відповідач у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, причин неявки не повідомив.
Суд, керуючись принципами диспозитивності та змагальності сторін, з врахуванням наданих позивачем доводів та відсутності заперечень на них відповідача, дослідивши матеріали цивільної справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24.07.1993 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстрований шлюб Виконавчим комітетом Ізумруднівської сільської ради Джанкойського району АР Крим, актовий запис № 20 (а.с. 4), дошлюбне прізвище позивача змінено з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1». Від шлюбу подружжя неповнолітніх дітей не має. Сторони сімейні та подружні відносини не підтримують 5 років, спільне господарство не ведуть, загального бюджету не мають, проживають хоча й за однією адресою, але порізно.
Відповідачем встановлені судом обставини не спростовані.
Задовольняючи вимоги про розірвання шлюбу, суд виходить з того, що добровільність шлюбу - одна з основних його засад. Шлюб - це сімейний союз, при цьому слово «сімейний» засвідчує, що шлюб створює сім'ю, а слово «союз», підкреслює договірну природу шлюбу, яка зумовлює його добровільний характер. Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання. Розірвання шлюбу засвідчує стійкий розлад подружніх стосунків. Позов про розірвання шлюбу може бути пред'явлений одним із подружжя.
Для поваги до права дружини або чоловіка на пред'явлення вимоги про розірвання шлюбу потрібен прояв другим з подружжя власної гідності, поваги до себе. Позивач скористувався даним правом та звернувся до суду з цим позовом і наполягає на розірванні шлюбу.
Збереження шлюбу можливе на паритетних засадах, на почуттях взаємної любові та поваги, взаємодопомоги та підтримки, тобто на тому, що є моральною основою шлюбу, а позивач не має наміру зберегти шлюб з відповідачем.
Приймаючи до уваги відсутність згоди позивача на примирення, суд вважає що причини, які спонукають її наполягати на розірванні шлюбу, є обґрунтованими і подальше спільне життя подружжя та збереження шлюбу суперечило б інтересам позивача, що має істотне значення, внаслідок чого позов підлягає задоволенню.
Статтею 113 СК передбачено, що особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватись цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище, а відповідно до ст. 115 СК України документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тому суд вважає можливим задовольнити вимогу позивача про залишення їй шлюбного прізвища «ОСОБА_1».
На підставі ст.ст.24, ст.104 ч. 2, ст.105 ч. 3, 110 ч.1, 112, 113, 115 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1, зареєстрований 24.07.1993 року виконавчим комітетом Ізумруднівської сільської ради Джанкойського району АРК, актовий запис № 20 - розірвати.
Після розірвання шлюбу ОСОБА_1 залишити прізвище «ОСОБА_1».
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня його проголошення, шляхом подання апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку, передбаченого для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О. А. Басова