ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 жовтня 2013 р. Справа №801/8296/13-а
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого суддіКалініченко Г.Б., за участю секретаря Габової Н.Г., представника позивача Андруцький О.М., представника відповідача Аблятіпова А.А., представника відповідача Зейтуллаєва А.Р., представника відповідача Родіонова Г.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Криммолоко"
до Територіальної державної інспекції з питань праці в АРК
про скасування пунктів 1-6 припису,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Криммолоко" (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати пункти 1-6 припису Територіальної державної інспекції з питань праці в АРК (далі відповідач) № 01-01-42/428 від 01.08.2013 р.
Вимоги мотивовані тим, що відповідач при проведенні перевірки дотримання законодавства про працю зробив помилкові висновку про порушення позивачем вимог КЗпП України, що призвело до необґрунтованого прийняття приписів.
Представник позивача наполягав на задоволенні позову з підстав., наведених у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засідання 02.10.2013р. проти позову заперечував з підстав викладених у письмових запереченнях, в яких зазначено, що перевірки позивача проводилась за зверненням ОСОБА_5, яке надійшло з яке надійшло з прокуратури Центрального району м. Сімферополя, та колективного звернення працівників ПАТ «Криммолоко», яке надійшло з Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступного.
Відповідачем з 26.07.2013 по 29.07.2013 було проведено
перевірку у ПАТ «Криммолоко», за зверненням ОСОБА_5 яке надійшло
з прокуратури Центрального району м. Сімферополя, та колективного звернення
працівників ПАТ «Криммолоко», яке надійшло з Ради міністрів Автономної
Республіки Крим, за результатами якої було складено акт перевірки від
29.07.2013 №01-01-42/531.
У зв'язку із виявленням порушень законодавства про працю державним інспектором Аблятіповим А.А. 01.08.2013 для виконання, винесено припис № 01-01-42/428 голові правління ПАТ «Криммолоко» Михайленко С.І. про усунення порушень норм Конституції України, Кодексу законів про працю України та Закону України «Про оплату праці».
У приписі встановлені наступні обов'язки, які повинен виконати керівник ПАТ «Криммолоко» в порядку усунення виявлених порушень, а саме:
1. виконувати вимоги ч.1,2 ст. 115 Кодексу законів про працю України, ч.1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» №108, а саме виплата заробітної плати має проводитися не менше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата;
2. виконувати вимоги ч. 1,2 ст. 115 Кодексу законів про працю України, ч.1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» №108, а саме розмір заробітної плати за першу половину місяця має становити не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки працівника.
3.виконувати вимоги ч.5 ст. 97 Кодексу законів про працю України, ч.3 ст. 15 Закону України «Про оплату праці» №108, а саме оплата має проводитись в першочерговому порядку.
4. виконувати вимоги ч.5 ст.97 Кодексу законів про працю України, ч.3 ст.15 Закону України «Про оплату праці» №108, а саме інші платежі здійснюються після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
5. виконувати вимоги ч.1 ст. 116 Кодексу законів про працю України, а саме при звільнені працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, має проводитися в день звільнення.
6. виконувати вимоги ст. 83 Кодексу законів про працю України, а саме при звільненні працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей.
Вирішуючи питання щодо правомірності дій відповідачів щодо винесення зазначеного припису суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Державним інспектором праці з 26.07.2013 по 29.07.2013 було проведено перевірку у ПАТ «Криммолоко», за зверненням ОСОБА_5 яке надійшло з вимогою прокуратури Центрального району м. Сімферополь.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про прокуратуру» предметом прокурорського нагляду є додержання законів про особисті права і свободи громадян, захист їх честі і гідності, якщо законом не передбачений інший порядок захисту цих прав.
Повноваження прокурора при здійсненні прокурорського нагляду за додержання законів викладені у ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», згідно із якою прокурор має право самостійно проводити перевірки на підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності, а також проводити перевірки із залучення спеціалістів органів влади.
Крім того, ч. 3 ст. 259 Кодексу законів про працю України встановлюється, що вищий нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів про працю здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.
У матеріалах справи міститься вимога прокурора Центрального району м. Сімферополь від 10.07.13р. №35 про проведення перевірки Територіальною державною інспекцією праці в АРК за зверненням депутата Центральної районної ради м.Сімферополя Трубанової Н.Ф. в інтересах ОСОБА_5 відносно порушення їх трудових прав.
Вищезгаданим Положенням про Державну інспекцію України з питань праці встановлені повноваження територіальних органів здійснювати державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності законодавства про працю з питань трудових відносин, оплати праці, надання гарантій і компенсацій, дотримання режимів праці та інших норм законодавства; здійснювати державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про зайнятість населення з питань дотримання прав громадян при прийомі на роботу та працівників при звільненні з роботи, а також здійснювати безперешкодно перевірки у виробничих, службових та адміністративних приміщеннях роботодавців (п. 4, 6, 7 Положення).
Відповідно до викладеного, перевірку позивача відносно додержання вимог трудового законодавства проведено в порядку прокурорського нагляду із залученням спеціаліста органу, який здійснює контроль за додержанням трудового законодавства. Відтак, посилання позивача про відсутність такого виду перевірки та відповідно про її незаконність з цих підстав є некоректним та таким, що не відповідають діючому законодавству.
Також судом встановлено, що перевіряючим було надане копію направлення на проведення перевірки суб'єкта господарювання саме Королищуку П.А., який згідно до наказу ПАО «Криммолоко» від 02.08.2013 №131 виконував обов'язки голови правління.
Статтею 259 Кодексу законів про працю України визначено, що нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю здійснюють спеціально уповноважені на те органи та інспекції, які не залежать у своїй діяльності від власника або уповноваженого ним органу.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про оплату праці» контроль за додержанням законодавства про оплату праці здійснюють Міністерство праці та його органи.
Як зазначалось вище, відповідно до приписів Положення про Державну інспекцію України з питань праці до повноважень її територіальних органів входить здійснювати державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності законодавства про працю з питань трудових відносин, здійснювати державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про зайнятість населення з питань дотримання прав працівників при звільненні з роботи (пункти 4, 7 Положення).
Згідно із підпунктами 7, 8 пункту 6 зазначеного Положення до компетенції Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів входить видавати в установленому порядку роботодавцям, у тому числі фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування, обов'язкові до виконання приписи щодо усунення порушень законодавства про працю, законодавства про зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування тощо; складати у випадках, передбачених законом, протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення.
Тобто викладене свідчить про безпосередній обов'язок інспекторів праці реагувати на порушення законодавства про працю на підприємствах та вносити відповідні приписи керівникам щодо їх усунення, а в разі невиконання приписів - застосовувати санкції, передбачені законодавством.
Відповідно до акту перевірки №01-01-42/531, за наслідками проведення перевірки відповідачем були встановлені наступні порушення ст. 83,ч.5 ст. 97 та ч. 1,2,3 ст. 115 Кодексу законів про працю України та ч.3 ст. 15, ч.1,3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», а саме:
- виплата заробітної плати проводиться менше двох разів на місяць та пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата, підтверджується розрахунковою відомістю за березень, квітень 2013;
- розмір заробітної плати за першу половину місяця становить не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки працівника, даний розділ не дотримується на підприємстві;
- виплата заробітної плати на підприємстві проводиться не в першочерговому порядку, допускається здійснення інших платежів;
- інші платежі здійснюються після виконання зобов'язань щодо оплати праці, даний розділ не дотримується на підприємстві;
- при звільненні працівника виплата всіх сум, що належить йому від підприємства, установи, організації, не проводиться в день звільнення;
- при звільненні працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей.
Статтею 115 Кодексу законів про працю України передбачені строки виплати заробітної плати, а саме: заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні. Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
Відповідно до ч.1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108 заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Відповідно до ч.5 ст. 97 КЗпП оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Відповідно до ч. 3 ст.15 Закону України оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Відповідно до ч.1 ст.116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Статтею 83 КЗпП передбачені випадки отримання грошової компенсації, а саме:
-у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей;
-у разі звільнення керівних, педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників, спеціалістів навчальних закладів, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошова компенсація виплачується за не використані ними дні щорічних відпусток з розрахунку повної їх тривалості;
-у разі переведення працівника на роботу на інше підприємство, в установу, організацію грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, установи, організації, куди перейшов працівник;
- за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданих працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні;
- особам віком до вісімнадцяти років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається;
-у разі смерті працівника грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, виплачується спадкоємцям.
Судом встановлено, що виплата заробітної плати на підприємстві проводиться менше двох разів на місяць та пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата, що підтверджується розрахунковою відомістю за березень, квітень 2013.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця становить не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника, даний розділ не дотримується на підприємстві.
Виплата заробітної плати на підприємстві проводиться не в першочерговому порядку, допускається здійснення інших платежів: так, у березні 2013 року всього надійшло на рахунки та в касу підприємства 294,6 тис. грн., фактично використано на виплату заробітної плати - 214,4 тис. грн. Сплачено податків та інших обов'язкових платежів - 0 тис. грн., інших платежів - 80,2 грн.; у квітні 2013 року всього надійшло на рахунки та в касу підприємства 320,0 тис. грн., фактично використано на виплату заробітної плати - 278,1 тис. грн. Сплачено податків та інших обов'язкових платежів - 0 тис. грн., інших платежів - 41,9 грн.; у травні 2013 року всього надійшло на рахунки та в касу підприємства 239.3 тис.грн., фактично використано на виплату заробітної плати - 219,8 грн. Сплачено податків та інших обов'язкових платежів - 0 тис. грн., інших платежів -19,5 тис. грн.; у червні 2013 року всього надійшло на рахунки та в касу підприємства 306.4тис. грн., фактично використано на виплату заробітної плати - 289,4 грн. Сплачено податків та інших обов'язкових платежів - 0 тис. грн., інших платежів -17,0 тис. грн.; у липні 2013 року всього надійшло на рахунки та в касу підприємства 390,8 тис. грн., фактично використано на виплату заробітної плати - 289,4 грн. Сплачено податків та інших обов'язкових платежів - 0 тис. грн., інших платежів -59,3 тис. грн.;
Заборгованість із заробітної плати за даними Головної книги станом на дату перевірки складає 351,6 тис. грн.
При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації не проводиться у день звільнення, що підтверджується видатковими касовими ордерами від 09.07.2013, 04.07.2013, 01.07.2013 ОСОБА_5
При звільненні працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, зазначене не здійснюється на підприємстві, що підтверджується розрахунковим листком ОСОБА_5
Отже, суд дійшов висновку, що викладені в оскаржуваному приписі положення пунктів 1-6 щодо ПАТ «Криммолоко» для виконання, відповідають обставинам порушення та є правомірними.
З цих підстав суд дійшов висновку, що пункти 1-6 припису головного державного інспектора праці Аблятіпова А.А. від 01.08.2013р. винесені правомірно, а їх обґрунтованість підтверджуються матеріалами справи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 02.10.2013р.
У повному обсязі постанову складено 07.10.2013 р.
Керуючись ст.ст.158-161, ч.1 ст.162, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Калініченко Г.Б.