Судове рішення #3475363
Справа № 2-2605/07

Справа № 2-2605/07

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

 

22 листопада 2007 р.                                                                                                          м.  Київ

Солом'янський районний суд м.  Києва у складі:

головуючого судді    Українця В.В.

при секретарі                    Клімовських С. А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до ОСОБА_3,  треті особи: Орган опіки та піклування Солом'янської районної в м.  Києві державної адміністрації,  Головне управління юстиції у м.  Києві про визнання права власності,

 

встановив:

 

13 червня 2007 року ОСОБА_1. в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2.,  опікуном якої являється,  звернулася в суд з позовом до відповідачки про визнання за ОСОБА_2. права власності на 1/2 будинку,  земельної ділянки ,  гаража,  сараю в порядку спадкування за заповітом ОСОБА_4.

Свої вимоги мотивувала тим,  що 29 червня 2004 року ОСОБА_4. склала заповіт,  посвідчений нотаріально,  яким все своє майно,  де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те,  на,  що вона мала право за законом,  заповіла ОСОБА_2.

ІНФОРМАЦІЯ_1року ОСОБА_4. померла.

У шестимісячний строк вона звернулася до Дев'ятої Київської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини ОСОБА_2. за заповітом.

На підставі заяви була заведена спадкова справа,  проте Дев'ята Київська державна нотаріальна контора відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину,  посилаючись на те,  що правовстановлюючий документ на будинок,  який є спадковим майном,  виданий на ім'я чоловіка ОСОБА_4. - ОСОБА_5.

Оскільки спадкове майно придбане в період шлюбу ОСОБА_4та ОСОБА_5.,  просила визнати за ОСОБА_4. право на 1/2 частину майна,  як набутого в період шлюбу з ОСОБА_5. та визнати за ОСОБА_2. право на це майно в порядку спадкування за заповітом померлої ОСОБА_4.

23 липня 2007 року представник позивачки доповнив позовні вимоги вимогою про виділ частки майна,  що належить ОСОБА_2. в натурі (а.с. 18).

16 жовтня 2007 року представник позивачки подав заяву про уточнення та доповнення позовних вимог (а.с.  55). З уточненням позовних вимог просив постановити рішення,  яким визнати за ОСОБА_4. право власності на 1/2 частину спадкового майна,  яке складається з будинку № АДРЕСА_1,  земельної ділянки,  гаражу та сараю й інших господарських споруд та будівель та визнати за ОСОБА_2,  право власності на це майно в порядку спадкування за заповітом ОСОБА_4.

22 листопада 2007 року представник позивача зменшив розмір позовних вимог,  подавши до суду письмову заяву,  в якій просив визнати за ОСОБА_2. право власності на 1/2 частину спадкового майна,  яким є жилий будинок,  сарай,  гараж та вбиральня по АДРЕСА_1,  з урахуванням того,  що земельна ділянка не приватизована.

Відповідач та її представник в судове засідання не з'явилися,  про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

 

Суд за згодою представників позивача ухвалив постановити заочне рішення відповідно до вимог ч. 4  ст.  169 ЦПК України.

Треті особи до суду не з'явилися,  про час та місце розгляду справи судом повідомлялися. Головне управління юстиції у м.  Києві подало до суду заяву про розгляд справи без їх участі (а.с.  16).

Заслухавши пояснення представників позивача,  дослідивши матеріали справи,  суд приходить до наступного.

Судом встановлено,  що ОСОБА_1. призначена опікуном ОСОБА_2. Розпорядженням № 594 від 08 червня 2001 року (а.с.  48).

29 червня 2004 року ОСОБА_4. склала заповіт,  яким все своє майно заповіла ОСОБА_2.

Заповіт посвідчено державним нотаріусом Дев'ятої Київської державної нотаріальної контори (а.с.  4-а,  45).

ІНФОРМАЦІЯ_1року ОСОБА_4. померла,  що підтверджується наданою суду копією свідоцтва про смерть (а с.  64).

23 серпня 2005 року ОСОБА_1. звернулася з заявою до Дев'ятої Київської державної нотаріальної контори в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2. про видачу їй свідоцтва про право власності на 1/2 частину майна померлої ОСОБА_4. за заповітом останньої та з заявою про видачу їй свідоцтва про право власності на обов'язкову долю в майні ОСОБА_4.,  оскільки вона є інвалідом дитинства та перебувала на утриманні матері. На підставі поданих заяв була заведена спадкова справа після смерті ОСОБА_4.

Листом за № 473 від 05 лютого 2007 року Дев'ята Київська державна нотаріальна контора відмовила у видачі Свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_2.,  так як спадкове майно складається з жилого будинку,  правовстановлюючий документ на який видано на ім'я чоловіка померлої - ОСОБА_5(а.с.  6).

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та пояснили суду,  що спадковим майном,  яке залишилося після смерті ОСОБА_4. є 1/2 частина будинку,  сараю,  гаражу та уборної,  які знаходяться по АДРЕСА_1 та зареєстровані на ім'я ОСОБА_5.,  з яким померла ОСОБА_4. перебувала в шлюбі з 06 лютого 1952 року по день своєї смерті. Спірний будинок з допоміжними будівлями був побудований в період шлюбу ОСОБА_5.3 ОСОБА_4.,  є їх спільною сумісною власністю і ОСОБА_4. мала право на Уг частину цього майна,  як набутого в період шлюбу.

На підтвердження своїх доводів надали суду копію паспорта ОСОБА_4. з відміткою про реєстрацію шлюбу (а.с.  9),  договір від 05 липня 1955 року про надання ОСОБА_5. під забудову земельної ділянки (а.с.  7),  на якій побудований спірний будинок,  з реєстраційним написом на правовстановлювальному документі про те,  що жилий будинок АДРЕСА_1зареєстрований на праві власності в Київському міському бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна 11 вересня 2003 року на ім'я ОСОБА_5.

Відповідно до  ст.  22 Кодексу про шлюб та сім'ю України (1969 p.),  яка діяла на час реєстрації будинку,  майно,  нажите подружжям за час шлюбу,  є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння,  користування і розпорядження цим майном.

Аналогічне положення містяться і в  ст.  17 Закону України "Про власність".

З урахуванням вимог закону,  суд приходить до висновку,  що ОСОБА_4. належала 1/2 частина будинку,  гаража,  сараю та уборної по АДРЕСА_1,  оскільки будинок та допоміжні приміщення були побудовані в період шлюбу ОСОБА_4. та ОСОБА_5.3 є їх спільною сумісною власністю,  як подружжя.

Відповідно до  ст.  1233 ЦПК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

З наданого суду заповіту вбачається,  що все своє майно,  де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те,  на,  що вона мала право за законом,  ОСОБА_4. заповіла ОСОБА_2.

Згідно  ст.  1241 ЦК України,  неповнолітні,  повнолітні непрацездатні діти спадкодавця,  непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують,  незалежно від змісту

 

заповіту,  половину частки,  яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Судом встановлено,  що на обов'язкову частку в спадщині після смерті ОСОБА_4. мав її чоловік ОСОБА_5. - непрацездатний вдівець та донька ОСОБА_1.,  яка на час смерті ОСОБА_4. була інвалідом другої групи та звернулася в шестимісячний строк в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини у вигляді обов'язкової частки за законом,  як повнолітня непрацездатна дитина спадкодавця.

Суд не приймає до уваги заяву ОСОБА_6. про відмову від обов'язкової частки на користь ОСОБА_7.,  оскільки згідно з ч. 5  ст.  1269 ЦК України,  особа,  яка подала заяву про прийняття спадщини,  може відкликати її протягом строку,  встановленого для прийняття спадщини.

З такою заявою ОСОБА_1. в шестимісячний строк,  передбачений законом для прийняття спадщини,  до нотаріальної контори не звернулася.

Таким чином,  оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності,  суд приходить до висновку,  що спадковим майном після смерті ОСОБА_4. є 1/2 частина будинку,  гаражу,  сараю та уборної по АДРЕСА_1.

Судом встановлено,  що спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_4. є ОСОБА_5.,  ОСОБА_1. та ОСОБА_3.,  які б мали право на 1/3 частину кожний від спадкового майна,  яким є 1/2 частина будинку,  сараю,  гаражу та уборної.

Оскільки є заповіт,  то право на обов'язкову частку за законом мають ОСОБА_1. та ОСОБА_5. і частка кожного становить половину від того,  щоб кожен з них мав за законом,  тобто половину від 1/3 або по 1/6 частині від спадкового майна.

Відповідно за ОСОБА_2. слід визнати право на спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4. на 4/12 (1/3) частини будинку,  сараю,  гаражу,  вбиральні.

З урахуванням задоволених позовних вимог підлягають стягненню з відповідача на користь позивача ЗО гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Крім того,  з огляду на визначену вартість будинку (а.с.  22),  стягненню з відповідача на користь держави підлягає судовий збір в розмірі 135 гривень 95 копійок.

Керуючись статтями 1233, 1241,  ч. 5  ст.  1269 ЦК України,   ст.  22 Кодексу про шлюб та сім'ю України (1969 р.),   ст.  17 Закону України "Про власність",  статтями 3,  4,  10,  11,  57-60,  88, 169, 209, 212-215, 218, 223, 226 ЦПК України,  суд,  -

 

вирішив:

 

Позов ОСОБА_1задоволити частково.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 4/12 (1/3) частини будинку,  сараю,  гаражу,  вбиральні за адресою: АДРЕСА_1в порядку спадкування за заповітом ОСОБА_3 від 29 червня 2004 року,  посвідченим державним нотаріусом Дев'ятої Київської державної нотаріальної контори,  зареєстрованим в реєстрі нотаріальних дій за№ 5-1328.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 30 гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 135 гривень 95 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуто судом,  що його ухвалив,  за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду міста Києва через суд першої інстанції шляхом подання протягом десяти днів з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви протягом десяти днів з дня проголошення рішення або протягом двадцяти днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація