Справа № 109/6242/2013-ц
Провадження 2/109/116/2014
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
15.01.2014 року смт. Красногвардійське
Красногвардійський районний суд Автономної Республіки Крим у складі: судді Шукальського В.В., при секретарі Толстопятової К.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про визнання права власності,-
в с т а н о в и в:
Позивачі звернулися до суду із зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачів ОСОБА_3.
Після смерті матері позивачів залишилося спадкове майно, а саме домоволодіння яке розташоване за адресою АДРЕСА_1. У встановлений законом строк позивачі звернулися до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину, але їм було відмовлено оскільки правовстановлюючі документи на будинок не відповідають нормам діючого законодавства,а саме договір між СТОВ «Дружба народів» та ОСОБА_3 нотаріально не посвідчений та не пройшов реєстрацію у органах БТІ.
У зв'язку із наведеним просили визнати за ними право власності у рівних частках по ? частці кожному на домоволодіння АДРЕСА_1 згідно з технічним паспортом Кримського республіканського підприємства «Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Джанкоя», житловий будинок під літерой «А,а,а», гараж під літерой «Б», літня кухня під літерой «В», сарай під літерой «Г,Д,Е», вбиральня під літерой «Ж», огорожа 1-2
У судове засідання представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_4, надала заяву в якій наполягала на позовних вимогах, а справу просила слухати за її відсутністю.
У судове засідання позивачка ОСОБА_2 надала заяву в якій наполягала на позовних вимогах, а справу просила слухати за її відсутністю.
Представник Петрівської сільської ради у судове засідання надіслав вигук в якому просив справу слухати за його відсутністю, проти задоволення позову не заперечував.
Матеріалами справи встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_2 яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Харків вбачається, що у графі батьки, батьком записано ОСОБА_6, а матір'ю ОСОБА_3 (а.с.12)
З копії свідоцтва про шлюб вбачається, що ОСОБА_7 31 жовтня 2009 року уклав шлюб з ОСОБА_2 після реєстрації якого прізвище дружини стало - ОСОБА_2. (а.с.11)
Згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Харків вбачається, що у графі батьки, батьком записано ОСОБА_8, а матір'ю ОСОБА_3 (а.с.13)
Згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2, актовий запис № 166. (а.с.14)
Копією довідки виконкому Петрівської сільської ради Красногвардійського району АР Крим підтверджується, що ОСОБА_3 по день смерті постійно була зареєстрована у АДРЕСА_1. (а.с.15)
Згідно договору купівлі - продажу від 08.05.2001 року ТОВ «Дружба народів» продало, а ОСОБА_3 купила будинок в АДРЕСА_1 за 20334 грн., вартість будинку виплачена повністю про що зазначено у договорі але договір нотаріально не посвідчено. (а.с.18)
Довідкою СТОВ «Дружба народів» підтверджується, що вартість домоволодіння у АДРЕСА_1 у сумі 20334 грн. у 2003 році виплачена повністю ОСОБА_3. Домоволодіння на балансі СТОВ «Дружба народів» не знаходиться. (а.с.19)
З копії довідки від 15.10.2013 року вбачається, що колгосп „Дружба народів" у 1988 році реорганізований у агрофірму ордена Леніна колгосп „Дружба народів", який у свою чергу у 2000 році реорганізований у СТОВ „Дружба народів" (а.с. 20).
05.03.2013 року було видано технічний паспорт на домоволодіння по АДРЕСА_1 без зазначення власника будинку. (а.с.22-24)
Як вбачається з копії постанови державного нотаріуса від 09.07.2013 року, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері- ОСОБА_3, в зв'язку з відсутністю належним чином оформлених правовстановлюючих документів. (а.с. 26)
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до положень ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
У відповідності до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Таким чином суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки позивачі фактично прийняли спадщину, але в зв'язку з тим, що договір купівлі-продажу домоволодіння нотаріально не посвідчений та на даний час ця можливість втрачена оскільки мати позивачів померла, то суд вважає за можливе позов задовольнити.
На підставі ст.ст. 328, 392 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214 - 215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право власності у рівних частках по 1/2 частці кожному на домоволодіння АДРЕСА_1, загальною площею 80,3 кв.м.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Красногвардійський районний суд в 10-денний строк з дня проголошення рішення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В.В.Шукальський