У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у справі
Справа № 116/6731/13-ц
Провадження № 2-о/116/442/13
06.11.2013 року м. Сімферополь
Суддя Сімферопольського районного суду Автономної Республіки Крим Хіневич А.М., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1, заінтересовані особи – Перша сімферопольська районна державна нотаріальна контора, ОСОБА_2, Укромнівська сільська рада Сімферопольського району АР Крим, про встанвлення факту прийняття спадщини, визнання подружньої частки
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі заявник) звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити юридичний факт прийняття нею спадщини після смерті її матері ОСОБА_3 Меліхи шляхом вступу до управління спадковим майном, а саме будинком за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, с.Укромне, вул.Набережна, 3; встановити юридичний факт прийняття спадщини її матір’ю ОСОБА_3 Меліхою після смерті батька заявника – ОСОБА_4 та визнати подружню ідеальну частку матері в спільному майні подружжя у розмірі 1\2 частки вказаного будинку.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі суд дійшов висновку, що у відкритті провадження слід відмовити, виходячи з таких міркувань.
Відповідно до частин 1, 2 статті 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства; законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до ст.234 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
В порядку окремого провадження розглядаються справи в тому числі про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Як роз'яснено у п. п. 1, 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. У тому разі, коли було виявлено, що встановлення підвідомчого судові факту пов'язане з вирішенням спору про право, суд відмовляє в прийнятті заяви до розгляду в окремому провадженні, а якщо це було виявлено під час розгляду справи, залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Згідно з п.п.16,17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заява про встановлення факту прийняття спадщини може бути подана в порядку окремого провадження лише у випадку, коли відсутній спір про право та факт володіння громадянином жилим будинком на праві власності встановлюється судом, якщо у заявника був правовстановлюючий документ на цей будинок, але його втрачено і немає можливості підтвердити наявність права власності не в судовому порядку. В таких справах заявник має подати докази про відсутність можливості одержання чи відновлення відповідного документу про право власності та про те, що на підставі цього документа жилий будинок належав йому на праві власності. Заяви про встановлення факту володіння будинком на праві власності не підлягають розгляду в порядку окремого провадження, якщо будівництво не було закінчено і будинок не був прийнятий в експлуатацію або його було збудовано самовільно чи зареєстровано за іншою особою.
Як вбачається з поданої заяви, заявник просить встановити факт прийняття спадщини з метою оформлення права на спадщину на домоволодіння №3, розташоване за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, с.Укромне, вул.Набережна, що в подальшому дасть змогу звернутися до суду з позовом про визнання на нього права власності.
Відповідно до ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК України)
Частиною 4 статті 256 ЦПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право.
При вказаних обставинах, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі, оскільки з поданої заяви вбачається спір про право.
На підставі наведено та керуючись ст. ст. 234, 256 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ
Відмовити у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи – Перша сімферопольська районна державна нотаріальна контора, ОСОБА_2, Укромнівська сільська рада Сімферопольського району АР Крим, про встанвлення факту прийняття спадщини, визнання подружньої частки.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя А.М. Хіневич