УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2014 року Справа № 876/15285/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Шинкар Т.І.,
суддів - Глушко І.В., Пліш М.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради на ухвалу Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 28 листопада 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення за поданням відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції в Івано-Франківській області у справі за позовом Долинського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради про стягнення грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
В С Т А Н О В И В :
22 липня 2009 року Болехівським міським судом Івано-Франківської області прийнято постанову в справі №2а-224/2009 за позовом Долинського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради, якою визнано дії управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради Івано-Франківської області з приводу відмови виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей у віці до 6 років неправомірними та зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дочкою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей у віці до 6 років з врахуванням надбавки відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів» за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р.
21.11.2013р. відділ примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції в Івано-Франківській області звернувся з поданням про зміну способу виконання постанови Болехівського міського суду від 22.07.2009р. по справі № 2а-224/2009: просив змінити спосіб виконання постанови суду в частині зобов'язання нарахувати і виплатити спірну допомогу на стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради на користь ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею 3-річного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років, з урахуванням надбавки відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 2275 грн. 69 коп.
Ухвалою Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 28 листопада 2013 року подання задоволено.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції від 28 листопада 2013 року, Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради Івано-Франківської області подало апеляційну скаргу.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
На адресу суду ОСОБА_1 подала клопотання, про розгляд справи за її відсутності, а тому апеляційний суд, у відповідності до ч.1 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що 21.09.2011р. Болехівським міським судом Івано-Франківської області видано виконавчий лист у справі №2а-224/2009, відповідно до якого зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради Івано-Франківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею 3-річного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років, з урахуванням надбавки відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів» за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р.
03.10.2011р. заступником начальника відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції в Івано-Франківській області відкрито виконавче провадження за виконавчим листом №2а-224/2009 та боржнику надано термін для добровільного виконання в 7-ми денний термін з моменту отримання постанови.
Листом Виконавчого комітету Болехівської міської ради Івано-Франківської області №408 від 19.04.2013р. старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень ДВС Івано-Франківської області Сапіжака І.І. повідомлено про здійснення перерахунку допомоги ОСОБА_1 в сумі 2 275,69грн. по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. та неможливістю виплати недоплачених згідно рішення сум у зв'язку з відсутністю фінансування на даний вид виплат.
Згідно із ст. 8 КАС України адміністративний суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, та застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Частиною 1 ст. 263 КАС України визначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
У своєму рішенні в справі «Кечко проти України», Європейський Суд з прав людини звертає увагу на те, що у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з бюджету. Держава може вводити, припиняти або закінчувати виплату цих надбавок. Проте, якщо правове положення, що діє, передбачає виплату певних надбавок, і дотримані всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, поки відповідне положення є таким, що діє (п. 23). Одночасно Європейський Суд з прав людини не прийняв аргумент уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність засобів як на причину невиконання своїх зобов'язань (п. 26).
Рішення суду, що набрали законної сили є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України в силу ч. 5 ст. 124 Конституції України, ст. 14 КАС України, ст. 13 Закону України «Про судоустрій України».
Слід зауважити, що зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Оскільки судом першої інстанції встановлено факт виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування допомоги по догляду за дитиною в сумі 2275,69 грн, а Управлінням не надано суду доказів, щодо виконання рішення, а тому висновки суду першої інстанції щодо зміни способу виконання рішення суду в частині зобов'язання на стягнення нарахованих Управлінням сум є обґрунтованими та забезпечують належне виконання судового рішення.
Суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції зроблено правильний висновок про наявність обставин, передбачених ч. 1 ст. 263 КАС України, для зміни способу виконання судового рішення.
Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, оскаржувана ухвала суду першої інстанції відповідає вимогам закону та скасуванню не підлягає.
Доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає необґрунтованими та такими, що не впливають на правомірність ухвали суду першої інстанції, тому підставою для її задоволення бути не можуть.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 199, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Болехівської міської ради Івано-Франківської області залишити без задоволення, а ухвалу Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 28 листопада 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №339/792/13-а -- без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Шинкар Т.І.
Судді Глушко І.В.
Пліш М.А.