Судове рішення #34928668

23.01.2014

№ 252/11882/13-а


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


23 січня 2014 року Суддя Микитівського районного суду м. Горлівки Донецької області Наумик О.О., розглянувши у скороченому провадженні в м. Горлівка справу адміністративного судочинства за позовом

ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки про визнання протиправними дії, рішення від 20.09.2013 р. №76/03 УПФУ в Микитівському районі м. Горлівки про відмову перерахувати пенсію, зобов'язання відповідача перерахувати пенсію державного службовця,


В С Т А Н О В И В:


ОСОБА_2 27.11.2013 р. звернулася до суду із позовною заявою в порядку адміністративного судочинства, в якій просить:

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки перерахувати їй пенсію, як державному службовцю з моменту її призначення на виконання вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 р., ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 р., ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1078-ХІІ від 05.12.1991 р. і включити індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань до розрахунку пенсії з дати її призначення,

посилаючись на те, що з 01.08.2010 р. Управлінням Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки їй призначена пенсія як державному службовцю у відповідності зі ст.37 Закону України «Про державну службу».

В довідку управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки не була включена індексація грошових доходів громадян (яка проводиться у випадках, коли величина цін, обчислених наростаючим підсумком, перевищує поріг індексації, встановленої в розмірі 101%) у сумі 3970,67 грн., матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки у сумі 4304,52 грн. та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у сумі 2335,33 грн.

На її заяву управлінням Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки було надано довідку від 08.07.2013 р. №4998/05 про складові заробітної плати, де була включена індексація грошових доходів громадян у сумі 3970,67 грн., матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки у сумі 4304,52 грн. та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у сумі 2335,33 грн.

18.09.2013 р. вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки від 08.07.2013 р. №4998/05 про виплати за період з 01.08.2008 р. до 31.07.2010 р. із збільшеною сумою виплат на 10 610,52 грн., в яку включено індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням від 20.09.2013 р. №76/03 управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки їй було відмовлено у перерахунку пенсії по заробітній платі.

З рішенням відповідача не згодна та вважає його неправомірним та таким, що не відповідає діючому законодавству.


Відповідач надав письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що не згоден з доводами позивача, викладеними у позовній заяві, за наступних підстав:

Відповідно до статті 37 Закону № 3723, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу. Частиною 2 статті 33 Закону № 3723 визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 даного Закону визначає структуру заробітної плати та не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Більше того, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не є ідентичними поняттями, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця не має.

Питання визначення заробітної плати, яка зараховується для обчислення пенсії державного службовця, врегульовано постановою КМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме: встановлено, що розмір виплати (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно.

Зважаючи на те, що до чинного законодавства, зокрема, до Закону № 3723 та постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 не вносилось зміни щодо розширення переліку складової заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезгаданими нормативно-правовими актами.

Премію з економії заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст.33 Закону №3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять нерегулярний, а одноразовий характер; вищевказані виплати носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Просить відмовити у задоволенні позову.


Оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 03.08.2010 р. було призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». Пенсія призначена за наявності стажу роботи 37 років 4 місяці 20 днів, в тому числі 14 років 3 місяці 29 днів стажу державної служби, і заробітної плати, визначеної відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу».

На підставі заяви позивача від 18.09.2013 р. про перерахунок пенсії, 20.09.2013 р. УПФУ в Микитівському районі м. Горлівки ухвалило рішення про відмову в призначенні пенсії, у якому відмовило у перерахунку пенсії ОСОБА_2, посилаючись на те, що відповідно до ст.37-1 Закону перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Стаття 2 вищезазначеного Закону, яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога або індексація заробітної плати входить до структури зарплати і у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога.

Матеріальна допомога державним службовцям надається для вирішення соціально-побутових питань згідно із договором трудового колективу та на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.

Відповідно до п.1.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13.01.2004 р., для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників застосовується показник фонду оплати праці. До фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому вираженні) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу, незалежно від джерела фінансування цих виплат. Фонд оплати праці складається з: фонду основної заробітної плати; фонду додаткової заробітної плати; інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Згідно із п. 2.3.3 цієї ж Інструкції, матеріальна допомога, що має систематичний характер та надається всім або більшості працівників на оздоровлення, належить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат і не є заробітною платою.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З вищенаведеного вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З цього виходить, що в заробітну плату (дохід) ОСОБА_2 для обчислення пенсії має включатися матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Тож в частині вимог перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії позов підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ч.4 ст.45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Зі змісту оскаржуваного рішення від 20.09.2013 р. позивач з приводу перерахунку пенсії звернулася 18.09.2013 р.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу за його заявою відповідач повинен здійснити з 01.10.2013 р.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими і такими, що підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.183-2 КАС України, суд


П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.


Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі м. Горлівки здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії державного службовця, враховуючи індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 1 жовтня 2013 року.


На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Микитівський районний суд м. Горлівки може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.


Суддя:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація