ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 грудня 2013 рокуСправа №827/2304/13-а
м. Севастополь
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Мінько О.В.;
при секретарі судового засідання - Матвєєвої М.С.,
за участю: представника позивача, Прокурора Гагарінського району м. Севастополя, Шеремета В'ячеслава Михайловича, службове посвідчення № 020314 від 05.09.2013 року;
представника відповідача, Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя, Крехтунова Олександра В'ячеславовича, довіреність № 4131/05 від 17.09.2013 року;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Прокурора Гагарінського району м. Севастополя до Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Гагарінського району м. Севастополя звернувся до суду з адміністративним позовом до Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя про визнання бездіяльності щодо не видання посадовими особами наказів про призначення працівників, на яких покладено обов'язок щодо підбору та направлення дітей до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія", державного підприємства "Міжнародний дитячий центр "Артек" та незабезпечення формування баз даних відповідних дітей пільгових категорій, що потребують оздоровлення та відпочинку у державному підприємстві "Український дитячий центр "Молода гвардія", державному підприємстві "Міжнародний дитячий центр "Артек", протиправною;
- зобов'язання виконати вимоги Положення про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" за рахунок бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 20.03.2012 року № 153 та Положення про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "Міжнародний дитячий центр "Артек", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 20.03.2012 року № 154, а саме: видати розпорядчі документи про призначення працівників на яких покладаються обов'язки щодо підбору та направлення дітей до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" та державного підприємства "Міжнародний дитячий центр "Артек";
- забезпечити формування та ведення баз даних дітей відповідних пільгових категорій, що потребують оздоровлення та відпочинку в державному підприємстві "Український дитячий центр "Молода гвардія" та державному підприємстві "Міжнародний дитячий центр "Артек".
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем подання прокуратури Гагарінського району м. Севастополя, яке полягає у бездіяльності щодо призначення працівників, на яких покладено обов'язки по підбору та направлення дітей для оздоровлення та відпочинку в державному підприємстві "Український дитячий центр "Молода гвардія" та державному підприємстві "Міжнародний дитячий центр "Артек" та забезпечення баз даних відповідних дітей пільгових категорій, що потребують оздоровлення та відпочинку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення в обґрунтування позову. Крім того зазначив, що прокуратурою Гагарінського району м. Севастополя проведено перевірку додержання структурними підрозділами Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя вимог законодавства щодо оздоровлення та відпочинку дітей, за результатами якої виявлено ряд порушень. За результатами проведеної перевірки внесено подання про усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли. Однак відповідачем подання прокуратури Гагарінського району м. Севастополя в цілому відхилено, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні з позовом не погодився, надав пояснення в обґрунтування заперечень. Також зазначив, що у зв'язку з прийняттям Указу Президента України від 06.04.2011 р. № 389/204 "Про Положення про Міністерство соціальної політики України", яким саме на Мінсоцполітики покладені повноваження щодо організації оздоровлення та відпочинку дітей та у зв'язку з введенням до структури управління соціального захисту Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя сектору у справах сім'ї та дітей, триває процедура передачі повноважень по оздоровленню дітей взагалі до цього управління. Крім того, питання доцільності або недоцільності видання окремих розпорядчих документів щодо покладання на конкретну особу обов'язків по підбору та направлення дітей до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" та державного підприємства "Міжнародний дитячий центр "Артек" є виключеною компетенцією Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя на підставі Закону України "Про місцеві державні адміністрації", просив відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши представників сторін, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Законом України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-XII (далі Закон № 1789) визначено, що прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.
Повноваження прокурорів, організація, засади та порядок діяльності прокуратури визначається Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами.
Органи прокуратури у встановленому порядку в межах своєї компетенції вирішують питання, що випливають із загальновизнаних норм міжнародного права, а також укладених Україною міждержавних договорів.
Законні вимоги прокурора є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки.
Ухилення від виконання законних вимог прокурора тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Систему органів прокуратури становлять: Генеральна прокуратура України, прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя (на правах обласних), міські, районні, міжрайонні, районні в містах. У разі необхідності Генеральний прокурор України може створювати спеціалізовані прокуратури на правах обласних, міських, районних та міжрайонних прокуратур.
Для здійснення перевірки прокурор приймає постанову, в якій зазначає підстави, що свідчать про можливі порушення законності, та обґрунтовує необхідність вчинення дій, передбачених пунктами 3, 4 та 5 частини першої статті 20 цього Закону. Не допускається проведення перевірки без надання копії зазначеної постанови представнику підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, підпорядкованості чи приналежності, фізичній особі - підприємцю. Постанова прокурора може бути оскаржена цими особами до прокурора вищого рівня або суду в порядку адміністративного судочинства протягом десяти днів з дня одержання копії постанови. За результатами розгляду скарги прокурор вищого рівня приймає рішення про задоволення скарги та скасування постанови або про відмову у задоволенні скарги. Оскарження постанови до прокурора вищого рівня не позбавляє особу права на її оскарження до суду, яке може бути здійснене нею протягом десяти днів з дня одержання рішення прокурора вищого рівня про результати розгляду скарги.
При виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право:
- вносити подання;
- у встановленому законом порядку ініціювати притягнення особи до дисциплінарної, адміністративної відповідальності, складати протокол про адміністративне правопорушення та починати досудове розслідування;
- звертатися до суду в передбачених законом випадках.
Подання - це акт реагування прокурора на виявлені порушення закону з вимогою (вимогами) щодо, зокрема, притягнення осіб до передбаченої законом відповідальності, припинення незаконних дій чи бездіяльності посадових і службових осіб.
У разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо, зокрема, визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.
Встановлено, що на підставі виконання завдання прокуратури міста Севастополя від 05.06.2013 р. № 08-309 вих. - 356 окв, - 13 прокуратурою Гагарінського району м. Севастополя винесено постанову від 16.07.2013 р. № 45-3664 вих.13 про проведення перевірки Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя (далі Гагарінська РДА м. Севастополя) з питань дотримання вимог Закону України "Про оздоровлення та відпочинок дітей".
Перевіркою встановлено, що всупереч нормам діючого законодавства, працівниками Гагарінської РДА м. Севастополя не забезпечено оздоровлення всіх дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, та не забезпечено оздоровлення 70 % дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей. У 2013 році оздоровлено та планується оздоровити лише 55 зі 127 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 23 з 683 дітей з багатодітних сімей та 3 з 34 дітей з малозабезпечених сімей. При цьому, за інформацією Гагарінської РДА м. Севастополя 67 дітей - сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування відмовились від оздоровлення, проте, відповідні документи щодо 10 дітей взагалі відсутні.
Під час проведення перевірки встановлено, що начальником служби у справах дітей та начальником відділу культури, у справах сім'ї, молоді та спорту Гагарінської РДА м. Севастополя порушуються вимоги чинного законодавства, що полягає у незнанні та невиконані вимог чинного законодавства щодо оздоровлення та відпочинку дітей.
На підставі встановлених порушень, прокуратурою Гагарінського району м. Севастополя винесено подання від 26.07.2013 р. № 45-3917 вих.13 про усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли. Про результати розгляду подання необхідно повідомити прокуратуру Гагарінського району м. Севастополя не пізніше як у 20-ти денний строк, додавши копію відповідного розпорядження про притягнення винних осіб до дисциплінарної відповідальності та інших документів про усунення порушень вимог законодавства.
Листом від 20.08.2013 р. № 3565/05 Гагарінська РДА м. Севастополя повідомила, що подання прокуратури Гагарінського району м. Севастополя розглянуто. За результатами розгляду подання повідомило наступне, рішенням Севастопольської міської Ради від 26.01.2010 р. № 9121 затверджена Регіональна програма відпочинку та оздоровлення дітей м. Севастополя до 2013 року, розпорядником коштів по якої є Відділ у справах сім'ї, молоді та спорту Севастопольської міської державної адміністрації (далі Севастопольська МДА). Наказ начальника відділу у справах сім'ї, молоді та спорту Севастопольської МДА від 13.05.2013 р. № 130 "Про порядок підбору і направлення дітей та підлітків в заклади оздоровлення та відпочинку влітку 2013 року за кошти місцевого бюджету" та листи начальника відділу у справах сім'ї, молоді та спорту Севастопольської МДА про наявність путівок та надання кандидатур щодо оздоровлення є підставою для надання до Севастопольської МДА кандидатів для оздоровлення дітей пільгових категорій. На обліку та контролі у служби у справах дітей Гагарінської РДА перебувають діти-сиріти, діти, позбавлені батьківського піклування. На обліку та контролі у відділу культури, молоді та спорту Гагарінської РДА м. Севастополя перебувають діти з багатодітних та малозабезпечених сімей. Тому твердження про наявність вини у діях завідувача сектором з питань опіки та піклування служби у справах дітей та начальника відділу культури, у справах молоді та спорту щодо незабезпечення оздоровлення всіх дітей Гагарінського району пільгових категорій є безпідставними.
Щодо невиконання Положення про направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" та державного підприємства "Міжнародний дитячий центр "Артек" у листі зазначене наступне. До посадової інструкції головного спеціаліста сектору з питань опіки та піклування служби у справах дітей Гагарінської РДА м. Севастополя входить надання допомоги в організації відпочинку дітей - сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Таким чином, питання доцільності або недоцільності видання окремих розпорядчих документів щодо покладання на конкретну особу обов'язків по підбору та направлення дітей до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" та державного підприємства "Міжнародний дитячий центр "Артек" є виключеною компетенцією Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя на підставі Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
Щодо відсутності баз даних дітей пільгових категорій що підлягають оздоровленню та відпочинку за бюджетні кошті, Гагарінська РДА зазначає наступне. У поданні прокуратури Гагарінського району м. Севастополя є посилання на інформацію структурних підрозділів Гагарінської РДА м. Севастополя з приводу того, що у 2013 році 127 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, 683 дитини з багатодітних сімей та 34 дитини з малозабезпечених сімей підлягають оздоровленню. Інформація про дітей всіх категорій ведеться та постійно оновлюється службою у справах дітей та відділом культури, у справах сім'ї, молоді та спорту за відповідними напрямками з урахуванням категорій, тому твердження про відсутність баз даних є безпідставними. Також зазначено, що Гагарінська РДА м. Севастополя немає правових підстав для притягнення посадових осіб до дисциплінарної відповідальності.
Законом України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 № 586-XIV (далі Закон № 586) визначено, що місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня;
- законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян.
Місцеві державні адміністрації діють на засадах:
- відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність;
- верховенства права;
- законності;
- пріоритетності прав людини;
Місцева державна адміністрація реалізує державну політику в галузі соціального забезпечення та соціального захисту соціально незахищених громадян - пенсіонерів, інвалідів, одиноких непрацездатних, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб із їх числа, одиноких матерів, багатодітних сімей, інших громадян, які внаслідок недостатньої матеріальної забезпеченості потребують допомоги та соціальної підтримки з боку держави.
Керівники структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій очолюють відповідні підрозділи і несуть персональну відповідальність перед головами відповідних державних адміністрацій за виконання покладених на ці підрозділи завдань.
До відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян;
- науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та неповнолітніх;
- соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.
Місцеві державні адміністрації вирішують й інші питання, віднесені законами до їх повноважень.
Місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за додержанням законодавства з питань науки, мови, реклами, освіти, культури, охорони здоров'я, материнства та дитинства, сім'ї, молоді та неповнолітніх, соціального захисту населення, фізичної культури і спорту.
Пунктом 1.5 Положення про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства України "Міжнародний дитячий центр "Артек" (далі ДПУ "МДЦ "Артек") за рахунок бюджетних коштів від 20.03.2012 № 154 (далі Положення) визначено, що бюджетні кошти спрямовуються Мінсоцполітики України на організацію оздоровлення та відпочинку дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф, дітей з багатодітних сімей, дітей з малозабезпечених сімей, дітей, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов'язків, дітей, які перебувають на диспансерному обліку; талановитих та обдарованих дітей - переможців міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінників навчання, дітей, які є лідерами дитячих громадських організацій; дитячих творчих колективів та спортивних команд (далі - діти пільгових категорій).
Відповідно до пункту 1.6 Положення придбані за рахунок бюджетних коштів путівки до ДПУ "МДЦ "Артек" надаються безоплатно або з частковою оплатою у розмірі 20, 30 чи 50 відсотків вартості путівки, яка сплачується за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або інших джерел, не заборонених законодавством, за визначеною Мінсоцполітики України квотою.
Пункт 2.3 Положення визначає, що направлення дітей пільгових категорій до ДПУ "МДЦ "Артек" здійснюють підрозділи відповідно до цього Положення з урахуванням того, що за рахунок бюджетних коштів дитина має право на забезпечення путівкою до ДПУ "МДЦ "Артек" один раз на рік за умови, що така путівка не надавалась їй у поточному році за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Відповідно до пункту 2.4 Положення Мінсоцполітики України передає путівки підрозділам, які здійснюють розподіл путівок у розрізі районів і міст обласного значення, відповідно до співвідношення чисельності в них дітей шкільного віку до загальної чисельності таких дітей в Автономній Республіці Крим, відповідній області, містах Києві та Севастополі з урахуванням кількості дітей пільгових категорій.
Пунктом 2.5 Положення визначено, що керівники підрозділів, керівники відповідних підрозділів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій і виконавчих органів міських рад своїм розпорядчим документом призначають працівника, на якого покладають обов'язки щодо підбору та направлення дітей до ДПУ "МДЦ "Артек", відповідно до вимог цього Положення.
Згідно з пунктом 2.6 Положення керівники підрозділів забезпечують формування бази даних дітей відповідних пільгових категорій, що потребують оздоровлення та відпочинку в ДПУ "МДЦ "Артек", і керуються цими даними для розподілу виділених путівок між відповідними структурними підрозділами районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій і виконавчих органів міських рад.
Пунктом 3.4 Положення визначено, що відповідні структурні підрозділи районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих органів міських рад вносять пропозиції щодо направлення дітей до ДПУ "МДЦ "Артек" за безоплатними путівками і путівками з частковою оплатою вартості та складають списки дітей, які направляються до ДПУ "МДЦ "Артек", за встановленою формою згідно з додатком 1 до цього Положення та направляють їх разом з документами, зазначеними в пунктах 4.2 - 4.5 розділу IV цього Положення, до підрозділів, яким вони підзвітні.
Пунктом 1.5 Положення про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" (далі - ДП "УДЦ "Молода гвардія") за рахунок бюджетних коштів від 20.03.2012 № 153 (далі Положення) визначено, що бюджетні кошти спрямовуються Мінсоцполітики України на організацію оздоровлення та відпочинку дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф, дітей із багатодітних сімей, дітей із малозабезпечених сімей, дітей, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов'язків, дітей, які перебувають на диспансерному обліку; талановитих та обдарованих дітей - переможців міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінників навчання, дітей, які є лідерами дитячих громадських організацій; дитячих творчих колективів та спортивних команд (далі - діти пільгових категорій).
Відповідно до пункту 1.6 Положення путівки до ДП "УДЦ "Молода гвардія", придбані за рахунок бюджетних коштів, надаються безоплатно або з частковою оплатою у розмірі 20, 30 чи 50 відсотків вартості путівки, яка сплачується за рахунок батьків (осіб, які їх замінюють) або інших джерел, не заборонених законодавством, за визначеною Мінсоцполітики України квотою.
Пункт 2.3 Положення визначає, що направлення дітей пільгових категорій до ДП "УДЦ "Молода гвардія" здійснюють підрозділи відповідно до цього Положення з урахуванням того, що за рахунок бюджетних коштів дитина має право на забезпечення путівкою до зазначеного дитячого закладу оздоровлення та відпочинку один раз на рік за умови, що така путівка не надавалась їй у поточному році за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Відповідно до пункту 2.4 Положення Мінсоцполітики України передає путівки підрозділам, які здійснюють розподіл путівок у розрізі районів і міст обласного значення, відповідно до співвідношення чисельності в них дітей шкільного віку до загальної чисельності таких дітей в Автономній Республіці Крим, відповідній області, містах Києві та Севастополі з урахуванням кількості дітей пільгових категорій.
Пунктом 2.5 Положення визначено, що керівники підрозділів, керівники відповідних підрозділів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій і виконавчих органів міських рад своїм розпорядчим документом призначають працівника, на якого покладають обов'язки щодо підбору та направлення дітей до ДП "УДЦ "Молода гвардія", відповідно до вимог цього Положення.
Згідно з пунктом 2.6 Положення керівники підрозділів забезпечують формування бази даних відповідних дітей пільгових категорій, що потребують оздоровлення та відпочинку в ДП "УДЦ "Молода гвардія", і керуються цими даними для розподілу виділених путівок між відповідними структурними підрозділами районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій і виконавчих органів міських рад.
Пунктом 3.4 Положення визначено, що відповідні структурні підрозділи районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих органів міських рад вносять пропозиції щодо направлення дітей до ДП "УДЦ "Молода гвардія" за безоплатними путівками і путівками з частковою оплатою вартості та складають списки дітей, які направляються до ДП "УДЦ "Молода гвардія", за встановленою формою згідно з додатком 1 до цього Положення та направляють їх разом з документами, зазначеними в пунктах 4.2 - 4.5 розділу IV цього Положення, до підрозділів, яким вони підзвітні.
Таким чином, суд дійшов висновку, що Гагарінською РДА м. Севастополя не виконані вимоги Положення № 153 та № 154 про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Критерії оцінювання судами рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень наведені у частині третій статті 2 цього Кодексу, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Враховуючи зазначене, аналізуючи діюче законодавство України, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, в свою чергу відповідач не довів правомірність своїх дій, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора Гагарінського району м. Севастополя задовольнити
Визнати бездіяльність Гагарінської районної державної адміністрації м. Севастополя, яка полягає у не виданні посадовими особами наказів про призначення працівників, на яких покладено обов'язок щодо підбору та направлення дітей до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія", державного підприємства "Міжнародний дитячий центр "Артек" та незабезпечення формування баз даних відповідних дітей пільгових категорій, що потребують оздоровлення та відпочинку у державному підприємстві "Український дитячий центр "Молода гвардія", державному підприємстві "Міжнародний дитячий центр "Артек", протиправною.
Зобов'язати Гагарінську районну державну адміністрацію м. Севастополя виконати вимоги Положення про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" за рахунок бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 20.03.2012 року № 153 та Положення про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства "Міжнародний дитячий центр "Артек", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 20.03.2012 року № 154, а саме: видати розпорядчі документи про призначення працівників на яких покладаються обов'язки щодо підбору та направлення дітей до державного підприємства "Український дитячий центр "Молода гвардія" та державного підприємства "Міжнародний дитячий центр "Артек";
- забезпечити формування та ведення баз даних дітей відповідних пільгових категорій, що потребують оздоровлення та відпочинку в державному підприємстві "Український дитячий центр "Молода гвардія" та державному підприємстві "Міжнародний дитячий центр "Артек".
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови складено та постанова підписана 25.12.2013 року.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя О.В. Мінько