Справа № 218/3130/13-ц
№ провадження 2/218/57/14
РІШЕННЯ
ім'ям України
"10" січня 2014 р. Амвросіївський районний суд Донецької області
у складі: головуючого судді - Ладе В.Р.
при секретарі - Бачуріній М.В.
за участю прокурора - Жогової Л.Г.
представника позивача - ОСОБА_1
представника співвідповідача - ОСОБА_2
представника третьої особи - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Амвросіївка справу за позовом ОСОБА_4 до Держави України в особі Державної казначейської служби України та Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області, третя особа на стороні відповідача – слідче відділення Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області, про стягнення моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В:
26 листопада 2013 року позивач ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до Держави України в особі Державної казначейської служби України про стягнення моральної шкоди.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона неодноразово зверталася до Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області і прокуратури Амвросіївського району із заявами щодо злочинів, скоєних посадовими особами КП БОН «Битсервіс» та посадовими особами Амвросіївської районної ради, передбачених статтями 356, 364, 365, 366, 367, 382 та 384 КК України. Внаслідок цих дій вона вимушена була нести витрати у великих розмірах по проведенню експертиз та судовим розглядам.
На підставі заяв про злочини були відкриті кримінальні провадження та надіслані до Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області для проведення досудового розслідування. Кримінальні провадження об»єднані в одне провадження, проведення досудового розслідування доручено старшому слідчому Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області ОСОБА_3, який під час проведення досудового розслідування допустив протиправні дії.
Ухвалою слідчого судді від 25 листопада 2013 року його дії визнані такими, що не відповідають вимогам ч. 1 ст. 220 КПК України в частині несвоєчасного розгляду і надання відповіді на клопотання, що надає позивачу підстави для звернення до суду. Умовами для відшкодування моральної шкоди є душевні страждання, глибину яких неможливо визначити, свідомі протиправні дії, незаконна бездіяльність посадової особи, органу державної влади.
Позивач просить відшкодувати за рахунок держави моральну шкоду в сумі 1000 грн., спричинену протиправними діями посадової особи, старшого слідчого Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області ОСОБА_3, при здійсненні ним своїх повноважень.
23 грудня 2013 року від позивача ОСОБА_4 надійшли доповнення та уточнення до позовної заяви, в яких позивач просить стягнути з Державної казначейської служби України та Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області моральну шкоду в сумі 1000 грн., що складається з наступного: 250 грн. за втрачений позивачем та її чоловіком час, пов»язаний з необхідністю звернення за юридичною допомогою та на складання відповідних скарг до вищестоящих органів; 250 грн. – за втрату часу у зв»язку з участю у судових засіданнях, складанням позовної заяви та участі у судових засіданнях; 500 грн. – моральні переживання, нервові стреси, душевні, фізичні, психічні страждання, які зазнав позивач, вимушені зміни у життєвих та ділових стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану.
В судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві. Суду також пояснив, що, через неправомірні дії слідчого у них в сім»ї погіршилися відносини, вони значно менше приділяли уваги дітям, онукам, постійно хвилювалися через судові процеси, були порушені їх нормальні умови життя. Їх заяви тривалий час розглядаються досудовими органами, досудове розслідування проводиться з грубими порушеннями діючого законодавства. В порушення вимог КПК України їх клопотання не розглядалося слідчим місяць і 11 днів.
Представник відповідача Державної казначейської служби України, будучи належним чином повідомолений про день і час розгляду справи, жодного разу у судові засідання не з»являвся, причину неявки суду не повідомляв.
Представник співвідповідача – Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області за довіреністю ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала вважаючи недоведеними вимоги позивача щодо відшкодовування моральної шкоди.
Представник третьої особи за довіреністю ОСОБА_3 позовні вимоги не визнав і пояснив, що його діями ніякої моральної шкоди позивачу не було спричинено.
Суд, вислухавши сторони, прокурора, вивчивши матеріали справи, встановивши обставини справи та відповідні до них правовідносини, вважає, що позов не підлягає задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що ухвалою Амвросіївського районного суду від 25 листопада 2013 року скарга ОСОБА_4 та ОСОБА_1 на дії, бездіяльність та постанову старшого слідчого СВ Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області ОСОБА_3 задоволена частково, дії старшого слідчого СВ Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області ОСОБА_3 визнані такими, що не відповідають вимогам ч. 1 ст. 220 КПК України, в частині несвоєчасного надання заявникам ОСОБА_4 та ОСОБА_1 відповіді на клопотання від 09 жовтня 2013 року.
Відповідно до ст. ст. 3, 15 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, а суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів особи.
Відповідно до ст. 56 Конституції України кожен має право на відшкодування шкоди за рахунок держави, завданої незаконними ріщеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадовими і службовими особами при здійсненні ними своїх повноважень.
Відповідно до ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків встановлених частиною другою цієї статті.
Згідно ч. 2 ст. 1167 ЦК України моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала: якщо шкода завдана фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт.
Відповідно до ст. 1176 ЦК України шкода, завдана фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, відшкодовуюється державою в повному обсязі незалежно від вини посадових і службових осіб органу дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури або суду. Право на відшкодування шкоди, завданої фізичній особі незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або суду, виникає у випадках, передбачених законом. Порядок відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури або суду, встановлюється законом.
Право на відшкодування шкоди, завданої фізичній особі незаконними діями органу дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури або суду, виникає в разі постановлення судом виправдувального вироку, скасування незаконного вироку суду, закриття кримінальної справи органом попереднього (досудового) слідства. Порядок відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури або суду, встановлюється законом.
Згідно статті 1 Закону України № 266/94-ВР від 01.12.1994 року «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду» установлює випадки, умови та порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові внаслідок: незаконного засудження, незаконного притягнення як обвинуваченого, незаконного взяття і тримання під вартою, незаконного проведення в ході розслідування чи судового розгляду кримінальної справи, обшуку, виїмки, незаконного накладення арешту на майно, незаконного відсторонення від роботи (посади) та інших процесуальних дій, що обмежують права громадян; незаконного застосування адміністративного арешту чи виправних робіт, незаконної конфіскації майна, незаконного накладення штрафу; незаконного проведення оперативно-розшукових заходів, передбачених Законами України «Про опретивно-розшукову діяльність» та «Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю» та іншими актами законодавства.
Таким чином, законодавець визначив спеціальні випадки, умови та порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові діями чи бездіяльністю, зокрема, органів попереднього (досудового) слідства.
За таких обставин, оскільки позивач посилається на інші обставини, ніж передбачені Законом, сам по собі факт визнання протиправною бездіяльність старшого слідчого Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області ОСОБА_3 не може свідчити про заподіяння позивачеві втрат немайнового характеру.
Крім того, передбачене ч. 5 ст. 4 Закону України № 266/94-ВР від 01.12.1994 року «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду» відшкодування моральної шкоди провадиться в разі, коли незаконні дії органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду завдали моральної втрати громадянинові, призвели до порушення його нормальних життєвих зв»язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Моральною шкодою визнаються страждання, заподіяні громадянинові внаслідок фізичного чи психічного впливу, що призвели до погіршення або позбавлення можливостей реалізації ним своїх звичок і бажань, погіршення відносин з оточуючими людьми, інших негативних наслідків морального характеру.
Заявляючи вимоги немайнового характеру, позивач нічим не обгрунтовує свої вимоги. Крім того, обов»язок органу державної влади відшкодувати моральну шкоду незалежно від вини, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 1167 ЦК України, має бути встановлений спеціальним Законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 56 Конституції України, ст. ст. 1167, 1176 ЦК України, Законом України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду», ст. ст. 3, 6, 10, 11, 15, 59, 60, 208, 209, 212-216, 218 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
ОСОБА_4 до Держави України в особі Державної казначейської служби України та Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області, третя особа – слідче відділення Амвросіївського РВ ГУМВС України в Донецькій області, про стягнення моральної шкоди – відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляціному порядку до Апеляційного суду Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
СуддяОСОБА_5