Судове рішення #34877746


РІШЕННЯ

Іменем України


09 січня 2014 року справа № 542/2429/13-ц

провадження 2/542/143/14


Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - Киричка С.А.,

з участю секретаря - Коркішко А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нові Санжари цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -


в с т а н о в и в :


Представник позивача звернувся у листопаді 2013 року до суду з позовом до відповідача. Просив стягнути з відповідача заборгованість за кредитним договором на загальну суму 19 809,26 грн. та судові витрати.

Позивач зазначив, що відповідно до укладеного договору № PLXRRC12280049 від 22 вересня 2008 року відповідач цього числа отримав кредит у розмірі 2 091,03 грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 12,00 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом.

Посилаючись на те, що відповідач порушує кредитні зобов'язання та має станом на 29 жовтня 2013 року заборгованість у розмірі 19 809,26 грн., з яких 1 813,98 грн. - заборгованість за кредитом, 103,32 грн. - заборгованість по процентах за користування кредитом, 228,77 грн. - заборгованість по комісії за користування кредитом, 16 243,70 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором; 500,00 грн. - штраф (фіксована частина), 919,49 грн. - штраф (процентна складова), позивач просив стягнути з відповідача вказану заборгованість.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, прохає розглядати справу у його відсутність, позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги не визнає в частині стягнення з нього пені в розмірі, що значно перевищує заборгованість за кредитом.

Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 22 вересня 2008 року між позивачем та відповідачем був укладений кредитний договір № PLXRRC12280049, відповідно до умов якого відповідач отримав кредит в розмірі 2 091,03 грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 12,00 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом.

Відповідач своїм підписом підтвердив свою згоду на те, що підписана заява разом з Умовами надання кредиту фізичним особам «Розстрочка» складає між ним та банком договір.

Згідно позовної заяви відповідач порушив умови договору і станом на 29.10.2013 року має заборгованість на загальну суму 19 809,26 грн., яка складається з:

- заборгованості за кредитом - 1 813,98 грн.;

- заборгованості по процентах за користування кредитом - 103,32 грн.;

- заборгованості по комісії за користування кредитом - 228,77 грн.;

- пені за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором - 16 243,70 грн.;

- штрафу (фіксованої частини) - 500,00 грн.;

- штрафу (процентної складової) - 919,49 грн.

Згідно ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до ст. 1046 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Що стосується пені, нарахованої банком у розмірі 16 243,70 грн., суд вважає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 551 ЦК України, розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

З розрахунку заборгованості за кредитним договором № PLXRRC12280049 від 22.09.2008 року вбачається, що заборгованість ОСОБА_1 за кредитом становить 1 813,98 грн., при цьому банком нарахована пеня у розмірі 16 243,70 грн. (а.с. 3). Такий розмір пені не є співрозмірним розміру заборгованості, а тому суд вбачає підстави для застосування положень ст. 551 ЦК України.

Зважаючи на те, що розмір нарахованої пені більше ніж у 8 разів перевищує розмір заборгованості за кредитом, суд приходить до висновку про можливість зменшення розміру пені до суми заборгованості за кредитом, а саме з 16 243,70 грн. до 1 813,98 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості за кредитним договором, що підлягає стягненню з ОСОБА_1, становить 5 379,54 грн.

Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши діюче законодавство з питань, що регулюють предмет спору, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 61, 81, 88, 131, 209, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 1046-1056 ЦК України, -

в и р і ш и в :


Позов Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого в АДРЕСА_1, на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» (р/р 29092829003111, МФО 305299, код ЄДРПОУ 14360570) заборгованість за кредитним договором № PLXRRC12280049 від 22 вересня 2008 року в розмірі 5 379,54 грн. (п'ять тисяч триста сімдесят дев'ять гривень 54 копійки).

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого в АДРЕСА_1, на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» (р/р 64993919400001, МФО 305299, код ЄДРПОУ 14360570) витрати по сплаті судового збору в розмірі 229,40 грн. (двісті двадцять дев'ять гривень 40 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.


Суддя (підпис)

Відповідає оригіналу


Суддя Новосанжарського районного суду

Полтавської області С.А. Киричок


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація