ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД =============================================================== Справа № 2-а-364\08
П О С Т А Н О В А
Іменем України
11 листопада 2008 року
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.
при секретарі Дубовій Ю.С.
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_1, за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Умані Черкаської області до фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі збору на загальнообов'язкове пенсійне страхування
В С Т А Н О В И В:
Звернувшись до суду управління Пенсійного фонду України в м. Умані Черкаської області просить стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 на його користь заборгованість зі збору на загальнообов'язкове пенсійне страхування по страхових внесках в сумі 233,82 грн.
Свій позов управління Пенсійного фонду України в м. Умані, Черкаської області обґрунтовує тим, що страхові внески до Пенсійного фонду є встановленим державою обов'язковим платежем. Відповідно до ст.ст. 18, 20 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування « № 1058 - ІУ від 9 липня 2003 року та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зареєстрованої в Мінюсті України 16 січня 2004 року за № 64\8663 , збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування платники сплачують до Пенсійного фонду України в установлені строки та в повному обсязі.
Пунктом третім статті 11 Закону №1058 встановлено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до п.4 п.8 Прикінцевих положень Закону №1058 фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, придбання спеціального торгового патенту), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом у фіксованому розмірі.
Закон України «Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» від 13 лютого 1998 року №129/98-ВР, регулює питання оподаткування суб'єктів малого підприємництва. Згідно з вимогами пункту 16 Прикінцевих положень Закону №1058 до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Положення п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян», якими встановлено, що до внесення відповідних змін до порядку здійснення відрахувань на державне пенсійне страхування громадянами-підприємцями, що сплачують фіксований податок, 10 відсотків від сум цього податку, що надійшли до відповідного місцевого бюджету, перераховуються до Пенсійного фонду України, а 90 відсотків від сум фіксованого податку, що надійшли до місцевого бюджету, спрямовуються на потреби територіальної громади за визначеними нею напрямами, не звільняють суб'єктів малого підприємництва, які сплачують фіксований податок, від сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак в період часу з 23.12.2004 року по 22.03.2005 року діяв Закон України « Про державний бюджет України на 2005 рік». Відповідно ст. 45 даного Закону було установлено на 2005 рік фіксований розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок) та членів сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного Законом України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, зазначені особи зобов'язані сплатити за перший квартал 2005 року (з 01.01.2005 по 30.03.2005 включно) фіксований страховий внесок у сумі 83 грн. 84 коп. за січень та лютий 2005 року та 81 грн. 14 коп. за 30 днів березня.
При цьому Законом України №1058 також визначено, що фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок) та членів сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом у фіксованому розмірі.
З 14 квітня 2006 року набрав чинності Закон України «Про вирішення питання щодо заборгованості суб'єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку та звітності, у зв'язку з неперерозподілом Державним казначейством України частини податків до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття протягом 2004 року - І кварталу 2005 року» № 3583 від 16.03.2006 року, яким врегульовано питання сплати фіксованої ставки на рівні різниці між частиною єдиного або фіксованого податку, що не надійшли до Пенсійного фонду.
В судовому засіданні представником позивача вимога підтримана. Відповідач в засідання не з'явився , хоча про день та час розгляду справи судом був повідомлений.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідач зареєстрований, як суб'єкт підприємницької діяльності 30.01.2001 р., та на підставі заяви від 20.02.2002 р., відповідно до ст.. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» є платником страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування. Перевіркою встановлено, що відповідно до п.4 ч.8 Прикінцевих положень Закону №1058, абз.7 п.8 ст. 45 Закону України «Про Державний бюджет на 2005 рік», п.2 ст. 48, п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України», Закону України «Про вирішення питання щодо заборгованості суб'єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку та звітності, у зв'язку з неперерозподілом Державним казначейством України частини податків до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття протягом 2004 року - I кварталу 2005 року» від 18.09.2006 року №3583 (далі - Закон №3583), на підставі даних державної податкової інспекції, відповідач зобов'язаний сплатити кожен місяць І кварталу 2005 року фіксований страховий внесок, розрахований як різниця між встановленою ставкою внеску (83 грн. 84 коп. за січень та лютий 2005 року та 81 грн. 14 коп. за 30 днів березня.) та єдиного чи фіксованого податків, яка згідно Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» №727/98 від 03 липня 1998 року та Закону України «Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок громадян» становить 42% (єдиний податок) та 10% (фіксований податок).
На підставі звірки з Уманською ОДПІ , відповідачу зараховано в рахунок сплати фіксованого розміру внесків за 1 квартал 2005 року 15 грн. (10%) від сплаченого ним фіксованого податку. Вимога № Ф-565 від 07.07.08 про сплату боргу відповідачем отримана, що підтверджується відміткою про вручення повідомлення від 01.07.08.
Таким чином позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України у справах , в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 9 липня 2003 року», Законом України «Про Державний бюджет на 2005 рік», п.2 ст. 48, п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», Законом України "Про вирішення питання щодо заборгованості суб'єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку та звітності, у зв'язку з неперерозподілом Державним казначейством України частини податків до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття протягом 2004 року - І кварталу 2005 року» № 3583 від 16.03.2006 року, ст.ст.11,14.70,71,94,89,159 - 163 КАС України ,суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов управління Пенсійного фонду України в Уманському районі Черкаської області задовольнити.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь управління Пенсійного фонду України в Уманському районі Черкаської області, вул.. Тельмана, 4, код ЄДРПОУ 21366586 , заборгованість зі збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01 січня 2005 року по 30 березня 2005 року в сумі 233,82 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 - денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя В.В.Мишенко
Повний текст постанови виготовлений 14 листопада 2008 року.