Справа № 2 - 582/2007 року
ЗАОЧНЕ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2007 року Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого: Бабоїд О.М. при секретарі: Овчаренко Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Тараща цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з даним позовом. В судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала, уточнивши їх, та, будучи допитаною в якості свідка у відповідності зі ст. 62 ЦПК України, пояснила, що з відповідачем по справі вона перебувала в шлюбі, зареєстрованому Ківшоватською сільською радою Таращанського району Київської області 27 серпня 2000 року за актовим записом № 8. Від даного шлюбу вони мають неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
19 вересня 2003 року шлюб між нею та відповідачем було розірвано. Після розірвання шлюбу відповідач залишив сім'ю, тому вона самостійно утримує та виховує неповнолітню дитину.
Перебуваючи в шлюбі, 08.05.2001 року вона за власні кошти придбала Уг частину житлового будинку з надвірними будівлями, розташованого в с Ківшовата по вул. Л. Українки, 19 Таращанського району Київської області, про що свідчить договір купівлі - продажу, посвідчений державним нотаріусом Таращанської районної державної нотаріальної контори 08.05.2001 року за реєстром № 489.
27 вересня 2001 року вона обміняла належну їй частину житлового будинку на квартиру № 8, розташовану в с Ківшовата по вул. Леніна, 68 Таращанського району Київської області, про що нею та ОСОБА_4 27 вересня 2001 року було укладеного договір обміну, посвідчений приватним нотаріусом Таращанського районного нотаріального округу Київської області, зареєстрований в реєстрі за №3461.
На даний час вартість квартири складає 12285 грн.
Маючи намір продати належну їй квартиру, 01 листопада 2007 року вона звернулася до Таращанської державної нотаріальної контори, проте в нотаріальному посвідченні договору їй було відмолено, оскільки обмін частини житлового будинку на дану квартиру було здійснено в період шлюбу, тому для продажу необхідна згода другого з подружжя - відповідача.
Оскільки місце проживання відповідача їй невідоме, вона не має змоги розпоряджатися належною їй на праві власності квартирою, тому вона вимушена звернутися за захистом порушеного права до суду.
Просить задовільнити позов та визнати за нею право власності на квартиру № 8, розташовану в с Ківшовата по вул. Леніна, 68 Таращанського району Київської області, вартістю 12285 грн.
Судові витрати бере на себе.
Відповідач в судове засідання двічі не з'явився, про час та місце слухання справи належно повідомлений, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення, про причини неявки до суду не повідомив. Зі згоди позивачки суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Судом встановлено, що сторони по справі перебували в шлюбі, зареєстрованому Ківшоватською сільською радою Таращанського району Київської області 27 серпня 2000 року за актовим записом № 8. Від даного шлюбу вони мають неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
19 вересня 2003 року шлюб між сторонами було розірвано. Після розірвання шлюбу відповідач залишив сім'ю, тому позивачка самостійно утримує та виховує неповнолітню дитину.
Перебуваючи в шлюбі, 08.05.2001 року позивачка за власні кошти придбала 1/2 частину житлового будинку з надвірними будівлями, розташованого в с Ківшовата по вул. Л. Українки, 19 Таращанського району Київської області, про що свідчить договір купівлі - продажу, посвідчений державним нотаріусом Таращанської районної державної нотаріальної контори 08.05.2001 року за реєстром № 489.
27 вересня 2001 року позивачка обміняла належну їй 1/2 частину житлового будинку з надвірними будівлями, розташованого в с Ківшовата по вул. Л. Українки, 19 Таращанського району Київської області, на квартиру № 8, розташовану в с Ківшовата по вул. Леніна, 68 Таращанського району Київської області, про що нею та ОСОБА_4 27 вересня 2001 року було укладено договір обміну, посвідчений приватним нотаріусом Таращанського районного нотаріального округу Київської області, зареєстрований в реєстрі за № 3461.
Згідно технічного паспорта, виготовленого Білоцерківським міжміським бюро технічної інвентаризації, вартість квартири № 8, розташованої в с Ківшовата по вул. Леніна, 68 Таращанського району Київської області, станом на 21.08.2007 року становить 12285 грн.
З метою продати вищевказану квартиру, 01 листопада 2007 року позивачка звернулася до Таращанської державної нотаріальної контори, проте в нотаріальному посвідченні договору купівлі - продажу їй було відмолено, оскільки обмін частини житлового будинку на дану квартиру було здійснено в період шлюбу, тому для продажу необхідна згода другого з подружжя - відповідача.
Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Оскільки місце проживання відповідача позивачці невідоме, вона не має змоги розпоряджатися належною їй на праві власності квартирою, тому вона вимушена звернутися за захистом порушеного права до суду.
Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 75 СК України, особистою приватною власністю дружини, чоловіка є майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто.
З цього випливає, що квартира № 8, розташована в с. Ківшовата по вул. Леніна, 68 Таращанського району Київської області, є особистою приватною власністю позивачки, оскільки вона придбана позивачкою за час шлюбу, проте за кошти, які належали їй особисто.
Доказів того, що квартира позивачки істотно збільшилася у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя, відповідачем не надано.
Ч.3 ст. 65 СК України передбачено, що для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути надана письмово. Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.
Ці ж само положення містяться і в ч. 2 ст. 369 ЦК України, згідно якої згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, який підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена.
З огляду на те, що шлюб між сторонами розірвано, а вищевказана квартира є особистою приватною власністю позивачки, згоди відповідача на укладення договору купівлі - продажу квартири не потрібно.
За таких обставин, суд вважає за необхідне задовольнити позов та визнати за позивачкою право власності на квартиру № 8, розташовану в с Ківшовата по вул. Леніна, 68 Таращанського району Київської області.
Вказані обставини встановлено з пояснень позивачки, допитаної в якості свідка, матеріалів справи, вивчених в судовому засіданні.
Судові витрат позивачка бере на себе.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 62, 209, 212, 214-215, 224 - 226 ЦПК України, ст. ст. 57, 65 СК України, ст. ст. 369, 392 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру № 8, розташовану в с Ківшовата по вул. Леніна, 68 Таращанського району Київської області, загальною площею 47, 4 кв.м. , вартістю 12285 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Таращанський суд шляхом подачі в 10 -денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.