ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2014 року справа № 919/877/13
За позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню
та газифікації "Дніпропетровськгаз"
(вул. Шевченка, 2, м. Дніпропетровськ, 49044)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибфлот"
(вул. Пролетарська, 33, м. Севастополь, 99058)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Публічного акціонерного товариства „Східно-Європейська фондова біржа"
( вул. Боженка, 86, літ „И", м. Київ, 03680)
про врегулювання розбіжностей при укладенні договору,
Суддя О.С. Погребняк
Представники:
Позивач (ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз") - Черненко А.А, довіреність № 234 від 04.01.2014;
Відповідач (ТОВ "Рибфлот") - Бублик А.О., директор ТОВ"Рибфлот", наказ №185 від 03.10.2003;
Третя особа (ПАТ "Східно-Європейська фондова біржа") - не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
В провадженні господарського суду міста Севастополя перебуває справа за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибфлот", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Публічного акціонерного товариства „Східно-Європеська фондова біржа" про врегулювання розбіжностей при укладенні договору.
Позовні вимоги обґрунтовані відсутністю згоди сторін з приводу змісту угоди, яка була запропонована до укладення, а саме відносно тексту преамбули та пунктів 1.1 та 1.2 Договору про обов'язковий викуп акцій ПАТ «Дніпропетровськгаз» в частині визначення вартості акцій.
Ухвалою суду від 29.07.2013 порушено провадження у справі.
У порядку положень статті 22 Господарського процесуального кодексу України позивач надав пояснення по суті спору, вказавши, що укладення між сторонами протоколу узгодження розбіжностей є неможливим (а.с. 34-35).
У порядку положень статей 22, 59 Господарського процесуального кодексу України відповідач надав відзив на позовну заяву, вказавши про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки відповідь з протоколом розбіжностей можна вважати відмовою від пропозиції позивача стосовно викупу акцій за запропонованою позивачем ціною (34 грн. за акцію) і, одночасно пропозицію викупу за іншою ціною. Таким чином, домовленості щодо істотної умови - ціни договору сторонами досягнуто не було. З огляду на недосягнення згоди щодо ціни викупу акцій, відповідач не має наміру використовувати право вимоги обов'язкового викупу 782 акцій ПАТ «Дніпропетровськгаз» (а.с. 53-54).
У порядку статті 22 Господарського процесуального кодексу України третя особа (ПАТ «Східно-Європейська біржа») надала письмові пояснення по суті спору, вказавши, що за результатами біржових торгів 27.02.2013 біржова ціна простих іменних акцій склала 34,00 грн. Діючим законодавством встановлено, що ринковою вартістю емісійний цінних паперів, що перебувають в обігу на фондових біржах є їх біржовий курс. З огляду на таке, викладений в редакції ПАТ «Дніпропетровськгаз» п. 4 абзацу 2 Преамбули проект договору про обов'язковий викуп акцій емітентом відображає об'єктивні умови ринку цінних паперів та вимог чинного законодавства щодо документального підтвердження ціни простих іменних акцій ПАТ «Дніпропетровськгаз» (а.с. 78-79).
У порядку положень статті 22 Господарського процесуального кодексу України відповідач надав додаткові пояснення по справі, вказавши, що відповідачем була відкликана вимога про обов'язковий викуп акцій листом від 15.04.2013 №15-1 (а.с. 89-90)
У судовому засіданні 16.01.2014 позивач виклав зміст позовних вимог, на задоволенні позову наполягав з підстав, викладених в ньому з урахуванням письмових пояснень.
Відповідач проти задоволення вимог позову заперечував, з підстав, викладених у відзиві.
Розглянувши матеріали справі, оцінивши в сукупності представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
ВСТАНОВИВ:
ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» є емітентом простих іменних акцій.
За змістом розділу 6 Статуту ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» товариством розміщено 861720 простих іменних акцій номінальною вартістю 2,85 грн. Під час розміщення акцій право власності на них виникає у набувача в порядку та строк, що встановлені законодавством України.
Відповідно до пунктів 10.1 та 10.2.2.6 Статуту Наглядова Рада Товариства є органом, що здійснює захист прав акціонерів Товариства, до її виключної компетенції належить, зокрема, затвердження ринкової вартості майна (цінних паперів) у випадках, передбачених законом.
Відповідач є власником 782 акцій ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз».
Довідкою ПАТ «Східно-європейської фондової біржі» від 23.04.2013 №130423 повідомлено, що за результатами біржових торгів 27.02.2013 біржова ціна простих іменних акцій ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» становила 34,00 грн за одну акцію номінальною вартістю 2,83 грн. (а.с. 14).
06.04.2013 відбулися Загальні збори акціонерів Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» з порядком денним стосовно, зокрема, вчинення значних правочинів (а.с. 15).
Судом встановлено, що 15.04.2013 вих. №15-1 товариство з обмеженою відповідальністю "Рибфлот", користуючись правом продавця (акціонера «ПАТ «Дніпропетровськгаз»), який голосував проти прийняття загальними зборами рішення про вчинення ПАТ «Дніпропетровсьгаз» значного правочину, скерувало на адресу голови правління ПАТ «Дніпропетровськгаз» вимогу про викуп 782 простих іменних акцій ПАТ «Дніпропетровськгаз», з якої вбачається, що відповідно до результатів голосування на загальних зборах акціонерів 06.04.2013 і статті 68 Закону України «Про акціонерні товариства», відповідач вимагав викупити в нього 782 прості іменні акції ПАТ «Дніпропетровськгаз» (а.с. 12).
07.06.2013 листом №11/21-0072 позивач надіслав відповідачу для ознайомлення Договір про обов'язковий викуп акцій емітентом (арк.с. 13).
Листом від 07.06.2013 №11/21 від 07.06.13 відповідач повідомив про прийом пропозицій про обов'язковий викуп 782 акцій та скерування проекту запропонованого договору з урахуванням протоколу розбіжностей, який просив розглянути в найкоротший термін та повідомити про результати його розгляду (а.с. 16).
Відповідно до змісту протоколу розбіжностей, відповідач просив змінити речення в преамбулі договору, а саме «лист ПАТ «Східно-Європейська фондова біржа» (віх. 130423/1) щодо ринкової вартості 1 (однієї) акції ПАТ «Дніпропетровськгаз» на «рішення Наглядової Ради ПАТ «Дніпропетровськгаз», яким затверджена ринкова вартість акцій ПАТ «Дніпропетровськгаз», яка визначена відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність»; у пункті 1.1 договору змінити речення: з «договірна вартість ЦП - 34,00 грн та договірна вартість пакету - 26588,00 грн» на « 500,00 грн та 391000 грн», відповідно; пункт 1.2 Договору викласти в редакції: «Загальна сума договору складає 391000,00 грн» (а.с. 22).
Довідкою від 08.07.2013 №11/21-0105 ПАТ «Дніпропетровськгаз» повідомило, що у період з 12.07.2010 по 08.07.2013 Наглядовою радою ПАТ «Дніпропетровськгаз» рішень щодо затвердження вартості акцій у розмірі 500 грн не приймалось, при визначенні ринкової вартості акцій ПАТ «Дніпропетровськгаз» керується ціною, що визначається за результатами біржових торгів (а.с. 23).
Листом від 19.09.2013 №19/09-1 ТОВ «Рибфлот» повідомило голову правління ПАТ «Дніпропетровськгаз» про відзив вимоги про обов'язковий викуп 782 акцій, у зв'язку з недосягненням домовленості щодо ціни викупу акцій.
Недосягнення між сторонами по справі згоди щодо врегулювання істотних умов договору, а саме ціни акцій та її джерела визначення, стала підставою для звернення позивачем до суду з вимогами про судове врегулювання розбіжностей при укладенні договору про обов'язковий викуп акцій.
Вивчивши матеріали по справи, дослідивши представлені докази, суд визнав позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Аналіз правовідносин, які склались між сторонами свідчить, що між ними виникли відносини, які регулюються нормами Цивільного кодексу України та Закону України «Про акціонерні товариства».
Відповідно положень частин 1 та 3 статті 68 Закону України «Про акціонерні товариства» кожний акціонер - власник простих акцій товариства має право вимагати здійснення обов'язкового викупу акціонерним товариством належних йому голосуючих акцій, якщо він зареєструвався для участі у загальних зборах та голосував проти прийняття загальними зборами рішення про: 1) злиття, приєднання, поділ, перетворення, виділ, зміну типу товариства; 2) вчинення товариством значного правочину; 3) зміну розміру статутного капіталу. Акціонерне товариство у випадку, передбаченому частиною першою цієї статті, зобов'язане викупити належні акціонерові акції.
Як вже було зазначено, 06.04.2013 відбулися Загальні збори акціонерів Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз», де загальними зборами було прийнято рішення про вчинення ПАТ «Дніпропетровсьгаз» значного правочину. При цьому відповідач голосував проти цього.
Означене стало підставою для застосування відповідачем свого права вимагати емітента викупити акції.
Згідно пункту 11 частини першої статті 2 Закону України "Про акціонерні товариства" обов'язковий викуп акцій - це обов'язкове придбання за плату та на вимогу акціонера розміщених товариством акцій.
Пунктом 13 частини другої статті 33 Закону України "Про акціонерні товариства" встановлено, що прийняття рішення про викуп товариством розміщених ним акцій віднесено до виключної компетенції загальних зборів акціонерного товариства.
Згідно з частиною 1 статті 69 Закону України «Про акціонерні товариства» ціна викупу акцій не може бути меншою, ніж їх ринкова вартість. Ціна викупу акцій розраховується станом на день, що передує дню опублікування в установленому порядку повідомлення про скликання загальних зборів, на яких було прийнято рішення, яке стало підставою для вимоги обов'язкового викупу акцій. Ринкова вартість акцій визначається в порядку, встановленому статтею 8 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України «Про акціонерні товариства» ринкова вартість емісійних цінних паперів визначається: 1) для емісійних цінних паперів, які не перебувають в обігу на фондових біржах, - як вартість цінних паперів, визначена відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність; 2) для емісійних цінних паперів, що перебувають в обігу на фондових біржах, - як вартість цінних паперів, визначена відповідно до законодавства про цінні папери та фондовий ринок.
Статтею 24 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлено, що фондова біржа створює організаційні умови для укладання договорів з цінними паперами шляхом котирування цінних паперів на основі даних попиту і пропозицій, отриманих від учасників торгів на фондовій біржі. Відповідно статті 1 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» котирування - механізм визначення та/або фіксації ринкової ціни цінного паперу.
Відповідно до Роз'яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.08.2010 № 7 "Про порядок застосування розділу XII Закону України "Про акціонерні товариства" щодо здійснення обов'язкового викупу акціонерним товариством розміщених ним акцій" спосіб визначення ринкової вартості емісійних цінних паперів залежить від перебування всієї сукупності цінних паперів або її частини в межах одного випуску в обігу хоча б на одній фондовій біржі незалежно від того, чи пройшли вони процедуру лістингу.
Отже, у разі, якщо будь-яка частина випуску акцій акціонерного товариства перебуває в обігу на фондовій біржі, то ринкова вартість всіх акцій цього випуску визначається відповідно до пункту другого частини другої статті 8 Закону України "Про акціонерні товариства", а у разі, якщо акції в межах одного випуску акціонерного товариства не перебувають в обігу на фондовій біржі, ринкова вартість всіх акцій цього випуску визначається відповідно до пункту першого частини другої статті 8 Закону України "Про акціонерні товариства".
Враховуючи зазначене, визначеною відповідно до законодавства про цінні папери та фондовий ринок ринковою вартістю емісійних цінних паперів, що перебувають в обігу на фондових біржах, є їх біржовий курс (абз. 5 п. 4 роз'яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.08.2010р. №7 «Про порядок застосування розділу XII Закону України «Про акціонерні товариства» щодо здійснення обов'язкового викупу акціонерним товариством розміщених ним акцій").
Згідно з частиною 1 статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно з пунком 1-3 статті 639 Цивільного кодексу України, договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася. Якщо сторони домовились укласти у письмовій формі договір, щодо якого законом не встановлена письмова форма, такий договір є укладеним з моменту його підписання сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Відповідно до пункту 8 статті 181 Господарського кодексу України у разі, якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.
Договір між акціонерним товариством та акціонером про обов'язковий викуп товариством належних йому акцій укладається в письмовій формі (частина 1 статті 69 Закону України "Про акціонерні товариства").
Відповідно до п. 10 роз'яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.08.2010 № 7 "Про порядок застосування розділу Закону України "Про акціонерні товариства" щодо здійснення обов'язкового викупу акціонерним товариством розміщених ним акцій" та частини 3 статті 69 вказаного Закону, ціна викупу акцій, яка є обов'язковим реквізитом повідомлення про право вимоги обов'язкового викупу акцій, що належать акціонеру, є також істотною умовою договору, який укладається між акціонерним товариством та акціонером про обов'язковий викуп товариством належних йому акцій.
В даному випадку при розгляді справи суд встановив, що сторонами не було досягнуто згоди щодо однієї з істотних умов договору купівлі - продажу акцій - ціни викупу акцій.
Судом встановлено, що відповідач відмовився від застосування у даному випадку свого права вимагати обов'язкового викупу акцій емітентом, про що свідчить лист від 19.09.2013 №19/09-1, скерований відповідачем на адресу позивача (а.с. 92).
Відповідно до статті 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Матеріали справи не містять доказів узгодження між сторонами істотної умови договору - його ціни, а також доказів наявності наміру відповідача укладати такій договір станом на момент вирішення спору в суді.
З огляду на те, що право вимагати обов'язкового викупу акцій у порядку статті 68 Закону України «Про акціонерні товариства» належить акціонеру, а акціонер станом на дату розгляду справи відмовився від вимоги обов'язкового викупу акцій емітентом, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог по даній справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Повне рішення складено 20.01.2014
Суддя підпис О.С. Погребняк
Згідно з оригіналом помічник судді І.О. Кузьміна 20.01.2014