Судове рішення #34577725


Справа № 149/2081/13-ц

Провадження №2/149/664/13

Номер рядка звіту 43

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України


14.08.2013 року м. Хмільник


Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області:

в складі головуючого судді Олійника І.В.

за участі секретаря Савчук О.Л.

позивача - ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2


розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, -

ВСТАНОВИВ:


04.07.2013 року позивач звернулась до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_3 про визнання останнього таким, що втратив право користування житловим приміщенням - будинком АДРЕСА_1.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона є власником будинку АДРЕСА_1, який успадкувала після смерті матері. Позивач зазначає, що відповідач по справі є її братом, а тому був зареєстрований у вказаному будинку за життя матері. Однак з 1991 року ОСОБА_3 не проживає за вищевказаною адресою, особистих речей не має. На даний час відповідач проживає без реєстрації по АДРЕСА_1, а за місцем реєстрації не з'являвся більше року. Позивач посилається, що на неодноразові звернення до відповідача щодо зняття його з реєстраційного обліку останній не реагує. З огляду на те, що відповідач не проживає за адресою реєстрації без поважних причин понад рік, чим порушує права позивача, як власника будинку, просить визнати відповідача таким, що втратив право на користування житловим приміщенням.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні позов підтримали, з наведених в ньому підстав та просили задовольнити позовні вимоги.

Відповідач в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не відомі. Про дату, час і місце розгляду справи повідомлено завчасно і належним чином.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, допитавши свідків, дослідивши та оцінивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Згідно відомостей домової книги буд. АДРЕСА_1 12.07.1990 року в даному будинку зареєстрований ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11-12).

Свідоцтвом про право на спадщину за заповітом № 2154 від 13.11.2010 року, виданого державним нотаріусом Хмільницької міської державної нотаріальної контори ОСОБА_4 підтверджено, що спадкоємцем житлового будинку з прибудовами та господарськими будівлями, що розташований по АДРЕСА_1, що належав ОСОБА_5, являється її дочка ОСОБА_1 (а.с. 9).

Витягом № 28069653 від 19.11.2010 року виданого Хмільницьким районним структурним підрозділом КП «Вінницьке обласне об'єднання бюро технічної інвентаризації» підтверджено, що ОСОБА_1 є власником вищевказаного будинковолодіння (а.с. 10).

Довідкою Великомитницької сільської ради Хмільницького району Вінницької області № 667 від 26.06.2013 року підтверджено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований по АДРЕСА_1, в даному будинку не проживає з 1991 року (а.с. 7). Зазначене також підтверджується актом про відсутність за місцем проживання від 27.06.2013 року (а.с. 5).

Довідкою Пустовійтівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області № 65 від 27.06.2013 року підтверджено, що ОСОБА_3, 1958 р.н. дійсно проживає без паспортної реєстрації в АДРЕСА_1 разом із дружиною ОСОБА_6 та сином ОСОБА_7 (а.с.6).

Відповідно до ст. 150 ЖК України, громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди.

Згідно ч.2,3 ст. 156 ЖК України за згодою власника будинку (квартири) член його сім'ї вправі вселяти в займане ним жиле приміщення інших членів сім'ї. До членів сім'ї власника будинку (квартири) належать особи, зазначені у частині другій ст. 64 ЖК України.

Згідно ст. 64 ЖК України до членів сім'ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім'ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

Відповідно до ст. 405 ЦК України члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону. Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником. Член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

Відповідно до статей 6, 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець або особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язанні протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду, свідоцтва про смерть.

Згідно з ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ч. 1 ст. 383 ЦК України, власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб.

Як встановлено судом, з матеріалів справи та показів свідка ОСОБА_8, який є братом позивача та відповідача і також зареєстрований і проживає у АДРЕСА_1, свідка ОСОБА_9, позивач є одноосібним власником будинку АДРЕСА_1. Відповідач не проживає у спірному житловому приміщенні з 1991 року, позивач жодних перешкод відповідачу у користуванні житлом не чинив. Відповідач не цікавиться спірним будинком, не приймає участі в його утримані та не сплачує відповідних платежів.

Суд вважає встановленим, що відповідач не проживає у спірному будинку понад рік без поважних причин.

Також, відповідно до положень ст. 391 ЦК України та ст. 156 ЖК України право членів сім'ї (колишніх членів сім'ї) власника будинку на користування ним є похідним від права власності. Із припиненням права власності на житлове приміщення члени його сім'ї (колишні члени сім'ї - за відсутності між ними договірних відносин, зокрема найму, оренди тощо), втрачають право користування приміщенням. При вирішенні справи суд виходить з того, що відповідач є членом сім'ї бувшого власника. Ч.4 ст. 156 ЖК України передбачає збереження такого права користування житлом лише членам сім'ї, які припинили сімейні відносини з власником будинку за умови збереження права власності на будинок цього ж власника, тобто при незмінності власника цього майна. Право власності на вищевказаний будинок за попереднім власником припинено, тому відповідач втратив право користування цим будинком.

З огляду на викладене, наявні підстави для задоволення позову.

Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню документально підтверджений розмір судових витрат в сумі 114,70 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 321, 383, 405 ЦК України, ст. ст. 64, 150, 156 ЖК України, ст.ст. 10, 11, 57-60, 88, 209, 212-215, 223, 292, 294 ЦПК України, суд, -


ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати ОСОБА_3, 1958 р.н. таким, що втратив право на користування будинком АДРЕСА_1.

Стягнути з ОСОБА_3, 1958 р.н. на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 114,70 грн.


Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Вінницької області через Хмільницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його оголошення, а особами які не приймали участь у судовому засіданні протягом цього ж строку з дня отримання копії рішення.


Суддя Олійник І. В.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація