Судове рішення #34492773

Головуючий у 1 інстанції Кравченко О.Ю.

Доповідач Соломаха Л.І.

Категорія 24



У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И



24 грудня 2013 року Апеляційний суд Донецької області в складі:


головуючого-судді Пономарьової О.М.

суддів Соломахи Л.І., Космачевської Т.В.

при секретарі Мишко Д.О.

за участю:

представника позивача Коваля С.Є.

відповідача ОСОБА_2


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за теплову енергію з апеляційною скаргою відповідача ОСОБА_2 на рішення Краматорського міського суду Донецької області від 27 листопада 2013 року, -


В С Т А Н О В И В:



Рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 27 листопада 2013 року на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» (далі - ТОВ «Краматорськтеплоенерго») стягнуто з ОСОБА_2, ОСОБА_3 солідарно заборгованість за теплову енергію за період з 01 січня 2011 року по 28 лютого 2013 року у сумі 6 483,52 грн. та на відшкодування понесених судових витрат по сплаті судового збору по 114,70 грн. з кожного (а.с. 53-54).

В апеляційній скарзі відповідач ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та невідповідність висновків суду обставинам справи, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 59-62).

В судовому засіданні апеляційного суду відповідач ОСОБА_2 доводи апеляційної скарги підтримав, просив її задовольнити.

Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, надала через чоловіка ОСОБА_2 заяву про розгляд справи у її відсутність та просила задовольнити апеляційну скаргу (а.с. 75).

Відповідно до частини 2 ст. 305 ЦПК України неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи.

Представник позивача - ТОВ «Краматорськтеплоенерго» Коваль С.Є., який діє на підставі довіреності цієї юридичної особи від 18 вересня 2012 року № 01-12, проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив її відхилити, а рішення суду залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення відповідача ОСОБА_2, представника позивача Коваля С.Є., дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду залишенню без змін з наступних підстав:

З матеріалів справи встановлено, що відповідач ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1:

? частка квартири йому належать на підставі договору купівлі-продажу квартири від 27 липня 2006 року, посвідченого державним нотаріусом Першої Краматорської державної нотаріальної контори Уваровою Г.І.;

? частка квартири належить на підставі рішення Краматорського міського суду Донецької області від 22 грудня 2003 року (а.с. 27-28, а.с. 44-46).

В квартирі зареєстровані та мешкають відповідач ОСОБА_2, його дружина ОСОБА_3 та їх дитина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 4).

Сторони визнають, що житловий будинок АДРЕСА_1 забезпечений централізованим опаленням, поставку теплової енергії в цей житловий будинок здійснює ТОВ «Краматорськтеплоенерго».

Згідно довідки ТОВ «Краматорськтеплоенерго» без номеру та без дати станом на 28 лютого 2013 року за особовим рахунком НОМЕР_1, який відкритий на ім'я відповідача ОСОБА_2 за об'єктом споживання - АДРЕСА_1, заборгованість за послуги теплопостачання за період з 01 січня 2011 року по 28 лютого 2013 року складає 6 483,52 грн. Оплата послуг в цей період жодного разу не здійснювалася (а.с. 3).

Задовольняючи позовні вимоги ТОВ «Краматорськтеплоенерго», суд першої інстанції виходив з того, що будинок, в якому розташована квартира, в якій мешкають відповідачі, впорядкований централізованим опаленням, від якого відповідачі в установленому законом порядку не відмовлялися, проте плату за послуги з теплопостачання не сплачують, внаслідок чого у них виникла заборгованість, яка підлягає стягненню.

Відповідно до частини 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Діючи в межах, встановлених частиною 1 ст. 303 ЦПК України, апеляційний суд вважає, що висновок суду про задоволення позовних вимог ТОВ «Краматорськтеплоенерго» про стягнення з відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3 заборгованості за послуги з теплопостачання за період з 01 січня 2011 року по 28 лютого 2013 року, є законним та обґрунтованим.

Відповідно до ст. 20, ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875 - IV споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги щомісяця у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до п. 7 «Правил користування приміщеннями житлових будинків», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 45, власник та наймач (орендар) квартири зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно п. 18 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005р. № 630, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.

З матеріалів справи встановлено, що письмовий договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води між позивачем та відповідачами не укладався, тому плату за послуги з теплопостачання відповідачі зобов'язані були вносити щомісяця не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.

Ці строки оплати послуг наданих в період з 01 січня 2011 року по 28 лютого 2013 року включно сплинули, заборгованість відповідачів за цей період складає 6 483,52 грн.

З особового рахунку НОМЕР_1, який відкритий позивачем за об'єктом споживання - АДРЕСА_1, вбачається, що зазначена заборгованість виникла внаслідок того, що в цей період відповідачі взагалі не сплачували надані послуги.

Доводи відповідача про те, що він ніякої заборгованості за опалення не має, оскільки послуги йому не надавалися, що в квартирі демонтовані радіатори опалення, що підтверджується актом від 26 жовтня 2009 року, який складений балансоутримувачем будинку, є необгрунтованими.

Відповідно до ст. 907 ЦК України договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін. Порядок і наслідки розірвання договору про надання послуг визначаються домовленістю сторін або законом.

Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі - Правилами), які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів. Доводи апеляційної скарги про те, що «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» не заборонено відключення від мереж централізованого опалення окремих квартир, є необгрунтованими.

Доказів про те, що весь житловий будинок АДРЕСА_1 відключений від мереж централізованого опалення, відповідачами суду не надано.

Відповідно до пунктів 25 - 26 «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядок відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 «Про затвердження Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за №1478/11758), який з 14 грудня 2007 року діє із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169.

«Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» встановлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

Відповідно до п. 2.2 зазначеного Порядку Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Згідно пунктів 2.3 - 2.7 зазначеного Порядку отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією.

Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником (п. 2.3).

Разом з проектом індивідуального (автономного) теплопостачання надаються: проектні рішення щодо опалення місць загального користування у будинку; технічні рішення з розрахунками щодо реконструкції існуючої системи теплопостачання: перенесення транзитних стояків, їхня ізоляція, можливе перекладання розподільних трубопроводів, стояків, заміна дросельних діафрагм, елеваторів, теплолічильників тощо; теплові навантаження місць загального користування; розраховані теплові навантаження будинку; технічні рішення з перерахунку та заміни внутрішньобудинкових систем газо- та електропостачання (залежно від типу нагрівачів).

Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж (п. 2.4).

Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи (п. 2.5).

По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження (п. 2.6).

Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання (п. 2.7).

Зазначений порядок відключення квартири від централізованого опалення відповідачами не дотримано. Відповідне рішення міжвідомчої комісії щодо відключення квартири від мережі централізованого опалення, проект індивідуального теплопостачання відповідачами суду не надано, як не надано і акта про відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, складеного за участю представника виконавця послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання, тобто за участю позивача, та затвердженого міжвідомчою комісією.

Наданий відповідачами акт обстеження квартири від 26 жовтня 2009 року, складений представниками балансоутримувача будинку - Керуючої компанії «КомЕнергоКраматорськ», згідно якого в квартирі відсутні радіатори опалення (а.с. 24), не є документом, на підставі якого переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання, про що обґрунтовано зазначив суд першої інстанції.

Відповідно до частини 2 ст. 59 ЦПК обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Доводи апеляційної скарги про те, що суд порушив вимоги ст. 11 ЦПК України, що позивач просив стягнути з відповідачів заборгованість за поставлену теплову енергію, але доказів її поставки суду не надав, є необгрунтованими.

Враховуючи зазначене, підстави для припинення нарахування відповідачам плати за послуги теплопостачання у позивача відсутні, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог ТОВ «Краматорськтеплоенерго» про стягнення з відповідачів заборгованості за теплову енергію.

Саме таку правову позицію висловив Верховний Суд України в постанові по справі № 6-9цс11від 16 травня 2011 року, яка прийнята за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах. Відповідно до ст. 3607 ЦПК України це судове рішення є обов'язковим для всіх судів України і суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.

Доводи апеляційної скарги про порушення судом першої інстанції норм матеріального права є необгрунтованими.

Суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для скасування або зміни рішення суду в межах доводів апеляційної скарги не має, доводи апеляційної скарги необґрунтовані і не спростовують висновків суду, тому відповідно до частини 1 ст. 308 ЦПК України апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду залишенню без змін.


Керуючись ст. 307, ст. 308, ст. 314, ст. 315 ЦПК України, апеляційний суд Донецької області, -

У Х В А Л И В:


Апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_2 відхилити.

Рішення Краматорського міського суду Донецької області від 27 листопада 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.



Головуючий: О.М. Пономарьова


Судді: Л.І. Соломаха


Т.В. Космачевська


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація