Провадження №6-а/748/5/14 Єдиний унікальний № 748/45/14-а
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2014 року м. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Козак В.І.,
при секретарі Барбаш К.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду у м. Чернігові подання заступника начальника Деснянського відділу державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції про зміну способу і порядку виконання рішення суду, -
ВСТАНОВИВ:
Заступник начальника Деснянського відділу державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції звернувся до суду 08 січня 2014 року із поданням, в якому просить змінити спосіб і порядок виконання постанови Чернігівського районного суду Чернігівської області №2а-12362/2011 від 14 жовтня 2011 року та стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області суму 458,94 грн на користь ОСОБА_1
Представник заявника у судове засідання не з'явився, згідно заяви просив справу розглянути за його відсутності та задовольнити вимоги заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі надали заперечення, в яких просять відмовити в задоволенні подання, оскільки Кодексом адміністративного судочинства не передбачено ухвалення рішень щодо стягнення конкретних сум в спірних правовідносинах.
Заінтересована особа ОСОБА_1 про день та час розгляду справи повідомлялася.
Враховуючи положення ч.2 ст. 263 КАС України, суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутності не з"явившихся осіб та згідно ст. 41 цього Кодексу, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою Чернігівського районного суду Чернігівської області від 14 жовтня 2011 року визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі щодо відмови у перерахунку і виплати ОСОБА_1 додаткової пенсії, відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 30 грудня 2010 року по 30 червня 2011 року, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі провести ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, передбаченою ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, що діяла до 01 січня 2008 року, починаючи з 30 грудня 2010 року по 30 червня 2011 року та провести необхідні виплати на користь позивача з урахуванням виплачених сум.
Постанова суду залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 грудня 2012 року.
Відповідно до статті 2 Закону України від 5 червня 2012 року № 4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Водночас судові рішення у справах, пов'язаних із соціальними виплатами, які мають зобов'язальний характер щодо проведення таких виплат, не належать до зазначених у згаданій статті видів рішень, що унеможливлює їх виконання без зміни його способу.
Згідно з частиною першою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат.
Аналогічна позиція викладена в Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013 року № 846/12/13-13 та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25 липня 2013 року за реєстраційним номером 32608729.
На обґрунтування поданої заяви мається лист управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі, в якому вони повідомляють про здійснення нарахування ОСОБА_1 додаткової пенсії в розмірі 458 грн 94 коп., але у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування виплата не проводилась.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що відповідачем здійснено перерахунок додаткової пенсії з зазначенням відповідної суми, яка підлягає виплаті на користь ОСОБА_1
За таких підстав, враховуючи встановлені обставини справи в їх сукупності, подання заступника начальника Деснянського відділу державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції про зміну способу і порядку виконання рішення суду підлягає задоволенню в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі провести ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, передбаченою ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, що діяла до 01 січня 2008 року, починаючи з 30 грудня 2010 року по 30 червня 2011 року та провести необхідні виплати на користь позивача з урахуванням виплачених сум, а саме стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області на користь ОСОБА_1 458 грн 94 коп. додаткової пенсії, нарахованої у відповідності до Закону України ""Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"" за період з 30 грудня 2010 року по 30 червня 2011 року.
Керуючись ст. 5, 33 ЗУ "Про виконавче провадження", ст.263 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Подання заступника начальника Деснянського відділу державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції про зміну способу і порядку виконання рішення суду - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Чернігівського районного суду Чернігівської області № 2а-12362/2011 від 14 жовтня 2011 року в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі провести ОСОБА_1 перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, передбаченою ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, що діяла до 01 січня 2008 року, починаючи з 30 грудня 2010 року по 30 червня 2011 року та провести необхідні виплати на користь позивача з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області на користь ОСОБА_1 458 (чотириста п'ятдесят вісім) грн 94 коп. додаткової пенсії, нарахованої у відповідності до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 30 грудня 2010 року по 30 червня 2011 року.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя В.І. Козак