ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 січня 2014 р. 15:48 Справа №801/16/14
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,
при секретарі Баценко А.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у м.Сіфмерополя Головного управління
Міндоходів в АРКрим
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення
за участю представників:
від позивача - не з'явився.
від відповідача - Чакал А.Р. - пред-к, дов. №39/10-10 від 02.09.2013р.
Суть спору: Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Головного управління Міндоходів в АРКрим (далі відповідач) , в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0007402202 від 30.07.2013р. в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 54784 грн. Вимоги мотивовані тим,що відповідач при проведенні фактичної перевірки зробив помилкові висновки про порушення позивачем вимог чинного законодавства , що привело до протиправного застосування до нього штрафних санкцій.
Позивач у судові засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без участі його представника, на підставі залучених до неї документів.
У судовому засіданні 23.01.2013 р. представником відповідача надані заперечення на позов ( вих. б/н від 22.01.2014 р. ) , в яких зазначено,що відсутні підстави для задоволення позову.
За клопотанням представника відповідача розгляд справи відкладався для надання додаткових доказів.
У судовому засіданні 27.01.2014 р. представник відповідача заперечував проти позову, вважав можливим продовжити розгляд справи на підставі залучених до справи документів.
Суд вивчивши клопотання позивача, керуючись ст.128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника відповідача , суд
ВСТАНОВИВ
Працівниками відповідача 11.07.2013 р. проведено фактичну перевірку господарської одиниці кафе-клубу позивача , що розташованій за адресою: АДРЕСА_1
За результатами вказаної перевірки був складений акт фактичної перевірки від 11.07.2013р. (реєстраційний номер №0095/01/01/22/НОМЕР_2 від 19.07.2013р.) , в якому зроблений висновок про порушення позивачем ,зокрема, п.1,2,7,9,12,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Після вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 30.07.2013 р. прийнято,зокрема, податкове повідомлення-рішення № 0007402202 про застосування штрафних (фінансових) санкцій , згідно з яким за порушення позивачем п. 1,9,12,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» згідно з п.1,4 ст. 17, ст. 20 зазначеного Закону до нього застосовані штрафні санкції у розмірі 54786 грн.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Законі України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п.1), видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (п.2); подавати до органів державної податкової служби звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв'язку (п.7); щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій(п.9); вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг) (п.12); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (п.13).
Відповідальність за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлена у ст.17 , у п. 1 якої вказано, що у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:
вчинене вперше - 1 гривня;
вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг);
за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).
У п.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено,що у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання застосовуються штрафні санкції у розмірі двадцяті неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено,що при проведенні 11.07.2013 р. фактичної перевірки господарської одиниці кафе-клубу позивача , що розташованій за адресою: АДРЕСА_1 відповідачем було встановлено не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій 23 фіскальних звітних чеків, в наслідок чого відповідно до п.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до нього застосовані штрафні санкції у розмірі 7820грн. (340грн.х23).
Позивачем не надано доказів того,що ним зберігались всі фіскальні чеки.
В силу викладеного суд дійшов висновку, що матеріалами справи спростовуються твердження щодо безпідставного застосування до відповідача штрафних санкцій, передбачених п.4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» .
В той же час суд вважає необхідним зазначити,що у разі порушення платником податків положень п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до нього мають бути застосовані штрафні санкції у сумі 340 грн. незалежно від кількості не збережених ним фіскальних звітних чеків.
Така ж сама позиція викладена у Постанові Верховного суду України №21-48а13 від 03.12.2013р.
За таких обставин існують підстави для задоволення позиву в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення відповідача №0007402202 від 30.07.2013р. в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 7480 грн.
Матеріали справи свідчать про те,що представники відповідача при проведенні 11.07.2013 р. фактичної перевірки господарської одиниці кафе-клубу позивача , що розташованій за адресою: АДРЕСА_1 встановили відсутність документів щодо обліку товарних запасів на суму 23482 грн.
Представник відповідача пояснив,що на час проведення фактичної перевірки позивачем не були надані документи щодо придбання товарів ( алкогольних напоїв) вартістю 23482 грн. , в наслідок чого відповідно до вимог ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до нього застосовні штрафні санкції у розмірі 46964 грн.
Згідно ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Як вбачається з п. 3 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах. систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.
У ст. 3 Закону зазначено,що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Наказом Міністерства статистики України № 389 від 28.12.1996 р. затверджена Інструкція Про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів , який зареєстрований в Мінюсті України 28.01.97 р. № 13/18187 . У п. 4.1 вказаної Інструкції зазначено,що товарні запаси в роздрібній торгівлі обліковуються:
- у роздрібній мережі, на складах і сховищах;
- у мережі громадського харчування (фабриках-кухнях, їдальнях, ресторанах, закусочних, чайних, буфетах тощо).
Товарні запаси в роздрібній торгівлі відображаються у звітності за продажними (роздрібними) цінами. Товарні запаси на базах, складах і сховищах враховуються за продажними (роздрібними) цінами або за цінами, за якими їх закуплено.
У товарних запасах роздрібної торгівлі враховуються запаси всіх товарів, які належать торговому підприємству, що знаходяться на його балансі і призначені для роздрібної торгівлі та громадського харчування(п.4.2 Інструкції ).
Позивачем до матеріалів справи надані копії видаткових та податкових накладних на товар ( алкогольних напоїв) вартістю 23482 грн. , реалізація яких здійснювалась 11.07.2013 р. у кафе-клубі , що розташованій за адресою: АДРЕСА_1
В порядку , передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надано доказів того, що надані позивачем документи не стосуються товарних запасів, виявлених при проведенні 11.07.2013р. фактичної перевірки в кафе-клубі , що розташованій за адресою: АДРЕСА_1
З огляду на зазначене, вивчивши надані позивачем документи , суд вважає, що висновки податкового органу про порушення позивачем вимог п.12. ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не відповідають дійсним обставин справи , в наслідок чого у нього були відсутні підстави для застосування штрафних санкцій, визначених у ст. 20 цього Закону, у сумі 46964 грн.
Під час розгляду справи позивачем не надані докази того, що при проведенні працівниками податкового органу 11.07.2013р. фактичної перевірки до їх відомо було доведено факт збереження всіх накладних на придбаний товар, що реалізувався.
В матеріалах справи також відсутні докази того, що зазначена інформація була відома відповідачу під час прийняття податкового повідомлення - рішення про застосування штрафних санкцій у розмірі 46964 грн.
За таких обставин суд вважає, що знайшов підтвердження факт прийняття податковим органом податкового повідомлення - рішення про застосування штрафних санкцій, передбачених ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у сумі 46964 грн. без наявності у нього необхідних документів для встановлення всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
З огляду на зазначене вище суд приходить до висновку, що існують підстави для скасування податкового повідомлення - рішення № 00007402202 від 30.07.2013р. в частині застосування штрафних санкцій у сумі 46964 грн.
Під час судового засідання, яке відбулось 27.01.2014 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 31.01.2014р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Головного управління Міндоходів в АРКрим №0007402202 від 30.07.2013р. в частині застосування штрафних санкцій у сумі 7480 грн.
3.Скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі Головного управління Міндоходів в АРКрим №0007402202 від 30.07.2013р. в частині застосування штрафних санкцій у сумі 46964грн.
4.В іншій частині позовних вимог - відмовити у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.