Головуючий у 1 інстанції - Топузова Н.М.
Суддя-доповідач - Василенко Л. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2014 року справа №241/1452/13-а
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Міронової Г.М.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області на постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 25 листопада 2013 року у справі № 241/1452/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Першотравневого районного суду Донецької області від 25 листопада 2013 року позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області (далі УПФУ в Першотравневому районі Донецької області) з урахуванням додаткової постанови Першотравневого районного суду Донецької області від 04.12.2013 року задоволений в повному обсязі, а саме: визнано незаконною відмову УПФУ в Першотравневому районі Донецької області щодо перерахунку ОСОБА_2 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, премії до державних професійних свят та ювілейних дат та індексації заробітної плати, інших виплат; скасовано рішення УПФУ в Першотравневому районі Донецької області № 802/496 від 14.10.2013 року про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язано УПФУ в Першотравневому районі Донецької області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, премії до державних професійних свят та ювілейних дат та індексації заробітної плати та інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з 1 жовтня 2013 року, відповідно до довідки про складові заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих сум, відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на призначення пенсії (а. с. 44 - 49, 53).
Відповідачем подано апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції (додаткова постанова не оскаржена), в якій просив скасувати її, прийняти нову про відмову у задоволенні позову. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що суд першої інстанції необґрунтовано задовольнив позовні вимоги, оскільки такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії (а. с. 55-58).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто у порядку письмового провадження на основі наявних у ній доказів.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, вивчила матеріали справи за доводами апеляційної скарги і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що з 26 липня 2010 року позивач перебуває на обліку в УПФУ в Першотравневому районі Донецької області і отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу». При призначенні пенсії державного службовця, відповідачем для обрахунку заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії, не було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати, премії до державних професійних свят та ювілейних дат.
Довідку про всі складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії згідно Закону України "Про державну службу", в якій зазначені суми виплачених матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячна індексація заробітної плати, премії до державних професійних свят та ювілейних дат ОСОБА_2 отримала в Мангуській об'єднаній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області (за місцем роботи перед виходом на пенсію) 09.10.2013 року за №2439/10/05-40-05-013 (а. с. 8).
14 жовтня 2013 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням виплат, визначених у довідці Мангуської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області від 09.10.2013 року за №2439/10/05-40-05-013 про заробітну плату за період з 01.07.2008 року до 31.06.2010 року та роз'ясненням, чому при нарахуванні пенсії не враховуються згідно Закону України "Про державну службу" всі виплати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням УПФУ в Першотравневому районі Донецької області №802/496 від 14 жовтня 2013 року ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку пенсії на підставі довідки Мангуської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області від 09.10.2013 року за №2439/10/05-40-05-013, оскільки індексація та матеріальна допомога не є складовими заробітної плати державного службовця і тому не враховуються при визначенні заробітної плати для обчислення розміру пенсії (а. с. 10).
Відповідно до довідки Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області № 2439/10/05-40-05-013 від 9 жовтня 2013 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.07.2008 року до 30.06.2010 року до складу нарахованої та виплаченої заробітної плати позивача було включено індексація заробітної плати - 3863,54 грн.; матеріальна допомога 11412,22 грн.; премії до державних професійних свят та ювілейних дат - 1267,00 грн., на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а. с. 8, 9).
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо не включення до розрахунку сум для призначення пенсії, зазначених у довідці Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області № 2439/10/05-40-05-013 від 9 жовтня 2013 року до складу нарахованої та виплаченої заробітної плати позивача за період з 01.07.2008 року до 30.06.2010 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Розгляд справи судом апеляційної інстанції здійснений в межах доводів апеляційної скарги.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1).
Статтею 2 Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. (Правова позиція Верховного Суду України, викладена в постанові від 20.02.2012 року).
Таким чином, твердження пенсійного органу про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, включені в довідку, для нарахування та обчислення пенсії, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком неправильного трактування застосування норм права, оскільки відповідач посилається тільки на норми Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які, щодо спірних правовідносин є загальними. Відповідач не враховує положення спеціальних норм, які мають перевагу над загальними, оскільки визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових проблем, індексація заробітної плати, які зазначені в довідці Мангуської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області від 09.10.2013 року за №2439/10/05-40-05-013 про заробітну плату за період з 01.07.2008 року до 31.06.2010 року про складові заробітної плати, входять до системи оплати праці державного службовця і ці виплати повинні бути врахованими при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
В решті постанова суду першої інстанції не оскаржена
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції постановив обґрунтовану та законну постанову, підстави для скасування зазначеного рішення суду відсутні.
Керуючись ст. 195 ч.1, ст.197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст.200 ч.1, ст.205 ч.1, ст.206, ст.212, ст.254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Першотравневого районного суду Донецької області від 25 листопада 2013 року у справі № 241/1452/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий Л.А.Василенко
Судді М.М. Гімон
Г.М. Міронова