Судове рішення #34642
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

 

 

 

 

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

 

 

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

07 червня 2006 року                                                                              м. Київ

 

Колегія суддів  Вищого адміністративного суду України в складі:

 

  Головуючого     Харченка В.В.

  суддів                 Берднік І.С.

                              Васильченко Н.В.

                              Кравченко О.О.

                              Матолича С.В.

при секретарі: Білій - Грошко О.А.   

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 30 вересня 2005 року та ухвалу колегії суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Житомирської області від 27 грудня 2005 року у справі за позовом ОСОБА_1 до   Житомирського обласного  військового комісаріату про перерахунок пенсії у, -               

                 

в с т а н о в и л а :

 

У червні 2005 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов'язати  Житомирський обласний військовий комісаріат   провести перерахунок призначеної йому пенсії та її виплату за минулий час з урахуванням: щомісячної 100 % надбавки грошового утримання, яка передбачена Указом Президента України від 23.02.2002 року за № 173 „ Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ”; 33,3 % надбавки грошового утримання  щомісячних преміальних виплат, яка передбачена постановою Кабінету міністрів України від 22 травня 2000 року за № 829 „ Про грошове забезпечення військовослужбовців”; 70 %: надбавки грошового утримання  за безперервну службу, яка передбачена Указом Президента України від 05 травня 2003 року за № 389 „ Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Управління державної охорони України за безперервну службу”.

 

 

 

 

 

Просив визнати його право на доплату пенсії за 2005 рік та зобов'язати військовий комісаріат зробити доплату пенсії за 2005 рік у розмірі 50% від нарахованої пенсії та визнати його право на отримання недоплаченої пенсії з 01 січня до 22 березня 2005 року  в зв'язку із скасуванням ст. 39 Закону України «Про державний бюджет України».

Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 30 вересня 2005 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Житомирської області від 27 грудня 2005 року, в задоволенні позовних відмовлено за безпідставністю. При ухваленні рішення суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що відповідач, проводячи обчислення та перерахунок пенсії позивача, правильно застосував діюче законодавство України, а саме, застосував ті норми закону, які безпосередньо регулювали правовідносини щодо порядку та розмірів обчислення пенсії військовослужбовцям, звільненим зі служби в Збройних Силах до введення в дію нової редакції ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців...", дія Указів Президента України, на положення який посилається позивач, як на підставу для задоволення заявлених вимог, не може розповсюджуватись на минулий час - не мають зворотної сили, оскільки це не передбачено названими Указами, іншими законодавчими актами та Конституцією України.

В касаційній скарзі ОСОБА_1 просить судові рішення скасувати та постановити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, дослідивши  матеріали справи та обговоривши доводи скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи позивач проходив службу у Збройних Силах України і був звільнений з військової служби в запас за наказом заступника командуючого Калінінградським районом по ПС- командуючого 11 окремою ГВ загальновійськовою армією № 0178 від 25 листопада 1997 року, за ст.49 п.2 пп. "а" Положення ( у зв'язку  з оргміроприємствами) і з 28 лютого 1998  року виключений із списків особового складу.  Пенсія позивачу була  призначена відповідно до вимог ч. 3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", виходячи з посадового окладу, окладу за військове знання, надбавки за військову службу».

Згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч. З ст. 43 цього Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу.

При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

 

 

 

 

 

У законі будь-яких обмежень щодо розміру пенсії не встановлено, а вирішення цього питання віднесено на розсуд Кабінету Міністрів.

Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).

При цьому розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією.

Таким чином, запроваджені Указом Президента України № 847 від 14.07.1999 року щомісячна надбавка за службу у Збройних Силах України в розмірі до 40 відсотків посадового окладу, Указом Президента України та № 173 від 23.02.2002 року щомісячна надбавка у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення (окладів грошового забезпечення та надбавки за вислугу років), Указом Президента України №389 від 05.05.2003 р. в розмірі 70 відсотків за безперервну службу - належать до додаткових видів грошового забезпечення і враховуються при нарахуванні пенсії особам, які отримували їх під час проходження служби й звільнені після їх запровадження.

Посадові оклади, оклади за військове або спеціальне звання; процентні надбавки за вислугу років вказаними Указами не змінювалися.

Пленум Верховного Суду України у п. 8 Постанови №4 від 15.04.2005 року "Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" роз'яснив, що "законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 1 січня 2005 року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно із Законом №2262-XIІ, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон №17 69-ІУ, який набув чинності 1 січня 2005 року, не має зворотної сили, тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 1 січня 2005 року, задоволенню не підлягають.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 звільнений в запас у 1997 році, додаткові види грошового забезпечення, які позивач просить врахувати при проведенні перерахунку пенсії, він під час проходження служби не отримував.

Згідно із Законом України від 15.06.2004 року "Про внесення змін до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" особи, яким раніше призначено пенсії відповідно до цього Закону, мають право на перерахунок пенсій з урахуванням премій відповідно до положень цього Закону лише з 01. 01.2005 року.

З  01.01.2005 року  пенсія ОСОБА_1 перерахована з урахуванням внесених змін до вищеназваного Закону.

 

 

 

Зважаючи на наведене та встановлені обставини у судів першої і апеляційної інстанцій не було законних підстав для ухвалення рішення щодо зобов'язання Житомирського обласного військового комісаріату перерахувати пенсію позивача з вказаних ним підстав.

За таких обставин, доводи касаційної скарги на увагу не заслуговують, касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Судові рішення постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, а тому підстав для їх скасування  не вбачається.

Керуючись ст.ст. 220, 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 30 вересня 2005 року та ухвалу колегії суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Житомирської області від 27 грудня 2005 року - без змін.

Ухвала  є остаточною і оскарженню не підлягає.

 

Судді:

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація