Судове рішення #3475352
Справа №2-0-178/2007 рік

Справа №2-0-178/2007 рік

РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

21 листопада 2007 року                Солом'янський районний суд м.  Києва

в складі:

головуючого судді -                       Літвіної Н.М.

при секретарі -                               Царіциній ЯМ. .

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.  Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1до Солом'янської районної у м.  Києві Ради про встановлення факту належності на праві власності частини домоволодіння та визнання права власності на 1/2 частину домоволодіння в порядку спадкування за законом, -

 

ВСТАНОВИВ:

 

Позивач звернулася до суду з зазначеним позовом та просить встановити факт належності на праві власності ОСОБА_2. 1/2 частини домоволодіння АДРЕСА_1,  встановити факт прийняття спадщини її померлим братом ОСОБА_3. після смерті матері ОСОБА_2. у 1991 році,  встановити факт належності померлому братові ОСОБА_3. на праві власності 1/2 частини домоволодіння по АДРЕСА_1,  встановити факт прийняття нею спадщини після померлого брата ОСОБА_3. та визнати за нею право власності на 'Л частину зазначеного домоволодіння в порядку спадкування за законом після померлого брата.

Свої вимоги мотивує тим,  що ІНФОРМАЦІЯ_1року померла її мати - ОСОБА_2. ,  з якою проживали її діти : позивач по справі - ОСОБА_1. та її покійний брат ОСОБА_3. і в порядку фактичного прийняття спадщини за законом прийняли в рівних частинах спірне домоволодіння.

Рішенням Солом'янського районного суду м.  Києва від 20.10.2006 року за нею було визнано право власності на 1/2 частини спірного домоволодіння.

ІНФОРМАЦІЯ_2року помер її брат ОСОБА_3. В зв»язку з тим,  що вона є єдиною спадкоємицею після смерті свого брата та проживала на час смерті з ним в одному домоволодінні,  вважає себе такою,  що фактично прийняла спадщину у вигляді 1/2 частини домоволодіння та просить визнати за нею право власності на 1/2 частину зазначеного домоволодіння.

Представник позивача позов підтримала повному обсязі та просить його задовольнити.

В судовому засіданні позивач позов підтримала в повному обсязі та просить його задовольнити .

Відповідач Солом»янська районна в м.  Києві Рада в судове засідання свого представника не направила,  надіслала до суду лист з проханням розглядати справу без участі представника,  при винесенні рішення по справі покладається на розсуд суду.

Заслухавши пояснення позивача,  представника позивача,  дослідивши матеріали справи,  суд вважає позовні вимоги обгрунтованими,  та такими,  що підлягають задоволенню в повному обсязі,  виходячи з наступного.

Судом встановлено,  що згідно архівної довідки Жулянської сільської Ради з погосподарських книг за 1986-1989 роки вбачається наявність особового рахунку матері позивача - ОСОБА_2.,  якій у 1962 році була виділена земельна ділянка під забудову розміром 0,  10 га. по АДРЕСА_1(а.с. 7).

У 1964 році,  батьки позивача побудували на вищезазначеній ділянці житловий будинок А-1.

У вказаному будинку проживали мати та батько позивача - ОСОБА_2. та ОСОБА_4. ,  які перебували в зареєстрованому шлюбі з 04.06.1949 року.

 

ІНФОРМАЦІЯ_3року помер батько позивача ОСОБА_4.  Після його смерті в будинку залишилися проживати позивач - ОСОБА_1.,  її мати та брат ОСОБА_3.,  які були єдиними спадкоємцями першої черги за законом.  Спадкова справа після смерті батька позивача не заводилася,  особовий рахунок на домоволодіння Жулянською сільською Радою був оформлений на матір позивача. А тому суд вважає,  що вона фактично прийняла спадщину після смерті свого чоловіка у вигляді 1/2 частини домоволодіння № АДРЕСА_1.

Після смерті батька позивача,  вона та її покійний брат - ОСОБА_4.  проживали разом з їх матір'ю,  доглядали та піклувалися про неї.

ІНФОРМАЦІЯ_1року померла мати позивача - ОСОБА_2.,  що підтверджується Свідоцтвом про смерть зареєстрованому у Ленінському ЗАГС від 24.09.1991 року актовий запис № 4122 (а.с. 12).

Судом встановлено,  що згідно витягу зі спадкового реєстру від 02.10.2006 року № 6710287 наданого 9-ю Київською державною нотаріальною конторою,  спадкова справа на померлу ІНФОРМАЦІЯ_1року ОСОБА_2. не заводилася.

24.03.2006 року домоволодіння № АДРЕСА_1 було зареєстровано Київським міським бюро технічної інвентаризації за позивачем ОСОБА_1. (інвентаризаційна справа № 927). про що на схематичному плані земельної ділянки з будівлями зроблено відповідну відмітку (а.с.  13-16).

Згідно будинкової книги у вказаному будинку мати позивача ОСОБА_2. проживала разом з сім'єю та була зареєстрована з 1964 року по день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1року(а.с.  17-26).

Судом встановлено,  що на час смерті ОСОБА_2. з нею в домоволодінні № АДРЕСА_1 проживали та були зареєстровані її донька - позивач ОСОБА_1. та її син - ОСОБА_3.,  які фактично вступили в управління та володіння майном,  а,  отже,  прийняли спадщину,  як спадкоємці першої черги.

Відповідно до ч.3  ст. 61 ЦПК України обставини,  встановлені судовим рішенням у цивільній,  господарській або адміністративній справі,  що набрало законної сили,  не доказуються при розгляді інших справ,  у яких беруть участь ті самі особи або особа,  щодо якої встановлено ці обставини.

Вищезазначений факт прийняття спадщини позивачем та її померлим братом ОСОБА_3. було встановлено рішенням Солом'янського районного суду м.  Києва від 20.10.2006 року.

Відповідно до вказаного рішення за ОСОБА_1. було визнано право власності в порядку спадкування за законом на У> частини домоволодіння № АДРЕСА_1 (а.с.  28-29).

Враховуючи вищенаведене,  вказані обставини встановлені судом мають преюдиційний характер при вирішенні справи та не підлягають доказуванню.

Між тим,  брат позивача - ОСОБА_3.,  який помер ІНФОРМАЦІЯ_4року,  у зв»язку зі смертю право власності на У частини домоволодіння не оформив(а.с. 11).

Відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного Кодексу України,  Цивільний Кодекс України застосовується до цивільних відносин,  що виникли після набрання ним чинності.

Щодо цивільних відносин,  які виникли до набрання чинності Цивільним Кодексом України,  положення цього кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків,  що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

З огляду на вище викладене суд приходить до висновку,  що при розгляді даної справи потрібно застосовувати,  як норми Цивільного Кодексу України в редакції від 18.07.1963 р. з наступними змінами,  так і норми Цивільного Кодексу України в редакції від 16.01.2003 р. з наступними змінами.

Відповідно до  ст.  529 ЦК УРСР (в редакції від 18.07.1963 р. з наступними змінами) - при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є,  в рівних частках діти,  дружина і батьки померлого.

Відповідно до  ст.  533 ЦК УРСР (в редакції від 18.07.1963 р. з наступними змінами) -предмети звичайної домашньої обстановки і вжитку переходять до спадкоємців за закону,  які проживали спільно з спадкодавцем,  незалежно від їх черги і спадкової частини,  якщо вони проживали з спадкодавцем до його смерті не менше одного року.

Відповідно до  ст.  548 ЦК УРСР (в редакції від 18.07.1963 р. з наступними змінами) - для придбання спадщини необхідно,  щоб її спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

 

Відповідно до  ст.  549 ЦК УРСР (в редакції від 18.07.1963 р. з наступними змінами) -визнається,  що спадкоємець прийняв спадщину : 1. якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2. якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Таким чином,  суд приходить до висновку,  що після смерті ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_1року її спадщину у вигляді спірного домоволодіння № АДРЕСА_1 прийняли її діти,  як спадкоємці першої черги - позивачка по справі ОСОБА_1. та покійний ОСОБА_3. в рівних частинах,  оскільки вони постійно проживали з померлою і фактично вступили в управління та володіння спадковим майном,  а отже прийняли спадщину.

Після смерті ОСОБА_3. в домоволодінні залишилась проживати та була зареєстрована з моменту народження по даний час його сестра - позивач по справі ОСОБА_1. разом зі своєю сім'єю (а.с.  17-26).

Відповідно до  ст.  1262 ЦК України (в редакції від 16.01.2003 р. з наступними змінами) - у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця,  його баба та дід як з боку батька,  так і з боку матері.

Відповідно до  ст.  1270 ЦК України (в редакції від 16.01.2003 р. з наступними змінами) -для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців,  який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до  ст.  1268 ЦК України (в редакції від 16.01.2003 р. з наступними змінами) -спадкоємець,  який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,  вважається таким,  що прийняв спадщину,  якщо протягом строку,  встановленого  ст.  1270 ЦК України (в редакції від 16.01.2003 р. з наступними змінами),  він не заявив про відмову від неї.

Судом встановлено,  що ОСОБА_3. ніколи не був одруженим,  дітей не мав,  цивільним шлюбом ні з ким не проживав. Відповідно до Будинкової книги він постійно проживав у спірному домоволодінні з моменту народження і по день смерті з батьками та родиною позивача.

Враховуючи те,  що позивач на час смерті ОСОБА_3. постійно проживала разом з ним в спірному домоволодінні і фактично вступила в управління та володіння ним,  як спадковим майном,  а саме Уг частини домоволодіння № АДРЕСА_1,  що належало її брату,  а тому суд приходить до висновку про визнання за нею права власності в порядку спадкування за законом на Уг частини домоволодіння № АДРЕСА_1.

На підставі викладеного та керуючись ст,   ст.  57-60,  66,  ч. 4  ст.  169,  212 - 215 ЦПК України; п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного Кодексу України в редакції від 16.01.2003 р. з наступними змінами,  ст,   ст.  529,  533,  548,  549 ЦК УРСР (в редакції від 18.07.1963 р. з наступними змінами);  ст. ,   ст.  1262,  1270,  1268 ЦК України (в редакції від 16.01.2003 р. з наступними змінами),  суд,  -

 

ВИРІШИВ:

 

Позов ОСОБА_1до Солом'янської районної у м.  Києві Ради про встановлення факту належності на праві власності частини домоволодіння та визнання права власності на 1/2 частину домоволодіння в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Встановити факт належності на праві власності ОСОБА_2 1/2 частини домоволодіння АДРЕСА_1.

Встановити факт прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1року ОСОБА_2 - ОСОБА_3 1/2 частини домоволодіння АДРЕСА_1.

Встановити факт належності ОСОБА_3на праві приватної власності Уг частини домоволодіння АДРЕСА_1 - в порядку спадкування за законом.

Встановити факт прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2року ОСОБА_3 - ОСОБА_1 1/2 частини домоволодіння АДРЕСА_1 в порядку фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном.

Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на 1/2 частину домоволодіння АДРЕСА_1 - в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3.

 

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом 10-ти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація