Судове рішення #3491336
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

 

ПОСТАНОВА

Іменем України

 

                                                                                                         Справа  № 2-а- 311/08

 

24 листопада 2008 року                                                                                            м. Черкаси

 

         Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Мишенка В.В.,

при секретарі - Дубовій Ю.С.,

за участю:

помічника Черкаського міжрайонного природоохоронного прокурора

ОСОБА_1;

представника відповідача - ОСОБА_2 за довіреністю №419/04 від. 21.07.2008.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черкаської міжрайонної природоохоронної прокуратури до Маньківської районної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача, без самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_3, про визнання незаконним розпорядження Маньківської районної державної адміністрації   № 97 від 17 березня 2008 року.

 

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

 

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява за позовом Черкаської міжрайонної природоохоронної прокуратури до Маньківської районної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача, без самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_3, про визнання незаконним розпорядження Маньківської районної державної адміністрації   №97 від 17 березня 2008 року.

В судовому засіданні позивач позов підтримав повністю і пояснив наступне.

Черкаською міжрайонною природоохоронною прокуратурою проведено перевірку дотримання Маньківською районною державною адміністрацією вимог чинного законодавства України при наданні земельних ділянок.

Проведеною перевіркою встановлено, що розпорядженням Маньківської районної державної адміністрації № 97 „Про надання в оренду земельної ділянки ОСОБА_3" від 17 березня 2008 року надано фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3 в оренду  земельну ділянку під існуючою будівлею  кафе-бару із земель лісогосподарського призначення державної власності в адміністративних межах Дзензелівської сільської ради  для здійснення комерційної діяльності.

Земельна ділянка надана ПП ОСОБА_3 із земель лісогосподарського призначення ДП „Уманське лісове господарство" Дзензелівської сільської ради в комерційне використання, а тому цільове призначення земельної ділянки змінено.

Відповідачем було порушено п. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, а саме висновки природоохоронним і санітарно-епідеміологічними органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини по даному об'єкту не надавалися, також відсутній висновок державної землевпорядної експертизи.

 Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення. Проекту відведення зроблено не було.Тому позивач просить суд визнати незаконним розпорядження Маньківської районної державної адміністрації № 97 від 17 березня 2008 року «Про надання в оренду земельної ділянки ОСОБА_3»

Відповідач позову не визнав,  пояснивши, що дійсно ОСОБА_3 було надано земельну ділянку в оренду під існуючою будівлею кафе-бару із земель лісогосподарського призначення державної власності для комерційної діяльності. На даній земельній ділянці вже існувала будівля кафе - бару, яку придбав орендар ОСОБА_3, а відповідно повинен бути і проект відводу земельної ділянки з відповідними висновками служб та зміненим цільовим призначанням землі.

Також зазначив, що кафе-бар не можливо побудувати біля дороги міжнародного значення Київ-Одеса без проекту відводу земельної ділянки.

Вивчивши подані матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд 

 

ВСТАНОВИВ:

 

Черкаською міжрайонною  природоохоронною прокуратурою проведено перевірку дотримання Маньківською районною державною адміністрацією вимог чинного законодавства України про надання земельних ділянок.

Під час перевірки встановлено, що розпорядженням Маньківської районної державної адміністрації № 97 «Про надання в оренду земельної ділянки ОСОБА_3» від 17 березня 2008 року надано фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3 в оренду земельну ділянку під існуючою будівлею кафе-бару із земель лісогосподарського призначення державної власності загальною площею 0,8692 га в адміністративних межах Дзензелівської сільської ради терміном на 49 років для здійснення комерційної діяльності.

Заявлена земельна лісова ділянка розташована в АДРЕСА_1 ДП „Уманське лісове господарство", відноситься до лісів першої групи, категорія зависності - захисні смуги лісів вздовж автомобільних доріг державного значення.

Ділянка являє собою ясеневе насадження, вік 116 років, повнота 0,6-0,7, бонітет 1-2, ТУМ D2ГД, безпосередньо примикає до автодороги Київ-Одеса.   

Із матеріалів технічної документації по виділенню в натурі меж земельної ділянки видно, що земельна ділянка надана приватному підприємцю ОСОБА_3 із земель лісогосподарського призначення державного підприємства «Уманське лісове господарство» Дзензелівської сільської ради для комерційного використання, а тому цільове призначення земельної ділянки змінено.

Статтею 123 Земельного кодексу України визначено порядок надання земельних ділянок державної або  комунальної власності у користування, а саме   п. 1, 2, 6  даної статті передбачено, що надання  земельних  ділянок  державної   або   комунальної власності  у  користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

          Рішення зазначених органів приймається на  підставі  проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі  зміни цільового призначення земельних ділянок.Особа,  зацікавлена в одержанні у  користування  земельної ділянки  із земель державної або комунальної власності за проектом її  відведення,  звертається  з  клопотанням   про   вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів   Автономної   Республіки   Крим,   місцевої   державної адміністрації.Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої  влади  з  питань земельних   ресурсів,  органом  містобудування  і  архітектури  та охорони культурної  спадщини,  природоохоронним  і санітарно-епідеміологічним  органами,  а також з відповідним територіальним органом виконавчої  влади  з  питань  лісового  або водного  господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення   земельних   ділянок   лісогосподарського призначення чи водного фонду).

Проекту відводу земельної ділянки з відповідними висновками служб та зміненим цільовим призначенням земель, наданої в оренду ОСОБА_3,  відповідачем суду надано не було.

Листом відділу держкомзему у Маньківському районі Черкаської області № 629 від 19.11.2008. надано інформацію про те, що в архіві відділу відсутня інформація про надання приватному підприємцю ОСОБА_3 проекту відведення земельної ділянки з відповідними висновками служб та зміненим цільовим призначенням землі площею 0,8692 га в адмінмежах Дзензелівської сільської ради Маньківського району Черкаської області.

   Проте, у порушення вимог п. 6 ст. 123 Земельного кодексу України висновки природоохоронним і санітарно-епідеміологічними органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини по даному об'єкту не надавалися, також відсутній висновок державної землевпорядної експертизи.

Дані вимоги земельного законодавства України при прийнятті рішення Маньківською районною державною адміністрацією не враховані, крім того  посилання в розпорядженні на ст. 59 ЗК України є неправомірною, оскільки ця стаття визначає право на землі водного фонду.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).

29 липня 2008 року Черкаським міжрайонним природоохоронним прокурором принесено протест на розпорядження Маньківської районної державної адміністрації №97 від 17 березня 2008 року з вимогою його скасувати, проте протест прокурора не задоволено.

Статтею 21 Закону України „Про прокуратуру" передбачено право прокурора у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду звернутися із заявою до суду про визнання акта незаконним. У цьому випадку прокурор у адміністративній справі може бути позивачем і не повинен визначати орган чи особу, в інтересах якої він звертається до суду з позовною заявою (п. 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України   „Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" від 6 березня 2008 року).

Відповідно до п.1 ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

Відповідачем порушено вимоги п.6 ст. 123 Земельного кодексу України, а саме, вище вказане розпорядження прийнято без проекту відводу земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1). 

 

На підставі вище вказаного та керуючись  п.1, 2, 6 ст. 123 Земельного кодексу України, п.1 ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 21 Закону України „Про прокуратуру",  п. 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України „Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" №2 від 6 березня 2008 року, ст.ст.11,14,70,71,94,89,159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

 

ПОСТАНОВИВ

 

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним розпорядження Маньківської районної державної адміністрації № 97 від 17 березня 2008 року «Про надання в оренду земельної ділянки ОСОБА_3».

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 

 

 

Суддя                                                                                                                       В.В.Мишенко

       

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація