Справа №436/2528/13-ц
Провадження №2/436/1138/13
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2013р. м. Луганськ
Кам’янобрідський районний суд м. Луганська у складі:
головуючого судді ТЕМНІКОВОЇ А.О.,
при секретарі ГНІДІНІЙ М.Ю.,
за участю позивачки ОСОБА_1,
представника позивачки ОСОБА_2,
відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Луганську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до Кам’янобрідського районного суду м. Луганська суду з зазначеним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що вона перебуває у шлюбі з відповідачем з 19.03.1997 року. Від даного шлюбу сторони мають неповнолітніх дітей ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2. Враховуючи вік та здібності дітей вони потребують значних затрат на медикаменти, одяг, продукти харчування. Діти відвідують музичну школу, спортивну секцію, приймають участь в різноманітних всеукраїнських та міжнародних конкурсах, що потребує значних витрат на оплату додаткових секцій та гуртки розвитку, подорожі у міста проведення конкурсів, тимчасове проживання в періоди конкурсів в інших містах. Відповідач належної матеріальної допомоги на утримання дітей не надає, хоча зобов’язаний та має таку можливість. Позивачка займається домашнім господарством та вихованням дітей, тому не може матеріально забезпечити дітей усім необхідним самостійно. З огляду на викладене позивачка просить стягнути з відповідача на її користь на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, аліменти у розмірі ? частини від усіх видів його заробітку на кожну дитину, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з моменту звернення до суду до досягнення дітьми повноліття.
У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги у повному обсязі, наполягала на їх задоволенні, надавши суду пояснення, аналогічні змісту позовної заяви. В обґрунтування своєї позиції ОСОБА_1 зазначила, що вона мешкає разом з відповідачем та дітьми за адресою: м. Луганськ, пров. Богданіський, буд. 42. Матеріальним забезпеченням родини, а саме: придбанням продуктів харчування, одягу та інших необхідних речей для дітей, оплатою кружків та секцій, комунальних платежів, займається відповідач. Крім того, матеріальну допомогу родині надає мати позивачки, яка періодично присилає з іншого міста гроші та продукти харчування. У зв’язку з тим що діти є талановитими та потребують батьківської участі для розвитку своїх здібностей, позивачка ніде не працює та весь свій час присвячує дітям та домашньому господарству, у зв’язку з чим не має самостійного доходу. В даний момент відповідач звернувся до суду з позовом про розірвання шлюбу, у зв’язку з чим, з метою забезпечення подальшого стабільного майбутнього для своїх дітей, позивачка просить стягнути з відповідача аліменти, розмір яких сукупно дорівнює 50% від його доходу. Визначення саме такого розміру пов’язано з значними матеріальними затратами, які в майбутньому може понести позивачка для забезпечення участі своїх дітей у конкурсах та олімпіадах, а також з поточними затратами на їх утримання та виховання, які буде вимушена нести ОСОБА_1 у разі, якщо відповідач перестане це робити. Крім того, у обох дітей було діагностовано сколіоз, у зв’язку з чим вони потребують проведення сеансів масажу, вартість якого також має бути оплачена. Відповідач отримує постійний стабільний дохід, однак витрачає отримані ним кошти на власний розсуд, без урахування думки позивачки, що негативно впливає на матеріальне забезпечення дітей.
Представник відповідачки – адвокат ОСОБА_2 у судовому засіданні надала аналогічні пояснення та просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, стягнувши з відповідача аліменти на утримання неповнолітніх дітей, судовий збір а також витрати на правову допомогу у сумі 2000 гривень, які були сплачені позивачкою на її користь згідно прибуткового касового ордеру (а.с.65) на підставі договору про надання правової допомоги під час розгляду справи у суді від 22.11.2013р. (а.с.39).
Відповідач у судовому засідання позовні вимоги визнав частково та не заперечував проти стягнення з нього аліментів у розмірі 1/3 частини усіх видів його заробітку із розрахунку по 1/6 частині доходу на кожну дитину. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що діти та жінка мешкають разом з ним у будинку його батька. Усі витрати, пов’язані з матеріальним забезпеченням сім’ї несе саме відповідач. В даний момент дітям виповнилося 11 та 15 років. Незважаючи на ту обставину, що батьки мають рівні обов’язки щодо утримання та виховання дітей, позивачка ніде не працює та не прикладає будь-яких зусиль зі свого боку для участі в матеріальному утриманні дітей, хоча так само як і відповідач зобов’язана та має таку можливість. Окрім дітей на утриманні відповідача також перебувають його непрацездатні батьки, які досягли пенсійного віку та потребують матеріальної допомоги. У зв’язку з цим розмір аліментів, які мають бути стягнуті з відповідача, має дорівнювати саме по 1/6 частині доходу на кожну дитину. Також відповідач заперечував проти стягнення з нього на користь позивачки витрат на правову допомогу у сумі 2000 гривень вважаючи дані вимоги необґрунтованими.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали страви, суд приходить до наступного.
Згідно ст. 10 ЦПК України обставини цивільних справ встановлюються судом за принципом змагальності. Суд, зберігаючи об’єктивність і неупередженість, створює необхідні умови для всебічного і повного дослідження обставин справи. Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів. Крім того згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на основу своїх вимог або заперечень.
Згідно ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.
Статтею 150 СК України передбачено, що батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти та готувати її до самостійного життя.
Відповідно ст. 180 СК України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти), згідно ч. 3 ст.181 СК України, присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Згідно ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров’я та матеріальне становище дитини; стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Статтею 183 СК України передбачено, що частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перелік видів доходів, які враховують при визначені розміру аліментів на одного подружжя, дітей, батьків, інших осіб» №146 від 26.02.1993р., утримання аліментів здійснюється з усіх видів заробітку і додаткової винагороди, як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з допомоги по безробіттю, допомоги по тимчасовій непрацездатності, одержуваної пенсії, тощо. Згідно ч. 3 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» (із змінами) та Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006р. №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» максимальний розмір аліментів, які стягуються з боржника, не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати цієї особи.
Судом встановлено, що сторони перебувають у зареєстрованому шлюбі (а.с.4) від якого мають неповнолітніх дітей ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.5).
Згідно з довідкою від 16.10.2013р.(а.с.6) та актом від 19.11.2013р. (а.с.26) діти мешкають разом з батьками, тобто позивачем та відповідачем, за адресою: м. Луганськ, пров. Богданівський, буд. 42. Відповідач надає матеріальну допомогу на утримання дітей на власний розсуд у самостійно визначеному ним розмірі, що не повною мірою відповідає потребам дітей відповідно до їх віку та розвитку.
З огляду на викладене, враховуючи стан здоров’я дітей, які мають захворювання та сколіоз та не мають самостійного джерела доходів, а також приймаючи до уваги матеріальне становище батька, як платника аліментів, котрий має стабільний заробіток, працює директором ТОВ «Луганська електротехнічна компанія», має непрацездатних батьків, виходячи із принципу справедливості, добросовісності та розумності (ч. 9 ст. 7 СК України), суд вважає, що відповідач зобов’язаний і має можливість сплачувати на користь позивачки на утримання неповнолітніх дітей – ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, аліменти в єдиній частці у розмірі 1/3 частини всіх видів його заробітку (доходу) щомісяця, але не менш 30% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дати подання позову, тобто з 16.10.2013 року, і до досягнення найстаршою дитиною - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, повноліття.
Відповідно до ст. 367 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у межах сплати платежу за один місяць.
Крім того, згідно ст. 88 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь держави у сумі 229 гривень 40 копійок.
Щодо вимог про стягнення витрат на правову допомогу суд виходить з наступного.
Згідно ст. 79 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат пов’язаних з розглядом справи, до яких, у тому числі, відносяться витрати на правову допомогу.
Відповідно до ст. 84 ЦПК України витрати, пов’язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги. Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом.
Згідно із ч. 1 ст. 56 ЦПК України правову допомогу може надавати особа, яка є фахівцем у галузі права і за законом має право на надання правової допомоги. Вона допускається до участі в розгляді справи ухвалою суду за заявою особи, яка бере участь у справі. В межах передбачених ч. 2 ст. 51 ЦПК України повноважень, особа, яка надає правову допомогу, має право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії долучених до справи документів та бути присутнім у судовому засіданні. Вказаний перелік є вичерпним. Тобто, за змістом ст. 56 ЦПК України, особа, яка надає правову допомогу, ухвалою суду залучається до участі у справі саме у цій якості, і тому тільки у такому разі, витрати на оплату цієї допомоги відносяться до судових витрат.
Аналогічна позиція зазначена в п. 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» №2 від 12.06.2009р., відповідно до якого особа, яка надає правову допомогу, не є особою, яка бере участь у справі, а належить до інших учасників цивільного процесу, тому вона не може замінювати в процесі особу, якій надає правову допомогу, та бути її представником і в ході розгляду справи має лише ті права, які зазначені в частині другій статті 56 ЦПК України.
З матеріалів справи вбачається, що представництво інтересів позивача ОСОБА_2, яка є адвокатом (а.с.40), здійснювала на підставі договору від 22.11.2013р. про надання правової допомоги в частині представництва інтересів позивачки в суді при розгляді даної справи (а.с.39). Ухвалою суду ОСОБА_2 до участі у справі в якості особи, що надає правову допомогу не допускалася, а діяла в межах наділених ОСОБА_1 повноважень як представник позивача, користуючись при цьому всіма правами, наданими саме позивачеві, у зв’язку з чим у стягненні витрат на правову допомогу слід відмовити. Приходячи до вказаного висновку суд також враховує, що склад та розмір витрат, пов’язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмету доказування по справі, та в ході розгляду даної справи представником позивача доведені не були. Зокрема, суду не було надано розрахунку суми у розмір 2000 гривень, сплаченої позивачем згідно прибуткового касового ордеру без номера та дати (а.с.65). Тому вказані витрати позивачу за рахунок відповідача відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7, 141, 150, 180-185 СК України, ст.ст. 10, 11, 14, 56, 59, 60, 79, 84, 88, 209, 212-215, 218, 367 ЦПК України суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_4, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5, має ідентифікаційний номер НОМЕР_1, працює директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська електротехнічна компанія», розташованого за адресою: м. Луганськ, кв. Молодьожний, буд. 25, офіс 30, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, на утримання неповнолітніх дітей – ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, аліменти в єдиній частці у розмірі 1/3 частини всіх видів його заробітку (доходу) щомісяця, але не менш 30% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 16.10.2013 року, і до досягнення найстаршою дитиною - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, повноліття.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 229 (двісті двадцять дев’ять) 40 копійок у дохід держави.
Відповідно до ст. 367 ЦПК України допустити негайне виконання рішення в межах сплати платежу за один місяць.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Луганської області через Кам’янобрідський районний суд м. Луганська шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
ГОЛОВУЮЧИЙ: А.О. ТЕМНІКОВА