Справа №2-3923/2007
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 жовтня 2007 року Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу у складі:
головуючого-судді Валуєвої В.Г.
при секретарі Лазоренко Д.М.
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду м. Кривого Рогу цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання правочину дійсним та визнання права власності на домоволодіння, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з вищеназваним позовом. В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що на підставі договору купівлі-продажу від 01.09.2007р. він придбав у ОСОБА_3 домоволодіння АДРЕСА_1, яке розташоване на земельній ділянці площею 858кв.м. Договір купівлі-продажу складено у письмовій формі у присутності свідків, однак нотаріально не посвідчено, оскільки не було документів КП "КБТІ" про вартість будинку. ОСОБА_3 зобов'язалась у місячний термін оформити відповідні документи та посвідчити договір нотаріально. Однак ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 померла, у зв"язку з чим стало неможливо посвідчити договір купівлі-продажу у нотаріальній конторі. Фактично договір купівлі-продажу відбувся, оскільки позивач передав ОСОБА_3 гроші, а вона йому домоволодіння, але оформити право власності не має можливості, тому він змушений звернутись до суду і просить визнати правочин купівлі-продажу домоволодіння за вищевказаною адресою дійсним та визнати за ним право власності на вказане домоволодіння.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Відповідач проти позову не заперечувала.
Вислухавши сторони, проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню. Так, на підставі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя, виданого Третьою Криворізькою державною нотаріальною конторою 10.11.1995р., зареєстрованого в реєстрі за НОМЕР_1 та свідоцтва про право на спадщину, виданого Третьою Криворізькою державною нотаріальною конторою 10.11.1995р., зареєстрованого в реєстрі заНОМЕР_2, домоволодіння АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку А-1 житловою площею 30, 6 кв.м. , загальною площею 47, 9кв.м. , літньої кухні Б, вбиральні В, огорожі 1 -4, водоколонки І, замощення IIна праві приватної власності належить ОСОБА_3 та зареєстроване за нею в КП "КБТІ", записано в реєстрову книгу 257-93 заНОМЕР_3 (а.с. 9-10) та розташоване на земельній ділянці площею 858кв.м.
Відповідно розписки від 01.09.2007р., складеної у присутності двох свідків - ОСОБА_4 таОСОБА_1 - ОСОБА_3 отримала від ОСОБА_1 - позивача в справі - грошові кошти в сумі 17000грн. за об'єкт нерухомості - домоволодіння за адресою:АДРЕСА_1. Окремою умовою правочину зазначено, що ОСОБА_3 зобов'язана у місячний термін оформити документи належним чином (а.с. 7). Правочин, всупереч ст. 657 ЦК України, не посвідчено нотаріально.
Відповідно ч.2 ст. 220 ЦК України, якщо сторони домовились щодо усіх істотних умов договору і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна зі сторін ухиляється від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним.
Як вбачається з лікарського свідоцтва про смерть НОМЕР_4 від ІНФОРМАЦІЯ_2р., виданого міською лікарнею № 1 м. Кривого Рогу ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с. 6), тому посвідчити правочин нотаріально неможливо.
Факт укладання правочину підтверджується поясненнями свідка ОСОБА_1, який пояснив, що у його присутності було укладено договір купівлі-продажу домоволодіння АДРЕСА_1, в його присутності позивач передав ОСОБА_3 гроші, а ОСОБА_3 йому домоволодіння. СвідокОСОБА_5 дала аналогічні пояснення.
2
Таким чином, в судовому засіданні доведено, що правочин фактично відбувся, оскільки позивач передав ОСОБА_3 гроші, а ОСОБА_3 позивачу - домоволодіння за вказаною адресою.
Крім того, відповідач, яка після смерті ОСОБА_3 є спадкоємцем належного їй майна та була свідком при укладанні зазначеного договору, позов визнала та підтвердила, що договір купівлі-продажу домоволодіння за вказаною адресою фактично відбувся та вона не претендує на зазначене нерухоме майно, тому суд визнає вказаний договір купівлі-продажу дійсним. Відповідно ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема правочинів.
Оскільки договір купівлі-продажу домоволодіння розташованого за адресою: АДРЕСА_1, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 відповідно цього рішення визнано дійсним, суд визнає за позивачем право власності на вказане домоволодіння.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 15, 60, 212, 213, 214, 215, 223 ЦПК України, ст. ст. 325, 328, 392, 657 ЦК України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати договір купівлі-продажу домоволодіння АДРЕСА_1, яке складається з з житлового будинку А-1 житловою площею 30, 6кв.м. , загальною площею 47, 9кв.м. , літньої кухні Б, вбиральні В, огорожі 1-4, водоколонки І, замощення IIвід 01.09.2007р., укладений міжОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження та ОСОБА_3, померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 року дійсним.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження право власності на домоволодіння АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку А-1 житловою площею 30, 6кв.м. , загальною площею 47, 9кв.м. , літньої кухні Б, вбиральні В, огорожі 1-4, водоколонки І, замощення II, розташованого на земельній ділянці площею 858кв.м. та належить йому на підставі договору купівлі-продажу від 01.09.2007р., визнаного дійсним відповідно цьому рішенню та зареєстрованого в КП «Криворізьке бюро технічної інвентаризації» на праві приватної власності за ОСОБА_3 записано в реєстровій книзі 257-93 за НОМЕР_3.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом десяти днів з дня його оголошення та апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження рішення, якщо таку заяву не було подано.